Zprávy

Ievgenia Gubkina: charkovský konstruktivismus, ukrajinské dědictví pod ruskou hrozbou

O současné situaci na Ukrajině z hlediska památkové péče bude v úterý 12. dubna přednášet na Fakultě architektury Ievgenia Gubkina, historička architektury z Charkova.
© archiv Ievgenii Gubkiny

Od prvních dnů ruské války proti Ukrajině dochází k systematickému a rozsáhlému ničení architektonického dědictví, k nenávratným ztrátám památek a kulturního dědictví. O současné situaci na Ukrajině z hlediska památkové péče bude přednášet Ievgenia Gubkina, historička architektury z Charkova. Přednáška proběhne v úterý 12. dubna od 18 hodin na Fakultě architektury ČVUT, v posluchárně 155 – Gočár. Přednáška proběhne v angličtině bez českého překladu.

„Ruská armáda záměrně ničí historická centra našich měst – starověký Černihiv, barokní Sumy, klasicistní Cherson a Mykolajiv, historizující Mariupol a modernistický Charkov. Celé centrum Charkova, kde se nachází největší množství památek různých stylů a období, bylo vážně poškozeno ruskými bombami, každá čtvrtá budova byla zničena. Charkov je světově proslulý svou meziválečnou modernou, včetně sovětsko-ukrajinského konstruktivismu, jehož hlavním příkladem je budova Děržpromu, zapsaná na seznam čekatelů památek UNESCO. Součástí souboru je bývalé vládní centrum sovětské Ukrajiny, dnešní náměstí Svobody s budovou Charkovské regionální správy, jejíž bombardování zachycené na videu z 1. března obletělo svět," popisuje situaci na Ukrajině Ievgenia Gubkina.

Ievgenia Gubkina je ukrajinská architektka, historička architektury a kurátorka. Je spoluzakladatelkou neziskové organizace Urban Forms Center a femininistického uskupení Modernistki. Ve své práci se zaměřuje na architekturu a plánování 20. století na Ukrajině a popularizaci ukrajinského architektonického dědictví. Je autorkou publikací Slavutych: Architectural Guide (2015), Soviet Modernism. Brutalism, Post-Modernism. Buildings and Structures in Ukraine 1955–1991 (2019) ad. V roce 2020 se jako kurátorka podílela na multimediálním online projektu Encyklopedie ukrajinské architektury.

Za obsah této stránky zodpovídá: Ing. arch. Kateřina Rottová, Ph.D.