Letošní cyklus přednášek November Talks představí, o čem sní architekti

Jak dokáží představy a sny architektů měnit města, místa, krajinu? Důležitost a význam vizí v architektuře a urbanismu bude během čtyř listopadových pondělků hlavním tématem přednáškového cyklu s názvem November Talks 2018, v němž se představí architekti ze Slovinska, Španělska a Francie.

„Čtvrtý ročník přednáškového cyklu na FA ČVUT, podporovaný Sto-Foundation, je věnován čtyřem významným evropským architektům tří různých generací, které spojuje vizionářský a mezioborový přístup k tvorbě,“ vysvětluje jeho programový záměr proděkanka pro zahraniční vztahy Irena Fialová. Jednotlivé přednášky se budou konat vždy v pondělí od 18.30 hodin v sále Gočár, Fakulta architektury ČVUT v Praze, Thákurova 9, Praha 6 – Dejvice.

November Talks 2018 – Visions je součástí série, kterou v Evropě 13. rokem organizuje nadace Sto Foundation. V listopadu se koná nejen v Praze, ale také na dalších předních školách architektury ve Stuttgartu, Štýrském Hradci, Miláně, Paříži a v Londýně.

Přednášky jsou určeny především studentům architektury, přijít však může každý. Budou v anglickém jazyce. Vstup je zdarma a bezbariérový.

Program:

5. 11. 2018 Marc BARANI: Urban INFRA Structures

12. 11. 2018 Vasa PEROVIĆ: Contemporary Practice – Global Practice

19. 11. 2018 Mario COREA: Day by Day. Building the City

26. 11. 2018 Grégoire ZÜNDEL: Fun and Serious. Taking Happiness Seriously

O přednášejících

Marc Barani

Nadčasová architektonická díla francouzského architekta Marca Baraniho se vyznačují precizními konstrukčními detaily a přesahem do urbanismu a krajinářské architektury. Marc Barani je finalista Evropské ceny za současnou architekturu (2009), laureát francouzské ceny Grand prix national de l’architecture (2013) a zlaté medaile Académie d’architecture (2018).

Atelier Barani, Nice, www.atelierbarani.com

Vasa Perović

Projekty slovinského architekta Vasy Peroviće (a jeho partnera Matiji Bevka) mnohokrát zvítězily v mezinárodních soutěžích a jejich realizace jsou známé svou řemeslnou kvalitou a společenskou zodpovědností. Architekti jsou laureáty Evropské ceny za současnou architekturu pro začínající architekty (2009), Kunstpreis Berlin (2006), několikanásobnými nositeli slovinské Plečnikovy ceny za architekturu. V roce 2012 bylo práci ateliéru věnováno monografické číslo časopisu El Croquis 160: Bevk Perović 2004–2012 Condicionalismo. V tomto akademickém roce je Vasa Perović hostujícím profesorem FA ČVUT.

Bevk Perović Arhitekti, Ljubljana, www.bevkperovic.com

Mario Corea

Argentinsko-katalánský architekt Mario Corea se v průběhu své více než 50leté praxe specializoval na velké občanské stavby, které navrhuje jako pokračovatel tradice firmitas – utilitas – venustas v propojení se svou malířskou tvorbou. Svoji praxi začínal v USA v 60. letech u Josepa Lluís Serta a Paula Rudolpha a je nositelem řady významných mezinárodních cen, čestným členem AIA a laureátem Architektonické ceny XIII Bienále v Buenos Aires za mezinárodní celoživotní dílo (2011).

Mario Corea Arquitectura, Barcelona, www.mariocorea.com

Grégoire Zündel

Francouzský architekt Grégoire Zündel (a jeho partnerka Irina Cristea) patří k nejmladší generaci architektů, které zajímá udržitelnost – rozmanitost – inovace a soulad mezi globálním a lokálním kontextem s cílem zlepšit kvalitu života lidí, napříč obory a měřítky. Architekti Zündel a Cristea jsou vítězi řady architektonických soutěží a autoři publikace Time for Play. Why architecture should take happiness seriously (Actar Publishers, 2016). V současné době mají ve výstavbě čtyři stanice metra v Paříži a čtyři v Rennes a pracují na studii nové stanice do Lyonu.

AZC Atelier Zündel Cristea, Paris, www.zundelcristea.com