Zprávy

Když se terminálu tramvají ujme architekt vizionář, není to konečná, ale začátek

Marc Barani, finalista Evropské ceny za současnou architekturu 2009, bude v pondělí 5. listopadu 2018 v 18.30 hodin prvním hostem série November Talks 2018 – Visions. Důležitost vizí v architektuře a urbanismu budou v listopadovém přednáškovém cyklu obhajovat další tři významní zahraniční architekti – Vasa Perović, Mario Corea a Grégoire Zündel.

November Talks 2018 – Visions je součástí série, kterou v Evropě již 13. rokem organizuje nadace Sto Foundation. V listopadu se koná nejen v Praze, ale také na školách architektury ve Stuttgartu, Štýrském Hradci, Miláně, Paříži a v Londýně.

Marc Barani je finalista Evropské ceny za současnou architekturu (2009), laureát francouzské ceny Národní Grand Prix za architekturu (2013) a zlaté medaile Francouzské akademie architektury (2018).

Po studiích architektury a urbanismu se Marc Barani věnoval antropologii a rok strávil v Nepálu na studijní cestě. Jeho architektonická kancelář, kterou založil v roce 1989 v Nice, sdružuje architekty, scénografy, designéry a krajinářské architekty. Ateliér pracuje na projektech velmi různorodé povahy a měřítka, od staveb stavby pro kulturu, školství, bydlení a administrativu po dopravní infrastrukturu.

Na Evropskou cenu za současnou architekturu 2009 (Mies van der Rohe Award) byl Marc Barani nominován za projekt tramvajového terminálu pro město Nice. Projekt, na jehož počátku stál špatně zvolený stavební pozemek, dokázal Barani vzděláním architekt a antropolog doslova restartovat. Přesvědčil zastupitele města, aby změnili zadání, našel vhodnější místo, rozpoznal jeho potenciál a navrhl řešení, které povýšilo projekt technické infrastruktury na ozdravný zásah pro dříve hendikepovanou část města. Nový terminál, včetně budovy údržby, kanceláří, parkoviště a parku se vynořil na místě, od kterého nikdo nic nečekal, mezi dálnicí a sídlištěm ze 70. let 20. století. Svým tvarem se napojil na složité komunikace, využil výhledu na moře a sousednímu sídlišti přidal chybějící veřejný prostor a služby.

Za svá nadčasová architektonická díla vyznačující se precizními konstrukčními detaily a přesahem do urbanismu a krajinářské architektury byl Marc Barani v červnu tohoto roku oceněn zlatou medailí Francouzské akademie architektury. Jejími nositeli jsou mimo jiné Norman Foster, Jean Nouvel nebo Shigeru Ban.

www.atelierbarani.com

Marc Barani

Tramvajový terminál v Nice, Francie, 2007

Most Renault, Boulogne-Billancourt, Paříž, Francie, 2009

Parkoviště na letišti v Nice, Francie, 2012

Most Érica Tabarlyho, Nantes, Francie, 2011

Za obsah této stránky zodpovídá: doc. Ing. arch. Jan Jakub Tesař, Ph.D.