Architektura může být hra, když bude brát štěstí vážně, říká Grégoire Zündel

Tvorbu mladé francouzské kanceláře AZC, která staví stanice pařížského metra a projektuje skákací most přes Seinu, představí architekt Grégoire Zündel. V pondělí 26. listopadu 2018 v 18.30 hodin uzavře jeho vystoupení na Fakultě architektury ČVUT letošní cyklus November Talks – Visions.

Grégoire Zündel a jeho partnerka Irina Cristea patří k nejmladší generaci architektů, které zajímá udržitelnost, rozmanitost, inovace a soulad mezi globálním a lokálním kontextem s cílem zlepšit kvalitu života lidí napříč obory a měřítky.

Jejich kancelář zvítězila v řadě architektonických soutěží, v současné době mají ve výstavbě čtyři stanice metra v Paříži a čtyři v Rennes, a pracují na studii nové stanice do Lyonu. Grégoire Zündel a Irina Cristea jsou autory publikace Time for Play. Why architecture should take happiness seriously (Čas na hru. Proč by architektura měla brát štěstí vážně), vydané renomovaným architektonickým nakladatelství Actar Publishers v roce 2016.

Ateliér AZC má v portfoliu kromě bytových, občanských a dopravních staveb také neobvyklé až fantastické designové objekty. V souvislosti s vyhlášením výsledků soutěže na nový moderní most přes Seinu informovala francouzská média o tom, že turisté budou moct k Eiffelově věži doskákat! Kancelář AZC do soutěže totiž přihlásila nafukovací trampolínový most, koncipovaný tak, aby lidi bavil a zprostředkoval jim úžasný pocit volnosti a lehkosti. Tvoří ho samonosná konstrukce sestavená ze tří modulů, na principu nafukovacího kruhu o průměru 30 metrů s obří trampolínou uprostřed.

V projektu tohoto inovativního městského mostu, jehož prototyp se nyní testuje na jezeře Banyoles ve Španělsku, se výstižně odráží filosofie ateliéru AZC. Věří, že „nejlepší způsob, jak předpovědět budoucnost, je vytvořit ji“ (citát Petera Druckera, zakladatele moderního managementu).

Grégoire Zündel

• Vystudoval ENSA ve Štrasburku v roce 1997, zde také v letech 2004-2006 učil.
  • Spolupracoval s Terry Farrellem v Hongkongu, 1997–2000.
  • V roce 2001 založil s Irinou Cristeaovou společnost AZC (Atelier Zündel Cristea).
  • V roce 2017 založil s Davidem Joulinem společnost WILD ARCHITECTURAL OBJECTS.

Ocenění:

• Arch Design Club – 1. cena za zdravotnické centrum NDBS v Paříži, 2018
  • CAUE 67 Alsace – 1. cena za sportovní centrum Neudorf ve Štrasburku, 2016
  • German Design Council of Frankfurt – zvláštní uznání za 4 stanice metra L 14 v Paříži, 2015
  • Výstava « Barnum City » v MAV, Lille, 2014
  • Architizer A+ Awards – zvláštní uznání za Pavilon Míru, 2014