Výstava pořádaná u příležitosti 150. výročí narození československého architekta Adolfa Loose má připomenout osobnost, dílo a základní ideje tvorby tohoto světově uznávaného architekta, jehož odkaz je stále aktuální a inspirující. Ačkoliv se Loos sám za architekta nepovažoval, jeho názory, a především dílo, ovlivnily a stále ovlivňují generace architektů po celém světě.
Výstavu pořádá Muzeum hlavního města Prahy ve spolupráci s Národním technickým muzeem, kde je výstava instalována.
Vernisáž bude mít dvě části. První část začíná v 17 hodin „domácím koncertem“ z Müllerovy vily, kde vystoupí Bennewitzovo kvarteto, a pokračuje poutavým dokumentem „Nejkrásnější dům“. Ve druhé části Vás již virtuálně přivítáme v prostorách Národního technického muzea.
Výzkumné centrum průmyslového dědictví Fakulty architektury ČVUT v Praze, platforma Industriální stopy a Galerie Jaroslava Fragnera zvou na výstavu
místo tvar program
/ KONVERZE industriální situace
… v situaci sice poznamenané demolicemi a chátráním industriálních objektů, pod tlakem bourání a uvolňování stavebních parcel, po letech už ale také s rozpoznanými hodnotami –
významu místa,
pozoruhodnosti tvaru,
smyslu příštího programu.
S architekturou konverzí, výsledkem i důsledkem hledání východiska, balancování mezi památkovou ochranou, autorskou intervencí, pragmatickou recyklací. Příležitost pro naplnění ambicí, uměleckého záměru i podnikatelského cíle. Také spontánní úsilí zachovat, co ještě lze. Odezva proměnlivé společenské atmosféry, vztahu k prostředí, obecnější tendence architektonické tvorby v konkrétním, mnohdy polemickém kontextu.
Výstava projektů realizovaných během pěti let (2015–2020) navazuje na předchozí akce uplynulého třicetiletí, od první Industriální architektura / nevyužité dědictví, přes 12 let poté, Industriální stopy, Co jsme si zbořili, až po výstavy architektury konverzí z let 2005 a 2014.
Výstava bude přístupná v Galerii Jaroslava Fragnera dle aktuální epidemiologické situace od 22. 12. 2020 do 14. 2. 2021.
Součást projektu MK ČR v rámci programu aplikovaného výzkumu NAKI II (DG16P02H001) Industriální architektura. Památka průmyslového dědictví jako technicko-architektonické dílo a jako identita místa.