VCPD FA ČVUT připravilo knihu o automatických telefonních ústřednách
29/4/2025

Kolektivní monografie přináší přehled technologického, typologického a architektonického vývoje automatických telefonních ústředen v Československu, věnuje se též společenským a politickým souvislostem jejich vzniku a jejich autorům. Tyto expertně navrhované stavby v sobě ukrývaly objemná elektromechanická zařízení a zároveň vyjadřovaly technický pokrok a společenský význam veřejné telekomunikační sítě. Analogové systémy však byly záhy nahrazeny digitálními, nevyžadujícími již velké prostory ani lidskou obsluhu. Jejich budovy tak ztratily svůj smysl, mizí v rukou nových vlastníků a představují tak dnes jednu z nejohroženějších skupin průmyslového dědictví.
Editory publikace jsou Irena Lehkoživová a Jan Zikmund, předmluvou ji otevírá Benjamin Fragner, texty od Lukáše Berana, Petra Freiwilliga, Jakuba Potůčka, Jiřího Suchomela a Barbory Zavadské doplňují rozhovory s Jiřím Eisenreichem a Václavem Aulickým. Studie doprovázejí dobové fotografie a plány ze sbírek českých a slovenských muzeí, galerií, tiskových agentur a osobních archivů, z nichž řada je publikována vůbec poprvé. Současnou situaci mezních okamžiků pozoruhodné architektonické vrstvy pak dokumentuje unikátní fotografická esej Viktora Máchy. Za grafickou úpravou publikace stojí studio Formall, výrobu zajistila Tiskárna Helbich.
Kniha vznikla za finanční podpory Ministerstva kultury České republiky a Fakulty architektury ČVUT v Praze jako součást projektu Průmyslová architektura druhé poloviny 20. století: Extenze, transformace a identita (DH23P03OVV016) v programu na podporu aplikovaného výzkumu v oblasti národní a kulturní identity NAKI III. Zároveň je dalším výstupem činnosti VCPD FA ČVUT, jež si klade za cíl upozornit odbornou i laickou veřejnost na tuto bezprostředně ohroženou vrstvu architektonického dědictví. Mezi tyto popularizační aktivity patřil např. v loňském roce uskutečněný tematický workshop pro studující Fakulty architektury ČVUT, komentované prohlídky v rámci Dne architektury, několik článků a přednášek a letos na podzim je završí komponovaný audiovizuální večer v Planetáriu Praha.
ATÚ: Automatické telefonní ústředny: Společnost, technologie, architektura
Editoři: Irena Lehkoživová, Jan Zikmund
Autorský tým: Lukáš Beran, Benjamin Fragner, Petr Freiwillig, Irena Lehkoživová,
Jakub Potůček, Jiří Suchomel, Barbora Zavadská, Jan Zikmund
Fotografická esej: Viktor Mácha
Spolupráce: Václav Aulický, Tereza Bartošíková, Jan Červinka
Odborní recenzenti: Michaela Janečková, Peter Szalay
Jazyková redakce: Irena Hlinková
Překlad: Robin Cassling
Grafické řešení: Formall
Úprava reprodukcí: Jiří Klíma
Produkce výroby: Gabriel Fragner
Tisk: Tiskárna Helbich, Brno
Vydalo: České vysoké učení technické v Praze, Fakulta architektury, Výzkumné centrum průmyslového dědictví
ISBN 978-80-01-07322-3
360 stran
2024