Pro média

3. 3. 2020: Výsledky soutěžního workshopu o novou podobu výstavního stánku ČVUT

Ve dnech 28. února až 1. března se na Fakultě architektury konal ideový architektonický workshop o novou podobu výstavního stánku pro evropský veletrh pomaturitního vzdělávání Gaudeamus. Celkem se přihlásilo 15 studentů, kteří vytvořili 9 týmů a během tří dnů absolvovali tematické přednášky od Ing. arch. MgA. Lenky Bednářové, Ph.D a prof. Akad. arch. Vladimíra Soukenky, průběžně konzultovali své nápady s organizátory workshopu a následně své výsledné práce prezentovali před odbornou porotou složenou z grafičky Aleny Hyblerové, architekta Vojtěcha Hyblera, designera Mariana Karla a scénografa Vladimíra Soukenky. Výherkyněmi soutěže se staly Emma Závodská z Fakulty architektury (FA) a Daniela Čečková z Fakulty stavební ČVUT (FSv) které přišly s odvážným přístupem změnit celý dosavadní systém prezentace.

3. 3. 2020: Soutěž Druhá kůže poosmé ocenila nejlepší bytové stavby navržené studenty druhých ročníků bakalářského studia na Fakultě architektury ČVUT v Praze

V letošním ročníku soutěžní přehlídky Druhá kůže se porota rozhodla rozdělit ceny neobvyklým způsobem. Namísto prvního, druhého a třetího místa udělila rovnou pět cen bez udání pořadí. Důvodem byla vyrovnaná kvalita projektů, z nichž žádný výrazně nevyčníval. Porota dále udělila čtyřem návrhům čestná uznání a jednomu projektu uznání zvláštní.

29. 1. 2020: Studenti Fakulty architektury ČVUT budou zpracovávat projekt na dům inspirovaný návrhem Adolfa Loose

Plány na pozoruhodnou komorní celodřevěnou stavbu rozpracovanou Adolfem Loosem budou v letním semestru připravovat v rámci výuky studenti Ateliéru Girsa z Ústavu památkové péče Fakulty architektury ČVUT. Bude to příspěvek fakulty k 150. výročí narození tohoto světoznámého českého architekta.

10. 1. 2020: Začátek zkouškového období je na Fakultě architektury ČVUT ve znamení Fabriky, vernisáže výstavy studentských prací

Vernisáž s názvem Fabrika představí ve čtvrtek 16. ledna od 18.00 hodin všechny projekty, které na fakultě v průběhu zimního semestru vznikly. Svým rozsahem a plochou jde o největší akci svého druhu v České republice. Na sedmi podlažích bude v 56 ateliérech vystaveno více než 1 000 semestrálních projektů studijních oborů Architektura a urbanismus, Design a Krajinářská architektura.

6. 1. 2020: Snažím se, aby moje stavby byly emočně vyzývavé, rajcovní, provokativní – prostě sexy, říká architekt Radek Lampa

Navrhují domy i zoologické zahrady. Čtyři uznávaní architekti vydali hned tři různé publikace zachycující jejich dosavadní tvorbu. Spojuje je nejen stejné vydavatelství, ale především láska k architektuře, unikátní pohled a styl, a také, že všichni kromě své bohaté architektonické praxe působí jako vyučující na Ústavu navrhování I Fakulty architektury ČVUT.

6. 12. 2020: V Krkonoších se chodí po studentských lávkách, které vznikly díky spolupráci s Fakultou architektury ČVUT

Postavili je studenti, ale snesou srovnání s realizacemi profesionálů. Dvě lávky s lavičkami na Klínové cestě, konstrukce ve formě příhradového nosníku přes Medvědí potok, lávka ve tvaru trojúhelníku u Hrnčířských bud a lávka pro pěší i auta v Eliščině údolí jsou od podzimu k dispozici návštěvníkům nejvyšších českých hor. Vznikly díky spolupráci Fakulty architektury ČVUT v Praze se Správou Krkonošského národního parku.

27. 11. 2019: Fakulta architektury ČVUT získala ocenění za inovativní přístup ve výuce architektury za stožár, který postavili studenti v Libčicích nad Vltavou

Ateliér Hlaváček – Čeněk získal ocenění za inovativní přístup ve výuce architektury. Stožár s vyhlídkou, který postavili studenti ateliéru Ústavu navrhování II na Fakultě architektury ČVUT, najdete v Libčicích nad Vltavou.

19. 11. 2019: Fakulta architektury ČVUT v Praze vydala knihu 30 let svobody – Rozhovory o architektuře a společnosti

U příležitosti 30. výročí sametové revoluce vydala Fakulta architektury ČVUT knihu rozhovorů, která zachycuje průběh historického zlomu v listopadu 89 a jeho následný vliv na proměnu společnosti i architektonické profese.

15. 11. 2019: Studenti a pedagogové Fakulty architektury ČVUT v Praze dali Aleně Šrámkové k narozeninám dům na kolečkách

Na nádvoří Fakulty architektury ČVUT v dejvickém kampusu ho podle skic amerického architekta Johna Hejduka postavili studenti Ateliéru Seho Ústavu navrhování II. Byl to také dárek ke třicetinám sametové revoluce, při jejichž akademické oslavě byla socha odhalena. Že ji studenti mohli realizovat, je nejlepším projevem získané svobody.

11. 11. 2019: Nový život břicha Paříže

Druhý večer cyklu přednášek November Talks na Fakultě architektury ČVUT bude v pondělí 18. listopadu patřit břichu Paříže. Les Halles, centrum Paříže, ne-li centrum Francie, v 19. století největší pařížská tržnice, dějiště románu Émila Zoly, od sedmdesátých let megalomanský projekt, který z cenného prostoru na dohled od Louvru a Centre Pompidou udělal největší dopravní uzel v Evropě s parkem, kam se po setmění nechodí. O jeho poslední přestavbě bude přednášet francouzský architekt a urbanista Jean-Marc Fritz.

1. 11. 2019: Ve městě bez silné prostorové struktury lidé ztrácejí identitu a trpí, zjistili Ivana a Jan Bendovi před 40 lety. Znalosti z výzkumu využívají dodnes

Cyklus November Talks na Fakultě architektury ČVUT v Praze zahájí Ivana a Jan Bendovi, česko-kanadští architekti a urbanisté s rozsáhlou globální profesní zkušeností. V přednášce s názvem Image of the City: From Research to Design to Build představí výzkum prostorové struktury města Mostu, který zpracovávali v 70. letech a ze kterého následujících 40 let čerpali ve své mezinárodní architektonické a urbanistické tvorbě.

24. 10. 2019: FA ČVUT v Praze připomene 17. listopad veřejnou debatou o stavu architektury

Součástí oslav, které se budou konat v pondělí 11. listopadu od 17.00 hodin, bude udílení medailí, křest knihy „30 let svobody. Rozhovory o společnosti a architektuře“ a moderovaná debata o stavu architektury před rokem 1989 a změnách, které nastaly po něm. Účast na akci přislíbili významní čeští architekti spjatí s fakultou.

Za obsah této stránky zodpovídá: Ing. arch. Jan Jakub Tesař, Ph.D.