Pro média

19. 11. 2019: Fakulta architektury ČVUT v Praze vydala knihu 30 let svobody – Rozhovory o architektuře a společnosti

U příležitosti 30. výročí sametové revoluce vydala Fakulta architektury ČVUT knihu rozhovorů, která zachycuje průběh historického zlomu v listopadu 89 a jeho následný vliv na proměnu společnosti i architektonické profese.

15. 11. 2019: Studenti a pedagogové Fakulty architektury ČVUT v Praze dali Aleně Šrámkové k narozeninám dům na kolečkách

Na nádvoří Fakulty architektury ČVUT v dejvickém kampusu ho podle skic amerického architekta Johna Hejduka postavili studenti Ateliéru Seho Ústavu navrhování II. Byl to také dárek ke třicetinám sametové revoluce, při jejichž akademické oslavě byla socha odhalena. Že ji studenti mohli realizovat, je nejlepším projevem získané svobody.

11. 11. 2019: Nový život břicha Paříže

Druhý večer cyklu přednášek November Talks na Fakultě architektury ČVUT bude v pondělí 18. listopadu patřit břichu Paříže. Les Halles, centrum Paříže, ne-li centrum Francie, v 19. století největší pařížská tržnice, dějiště románu Émila Zoly, od sedmdesátých let megalomanský projekt, který z cenného prostoru na dohled od Louvru a Centre Pompidou udělal největší dopravní uzel v Evropě s parkem, kam se po setmění nechodí. O jeho poslední přestavbě bude přednášet francouzský architekt a urbanista Jean-Marc Fritz.

1. 11. 2019: Ve městě bez silné prostorové struktury lidé ztrácejí identitu a trpí, zjistili Ivana a Jan Bendovi před 40 lety. Znalosti z výzkumu využívají dodnes

Cyklus November Talks na Fakultě architektury ČVUT v Praze zahájí Ivana a Jan Bendovi, česko-kanadští architekti a urbanisté s rozsáhlou globální profesní zkušeností. V přednášce s názvem Image of the City: From Research to Design to Build představí výzkum prostorové struktury města Mostu, který zpracovávali v 70. letech a ze kterého následujících 40 let čerpali ve své mezinárodní architektonické a urbanistické tvorbě.

24. 10. 2019: FA ČVUT v Praze připomene 17. listopad veřejnou debatou o stavu architektury

Součástí oslav, které se budou konat v pondělí 11. listopadu od 17.00 hodin, bude udílení medailí, křest knihy „30 let svobody. Rozhovory o společnosti a architektuře“ a moderovaná debata o stavu architektury před rokem 1989 a změnách, které nastaly po něm. Účast na akci přislíbili významní čeští architekti spjatí s fakultou.

10. 10. 2019: Diplomová práce o Zlaté stoce vychází jako průvodce

Červnová absolventka Fakulty architektury ČVUT v Praze Kateřina Průchová vytvořila jedinečného průvodce, který vypráví příběh jihočeské Zlaté stoky, kdysi nepostradatelného vodního kanálu na Třeboňsku. Publikace se dívá na historický význam slavného toku a hledá cesty, jak ho zase oživit. Do 21. října můžete netradičního průvodce podpořit přes crowdfundingový portál.

25. 9. 2019: Matúš Dulla zve na představení knihy Zapomenutá generace

Prof. Ing. arch. Matúš Dulla, DrSc., přední historik slovenské architektury 20. století a pedagog působící na FA ČVUT v Praze a FA STU v Bratislavě, srdečně zve na představení knihy „Zapomenutá generace. Čeští architekti na Slovensku“ vydané u příležitosti 100. výročí příchodu nejvýraznější vlny českých architektů na Slovensko.

19. 9. 2019: November Talks 2019: Proměny hranic profesí v proměňujícím se světě

Listopadové promluvy zahraničních architektů, urbanistů a krajinářských architektů se letos budou věnovat proměnám hranic profesí a úkolů, jež jim jsou kladeny v dnešním proměňujícím se světě. Série přednášek s názvem November Talks, které od roku 2006 podporuje nadace Sto Foundation na evropských školách architektury, se letos se koná nejen na naší fakultě, ale také v Londýně, Paříži, Benátkách, Stuttgartu a Štýrském Hradci.

15. 7. 2019: Kostka je vržena! Studentský workshop obohatí park v Praze 6

V dílnách na Fakultě architektury to voní jako v cedrovém lese, studenti tam vyrábějí instalaci do parku Willyho Brandta v Praze 6. Letní dílnu, v pořadí již třetí společný projekt Ústavu navrhování II FA ČVUT a městské části Praha 6, pořádá ateliér Mádr.

2. 7. 2019: Libčice nad Vltavou mají nové výletní místo, stožár s výhledem pro ně vyrobili studenti architektury

V Libčicích nad Vltavou ožívá místo bývalé cihelny, studenti ateliéru Hlaváček – Čeněk Fakulty architektury ČVUT v Praze zde postavili stožár s výhledem. Ve čtvrtek 27. června na něm symbolicky společně se zástupci města a společnosti Skanska Reality a.s., která realizaci projektu podpořila, vztyčili vlajku města.

2. 7. 2019: Nová publikace popisuje proměnu historických měst

Ve středu 3. července 2019 vychází unikátní publikace předního českého historika umění prof. PhDr. Pavla Kaliny, Ph.D., z Ústavu teorie a dějin architektury Fakulty architektury ČVUT v Praze. Odpovídá na otázku, co činí historická města tak přitažlivými, popisuje, jak města vypadala v minulosti, a zdůrazňuje, že mnohem důležitější je ptát se, jak budou města vypadat v nadcházejícím tisíciletí.

18. 4. 2019: Šárka Malošíková z FA ČVUT získá Fulbrightovo stipendium

V akademickém roce 2019/2020 vyšle česko-americký vládní stipendijní program do USA celkem 15 studentů, mezi stipendisty bude i Šárka Malošíková z Ústavu navrhování II Fakulty architektury ČVUT. Na Coloradské univerzitě v Denveru bude zkoumat výuku formou design-build projektů, které studenti sami nejen navrhnou, ale i postaví. Je čtvrtým doktorandem FA ČVUT, který získal prestižní Fulbright-Masarykovo stipendium.

Za obsah této stránky zodpovídá: Ing. arch. Jan Jakub Tesař, Ph.D.