Pro média

10. 1. 2020: Začátek zkouškového období je na Fakultě architektury ČVUT ve znamení Fabriky, vernisáže výstavy studentských prací

Vernisáž s názvem Fabrika představí ve čtvrtek 16. ledna od 18.00 hodin všechny projekty, které na fakultě v průběhu zimního semestru vznikly. Svým rozsahem a plochou jde o největší akci svého druhu v České republice. Na sedmi podlažích bude v 56 ateliérech vystaveno více než 1 000 semestrálních projektů studijních oborů Architektura a urbanismus, Design a Krajinářská architektura.

6. 1. 2020: Snažím se, aby moje stavby byly emočně vyzývavé, rajcovní, provokativní – prostě sexy, říká architekt Radek Lampa

Navrhují domy i zoologické zahrady. Čtyři uznávaní architekti vydali hned tři různé publikace zachycující jejich dosavadní tvorbu. Spojuje je nejen stejné vydavatelství, ale především láska k architektuře, unikátní pohled a styl, a také, že všichni kromě své bohaté architektonické praxe působí jako vyučující na Ústavu navrhování I Fakulty architektury ČVUT.

6. 12. 2020: V Krkonoších se chodí po studentských lávkách, které vznikly díky spolupráci s Fakultou architektury ČVUT

Postavili je studenti, ale snesou srovnání s realizacemi profesionálů. Dvě lávky s lavičkami na Klínové cestě, konstrukce ve formě příhradového nosníku přes Medvědí potok, lávka ve tvaru trojúhelníku u Hrnčířských bud a lávka pro pěší i auta v Eliščině údolí jsou od podzimu k dispozici návštěvníkům nejvyšších českých hor. Vznikly díky spolupráci Fakulty architektury ČVUT v Praze se Správou Krkonošského národního parku.

27. 11. 2019: Fakulta architektury ČVUT získala ocenění za inovativní přístup ve výuce architektury za stožár, který postavili studenti v Libčicích nad Vltavou

Ateliér Hlaváček – Čeněk získal ocenění za inovativní přístup ve výuce architektury. Stožár s vyhlídkou, který postavili studenti ateliéru Ústavu navrhování II na Fakultě architektury ČVUT, najdete v Libčicích nad Vltavou.

19. 11. 2019: Fakulta architektury ČVUT v Praze vydala knihu 30 let svobody – Rozhovory o architektuře a společnosti

U příležitosti 30. výročí sametové revoluce vydala Fakulta architektury ČVUT knihu rozhovorů, která zachycuje průběh historického zlomu v listopadu 89 a jeho následný vliv na proměnu společnosti i architektonické profese.

15. 11. 2019: Studenti a pedagogové Fakulty architektury ČVUT v Praze dali Aleně Šrámkové k narozeninám dům na kolečkách

Na nádvoří Fakulty architektury ČVUT v dejvickém kampusu ho podle skic amerického architekta Johna Hejduka postavili studenti Ateliéru Seho Ústavu navrhování II. Byl to také dárek ke třicetinám sametové revoluce, při jejichž akademické oslavě byla socha odhalena. Že ji studenti mohli realizovat, je nejlepším projevem získané svobody.

11. 11. 2019: Nový život břicha Paříže

Druhý večer cyklu přednášek November Talks na Fakultě architektury ČVUT bude v pondělí 18. listopadu patřit břichu Paříže. Les Halles, centrum Paříže, ne-li centrum Francie, v 19. století největší pařížská tržnice, dějiště románu Émila Zoly, od sedmdesátých let megalomanský projekt, který z cenného prostoru na dohled od Louvru a Centre Pompidou udělal největší dopravní uzel v Evropě s parkem, kam se po setmění nechodí. O jeho poslední přestavbě bude přednášet francouzský architekt a urbanista Jean-Marc Fritz.

1. 11. 2019: Ve městě bez silné prostorové struktury lidé ztrácejí identitu a trpí, zjistili Ivana a Jan Bendovi před 40 lety. Znalosti z výzkumu využívají dodnes

Cyklus November Talks na Fakultě architektury ČVUT v Praze zahájí Ivana a Jan Bendovi, česko-kanadští architekti a urbanisté s rozsáhlou globální profesní zkušeností. V přednášce s názvem Image of the City: From Research to Design to Build představí výzkum prostorové struktury města Mostu, který zpracovávali v 70. letech a ze kterého následujících 40 let čerpali ve své mezinárodní architektonické a urbanistické tvorbě.

24. 10. 2019: FA ČVUT v Praze připomene 17. listopad veřejnou debatou o stavu architektury

Součástí oslav, které se budou konat v pondělí 11. listopadu od 17.00 hodin, bude udílení medailí, křest knihy „30 let svobody. Rozhovory o společnosti a architektuře“ a moderovaná debata o stavu architektury před rokem 1989 a změnách, které nastaly po něm. Účast na akci přislíbili významní čeští architekti spjatí s fakultou.

10. 10. 2019: Diplomová práce o Zlaté stoce vychází jako průvodce

Červnová absolventka Fakulty architektury ČVUT v Praze Kateřina Průchová vytvořila jedinečného průvodce, který vypráví příběh jihočeské Zlaté stoky, kdysi nepostradatelného vodního kanálu na Třeboňsku. Publikace se dívá na historický význam slavného toku a hledá cesty, jak ho zase oživit. Do 21. října můžete netradičního průvodce podpořit přes crowdfundingový portál.

25. 9. 2019: Matúš Dulla zve na představení knihy Zapomenutá generace

Prof. Ing. arch. Matúš Dulla, DrSc., přední historik slovenské architektury 20. století a pedagog působící na FA ČVUT v Praze a FA STU v Bratislavě, srdečně zve na představení knihy „Zapomenutá generace. Čeští architekti na Slovensku“ vydané u příležitosti 100. výročí příchodu nejvýraznější vlny českých architektů na Slovensko.

19. 9. 2019: November Talks 2019: Proměny hranic profesí v proměňujícím se světě

Listopadové promluvy zahraničních architektů, urbanistů a krajinářských architektů se letos budou věnovat proměnám hranic profesí a úkolů, jež jim jsou kladeny v dnešním proměňujícím se světě. Série přednášek s názvem November Talks, které od roku 2006 podporuje nadace Sto Foundation na evropských školách architektury, se letos se koná nejen na naší fakultě, ale také v Londýně, Paříži, Benátkách, Stuttgartu a Štýrském Hradci.

Za obsah této stránky zodpovídá: Ing. arch. Jan Jakub Tesař, Ph.D.