Pro média

18. 4. 2019: Šárka Malošíková z FA ČVUT získá Fulbrightovo stipendium

V akademickém roce 2019/2020 vyšle česko-americký vládní stipendijní program do USA celkem 15 studentů, mezi stipendisty bude i Šárka Malošíková z Ústavu navrhování II Fakulty architektury ČVUT. Na Coloradské univerzitě v Denveru bude zkoumat výuku formou design-build projektů, které studenti sami nejen navrhnou, ale i postaví. Je čtvrtým doktorandem FA ČVUT, který získal prestižní Fulbright-Masarykovo stipendium.

3. 4. 2019: Sedmý ročník soutěžní přehlídky Druhá kůže má své vítěze

Dům, který by byl jako vlastní druhá kůže, v roce 2018 navrhovali všichni studenti bakalářského cyklu zapsaní do Ateliéru Bytová stavba. Do stejnojmenné soutěže se ale mohli dostat jen ti nejlepší, a to nominací vedoucích ateliérů. Odborná porota tak hodnotila práce třiceti soutěžících ze čtrnácti návrhových ateliérů. Vítězkou se stala Barbora Havelcová z Ateliéru Redčenkov s Bytovým domem u kostela.

30. 1. 2019: Cenu za design pomůcky pro nevidomé získala na Tchaj-wanu naše studentka

Porota největší mezinárodní soutěže studentského designu na světě (TISDC 2018) ocenila bakalářskou práci studentky Terezy Vackové z Ateliéru Tvarůžek Ústavu průmyslového designu Fakulty architektury ČVUT v Praze. Udělila jí speciální cenu v kategorii International Design Association za pomůcku CleS – Clever Seek. Jedná se o nenápadný přístroj, jenž pomáhá nevidomým v orientaci. Přístroj svým vzhledem připomíná sluchátka, neumisťuje se však na uši, ale kolem krku.

18. 1. 2019: Návštěvníci Krkonoš dostanou od studentů ČVUT šest neobvyklých útulen, v nichž si mohou odpočinout nebo přečkat špatné počasí

Vánice nebo náhlý déšť už návštěvníky Krkonoš nezaskočí, skrýš najdou v nových útulnách, které navrhli a sami také vyrobili studenti Fakulty architektury ČVUT v Praze. Celkem šest originálních staveb představili veřejnosti za účasti vedení fakulty, rektora ČVUT doc. Vojtěcha Petráčka a partnera projektu Správy Krkonošského národního parku ve čtvrtek 17. ledna 2019. Do Krkonoš se útulny přemístí na jaře, do té doby budou vystavené před budovou Fakulty architektury ČVUT v Dejvicích.

21. 12. 2018: Paralelní svět andělů z 3D tiskáren

Plastové anděly zavěšené nad hlavami kolemjdoucích v Panské ulici je možné spatřit až do 6. ledna v Jindřichově Hradci. Vznikli díky PETMATu, neziskové organizaci propagující recyklaci a znovuvyužití materiálů. Tento dosud největší soubor sedmnácti soch vytištěných na 3D tiskárnách je výsledkem experimentálního tisku z nově vyvinutého materiálu filamentu. Projekt je zároveň výzvou k používání recyklovaných materiálů v 3D tisku a experimentem hledajícím limity těchto materiálů.

17. 12. 2018: FA ČVUT bude v roce 2020 hostit prestižní evropskou konferenci o vzdělávání architektů

Evropská asociace pro architektonické vzdělávání (EAAE) vybrala na svém listopadovém zasedání Řídícího výboru pražskou Fakultu architektury ČVUT jako pořadatele své evropské konference architektonických škol. Tématem pro rok 2020 je vzdělávání architektů, urbanistů a krajinářských architektů. Akce se uskuteční v Praze ve dnech 26. až 29. srpna 2020.

6. 12. 2018: Co je to udržitelná architektura?

Jak dnes vypadá architektura, která má obstát pro další generace? Jak s udržitelností v architektuře pracují inženýři, sociologové či antropologové? Jsou aspekty udržitelnosti aktuálním tématem ve výuce, vědě a výzkumu? Odpovědi přinese mezinárodní konference pořádaná Ústavem navrhování II, která se koná v úterý 11. prosince 2018 na FA ČVUT.

17. 11. 2018: 17. listopad na Národní třídě z nadhledu

Den boje za svobodu a demokracii si Fakulta architektury ČVUT, společně s rektorem ČVUT doc. Vojtěchem Petráčkem a děkanem fakulty prof. Ladislavem Lábusem, připomněla zapálením svíčky na Národní třídě a prohlídkou nové polyfunkční budovy DRN na rohu Mikulandské a Národní.

16. 10. 2018: Studenti byli oceněni v Benátkách

Filip Galko a Veronika Indrová z FA ČVUT se dostali mezi čtyřicet nejúspěšnějších v respektované soutěži Young Talent Architecture Award. Svá ocenění převzali během 16. mezinárodního bienále architektury v Benátkách. Zde také budoou vítězná díla vystavena až do 25. listopadu.

1. 10. 2018: Návštěvníci Džbánu mají nový mobiliář, sezení ve formě dřevěných stupňů postavili studenti architektury

Na břehu vodní nádrže Džbán v pražských Vokovicích vyrostla v létě dřevěná tribuna. Slouží pro posezení s výhledem na vodní plochu i jako pohodlné schodiště na místě vyšlapané cestičky. Během letní rukodělné dílny ji vymysleli a postavili studenti Fakulty architektury ČVUT v Praze.

27. 9. 2018: Konference design Computing představí trendy počítačového navrhování

Molab – Ústav modelového projektování Fakulty architektury ČVUT organizuje ve dnech 10. a 11. října mezinárodní konferenci s názvem Design Computing. Navrhování pomocí počítače poskytuje architektovi sofistikovanější nástroje, pomocí kterých přesně zkontroluje stav příprav i podobu návrhu. Architekt tak ověří, jestli je jeho model schopný dostát všem nárokům.

27. 8. 2018: FA RESTART - začátek akademického roku na FA ČVUT

Fakulta architektury ČVUT zahájí akademický rok společenskou událostí určenou nejen studentům, ale i našim absolventům a v neposlední řadě všem příznivcům architektury. Představí témata ateliérových zadání pro studentské práce, pokřtí ročenku 2017/2018, představí novou knihu Zbyška Stýbla – Knihovny v době nových médií a slavnostně otevře výstavu Architektura diplomacie v Praze 6. Celý den příjemně ukončí hudebním vystoupením indie-folkové skupiny Teepee.

Za obsah této stránky zodpovídá: Ing. arch. Jan Jakub Tesař, Ph.D.