Pro média

11. 11. 2022: Rozdány Ceny děkana 2022

Ve čtvrtek 10. listopadu proběhlo na Fakultě architektury ČVUT slavnostní vyhlášení vítězů a vítězek druhého ročníku Ceny děkana. Porotci a porotkyně ocenili nejlepší ateliérové i teoretické práce uplynulého akademického roku. Práce jsou na FA ČVUT vystavené do 5. prosince.

25. 10. 2022: Nastal čas na změnu. Udržitelná budoucnost měst se neobejde bez bourání procesů a omezujících norem

November Talks, listopadové přednášky na Fakultě architektury ČVUT, nabídnou nový pohled na budoucnost měst. Cyklus zahájí 7. listopadu Winy Maas, zakladatel MVRDV a aktuálně hostující profesor na FA ČVUT. Přednášková série s podtitulem FUTURE(S) Time for a Change - BUDOUCNOST(I): Čas na změnu nabídne čtveřici zahraničních osobností architektury, urbanismu a designu, které spojuje vizionářství a radikální přístup.

9. 8. 2022: Torzo do krajiny patří, ukazuje letošní vítězka Ceny Břetislava Štorma

Porota Ceny Břetislava Štorma vybírala nejlepší práce v oblasti památkové péče. Studentské projekty reflektují rozdílné přístupy k rekonstrukcím památkových objektů a zasahují i do odborné debaty. Oceněná diplomová práce se stala součástí dokumentace pro nominaci Žatecka na Seznam světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO.

18. 7. 2022: Winy Maas povede nový ateliér hostujícího profesora na Fakultě architektury ČVUT. Jeho téma NEXT PLANET bude zkoumat, jak může architektura a design reagovat na globální výzvy

Nizozemský architekt a urbanista Winy Maas, zakladatel ateliéru MVRDV a výzkumného think-tanku The Why Factory, bude v akademickém roce 2022/23 působit jako hostující profesor na Fakultě architektury ČVUT. Jeho téma NEXT PLANET bude zkoumat možnosti, kterými mohou architektura a design reagovat na globální změny klimatu.

13. 6. 2022: Monografie o Ladislavu Lábusovi ukazuje zvláštní a tichou krásu jeho staveb

Kniha Domy volným veršem představuje tvorbu i osobnost architekta a emeritního děkana Fakulty architektury ČVUT Ladislava Lábuse. Úlohy kurátorů se ujali jeho kolegové a přátelé, představují jej jako poetu, intelektuála a náročného tvůrce přísného k sobě i svým stavbám. Editorem knihy je Matúš Dulla.

27. 5. 2022: Univerzitní kampus budoucnosti i pavilon pro Slovanskou epopej. Studenti vystavují projekty letního semestru

Fakulta architektury ČVUT v Praze zve veřejnost na výstavu studentských projektů. Představí se výsledky práce více než 1000 studentů z 67 ateliérů a tří programů – Architektura a urbanismus, Krajinářská architektura a Design. Dveře ateliérů v budově Fakulty architektury ČVUT, Thákurova 9, Praha 6 budou návštěvníkům otevřeny do 5. 6.

5. 5. 2022: Zelená džungle i větrná elektrárna. Studenti navrhli nové využití Strahovského stadionu

10 studentských týmů z pěti evropských škol architektury pracovalo na ideových vizích rozvoje pro území strahovského kopce. Workshop The Future of Strahov Hill se konal v dubnu na Fakultě architektury ČVUT v Praze. Projekty mají nastartovat diskuzi nad zadáním plánované architektonické soutěže na budoucí podobu tohoto největšího stadionu na světě.

14. 4. 2022: Improvizace. Kniha představuje 80. léta jako éru architektury zarputilosti a hledání skulin

Improvizace a otevřený přístup se v osmdesátých letech staly nutností v každodenním životě i v praxi architekta. Někteří tvůrci dovedli z nedostatků vytěžit přednost a osobitý, nestárnoucí rukopis. Publikace editorů Petra Vorlíka a Jana Zikmunda z Ústavu teorie a dějin architektury z Fakulty architektury ČVUT a jejich kolegů se zaměřuje na charakteristické přístupy, jimiž se architekti v éře normalizace vyrovnávali s nedostatky centrálně řízené socialistické stavební výroby.

8. 4. 2022: Charkovský konstruktivismus, ukrajinské architektonické dědictví pod ruskou hrozbou

Od prvních dnů ruské války proti Ukrajině dochází k systematickému a rozsáhlému ničení unikátní architektury, k nenávratným ztrátám památek a kulturního dědictví. O současné situaci na Ukrajině z hlediska památkové péče bude přednášet Ievgenia Gubkina, historička architektury z Charkova. Přednáška (v angličtině bez překladu) se bude konat v úterý 12. dubna od 18 hodin na Fakultě architektury ČVUT v posluchárně 155 – Gočár.

4. 4. 2022: Obnova krušnohorské vesnice i revitalizace centra Budapešti. Studenti převzali ocenění Urban Design Award

Na Fakultě architektury ČVUT se konalo 30. března vyhlášení 26. ročníku mezinárodní studentské soutěže Urban Design Award. Za vítězným projektem obnovy krušnohorské vesnice stojí studenti Kateřina Tomsová a Vojtěch Palm. Porotci ocenili jejich vnímavý přístup k plánování rozvoje venkova.

1. 4. 2022: Vyšla nová kniha mapující architekturu konverzí

Industriální architektura u nás stále nemá na růžích ustláno. Přestože se přístup veřejnosti k ní v posledních letech mění, často ještě mizí pod tlakem na uvolňování místa pro novou výstavbu, případně chátrá bez naděje na oživení. Kniha zaznamenala 35 projektů realizovaných v letech 2015–2020, které se dočkaly rekonstrukce a nového využití – pražská Jatka78, Bolt Tower v Dolní oblasti Vítkovice, Pivovar Kamenice, Vápenka u Kovářské a další.

15. 3. 2022: Pozvánka na přednášku japonské architektky Momoyo Kaijimy Architecture Ethnography

V pondělí 21. března vystoupí na Fakultě architektury ČVUT japonská architektka, zakladatelka ateliéru Bow-Wow, Momoyo Kaijima. Uvede mezinárodní workshop, který v Praze pořádá univerzita ETH Zurich ve spolupráci s Fakultou architektury ČVUT.

Za obsah této stránky zodpovídá: Ing. arch. Kateřina Rottová, Ph.D.