Zprávy

Zemřel Tomáš Fassati

Zabýval se teorií vizuální komunikace v komplexní vazbě na interakci člověka, designu i architektury. V rámci International Institute for Information Design byl v 90. letech 20. století průkopníkem výzkumu praktické globální vizuální komunikace a metod výuky druhé gramotnosti. Na FA ČVUT působil jako pedagog a specialista na ergonomii v rámci Ústavu designu, kde se výrazně podílel na tvorbě studijních materiálů a odborné literatury.
Tomáš Fassati na fotografii vlevo.

Absolvoval pražskou FAMU, v letech 1978–1981 byl režisérem a kameramanem Československé televize v Banské Bystrici, kde později založil a vedl fotografickou Galérii F. V ní zorganizoval řadu významných výstav a sympozií o teorii fotografie a dokumentární fotografii. Od roku 1983 vedl teoretický seminář na Institutu výtvarné fotografie Svazu českých fotografů v Praze, v letech 1990–1993 pedagogicky působil na Institutu tvůrčí fotografie Slezské univerzity v Opavě. V devadesátých letech vystudoval společenské vědy na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy v Praze.

V roce 1990 založil společně se svou ženou Annou v Benešově u Prahy Muzeum umění a designu jako projekt s netradiční vizí, kde tématem vzdělávání nebylo samo umění, ale pomocí umění byla vzdělávací činnost zaměřena na významné oblasti života: společenské vztahy, duchovní rozměr jedince a životní prostředí. V muzeu se za čtvrtstoletí podařilo shromáždit rozsáhlé sbírky volného umění včetně fotografie i videa, a také specificky koncipované kolekce užité tvorby – designu včetně grafického.

Po roce 2000 byl pozván k výuce na Vysoké škole uměleckoprůmyslové v Praze a později na Fakultě architektury ČVUT. Krátce také přednášel na Filozofické fakultě UK Praha a na UJEP v Ústí nad Labem. „Velmi jsem si vážila naší spolupráce a byla jsem upřímně potěšena, že se rozhodl u nás vést výuku ergonomie – oboru, v němž chyběla systematická výuková opora. Díky jeho úsilí vznikly publikace, které jsou v této oblasti nepostradatelné. Byl osobností s výjimečně širokým odborným záběrem, výraznou intelektuální kapacitou a zároveň hluboce slušným a odhodlaným člověkem. Na naší fakultě působil od roku 2015,“ říká Henrieta Nezpěváková z Ústavu designu FA ČVUT.

Tomáš Fassati je autorem řady odborných publikací, učebnic a skript, realizovaných výstav, stálých expozic, odborných sympozií nebo několika průmyslových vzorů oblasti praktické vizuální komunikace. Redigoval odborná periodika Galéria, Angelma, Artsystem, Muzeum, umění a společnost, Česká ergonomie, Design 4.0 – Mezičas ad.

Založil několik odborných knihoven – v Galérii F v Banské Bystrici, v Muzeu umění a designu v Benešově a na Fakultě architektury ČVUT. Stál u základů českého vzdělávání v ergonomii. Věnoval se také audiovizuální tvorbě. Jeho práce jsou zastoupeny ve sbírkách Uměleckoprůmyslového muzea v Praze, Moravské galerie v Brně, Slovenské národní galerie v Bratislavě nebo ve Zlatém fondu Národního muzea fotografie.

V 90. letech přispěl základními hesly o vizuální komunikaci do české encyklopedie Universum, zpracoval řadu hesel do bedekrů Česká republika – moderní architektura a Za architekturou Benešovska. Byl editorem Encyklopedických listů – ergonomie + umění + design. Pro wikipedii zpracoval v týmu Institutu inteligentního designu řadu hesel o osobnostech, institucích a odborných pojmech.

Tomáš Fassati zemřel ve středu 11. června 2025. Bylo mu 73 let.

Za obsah této stránky zodpovídá: prof. ak. soch. Marian Karel