S ohledem na nové vládní opatření bude veškerá KONTAKTNÍ výuka na FA ČVUT, včetně ateliérů, dílen atp., od 12. do 25. 10. 2020 přerušena.

Zprávy

Nový život břicha Paříže

Druhý večer cyklu přednášek November Talks bude v pondělí 18. listopadu patřit břichu Paříže. Les Halles, centrum Paříže, ne-li centrum Francie, v 19. století největší pařížská tržnice, dějiště románu Émila Zoly, od sedmdesátých let megalomanský projekt, který z cenného prostoru na dohled od Louvru a Centre Pompidou udělal největší dopravní uzel v Evropě, s nepřehlednou změtí funkcí a parkem, kam se po setmění nechodí. O jeho poslední přestavbě bude přednášet francouzský architekt a urbanista Jean-Marc Fritz.
Forum Des Halles. Pierre Berger and Jacques Anziutti Architects, Paris, France. Concert Hall Dezeen

Jean-Marc Fritz je spoluzakladatelem studia Seura, které projektovalo a koordinovalo proměnu Les Halles v letech 2003–2018. Ve své tvorbě se věnuje především veřejnému městskému prostoru, v Paříži také navrhl téměř dvoukilometrový bulvár Richard-Lenoir nebo v Bordeaux esplanádu Chapeau Rouge. O projektu Les Halles vydal s partnery Davidem Manginem a Florence Bougnoux knihu „Les Halles, villes intérieures, projet et études Seura 2003–2007“.

Halles Aerienne | © Archiv Seura

Příběh bývalé hlavní pařížské tržnice Halles de Paris (česky Pařížské haly) začíná ve středověku, kdy stála na okraji města. Její postupné rozšiřování, úpravy a nevyhovující hygienické podmínky vedly k zásadní přestavbě v 19. století. Tehdy bylo podle návrhu architekta Victora Baltarda postaveno dvanáct velkolepých pavilonů z kovu a skla, každý pro jiný druh zboží. O sto let později, začátkem 70. let byly postupně všechny pavilony zdemolovány, aby udělaly místo velkému urbanistickému záměru, který měl ambice vytvořit zde moderní městské centrum.

Halles Miroir D´Eau

Jeho základem se stal dopravní uzel Châtelet – Les Halles, přestupní stanice pro pět tras metra, tři linky expresní příměstské železnice, téměř 30 autobusových spojů, kudy se každý den přepraví v průměru 800 000 cestujících. V podzemí se sítí silnic a parkovišť, obchodním, kulturním a sportovním centrem Forum des Halles a na povrchu s parkem Jardin des Halles. Slavnostního otevření stanice se v roce 1979 zúčastnil pařížský starosta a pozdější prezident Jacques Chirac.

Halles Passage Canopee | © Archiv Seura

Megalomanský projekt ale nikdy nebyl považován za úspěšný. Rychle stárnul, z parku se stalo nebezpečné místo s narkomany a lupičskými gangy. Neúnosná situace vedla v roce 2003 pařížskou radnici k vyhlášení soutěže na celkovou obnovu čtvrti. Po otevřeném výběrovém řízení zadala čtyřem týmům, aby v březnu 2004 představily svá řešení. K realizaci byl dost překvapivě vybrán projekt studia Seura, který v soutěži porazil známější a zkušenější ateliéry AJN Jeana Nouvela, MVRDV Wyniho Maase a OMA Rema Koolhaase. Tým Seura (Florence Bougnoux, Jean-Marc Fritz a David Mangin) byl pověřen návrhem a koordinací přestavby, včetně nového obchodního centra La Canopéee od Patricka Bergera a Jacquese Anziuttiho (2016).

Halles Patio | © Archiv Seura

Jak si outsider architektonické soutěže poradil se složitým místem, jeho historií a traumaty, jak dekódoval jeho struktury pod povrchem, aby je znovu zapojil do organismu města a vytvořil z Les Halles živý a bezpečný prostor ve městě?

Přednáška Les Halles de Paris: Interior Cities se koná v pondělí 18. listopadu v 18.00 hodin v přednáškové síni 155 Gočár na Fakultě architektury ČVUT, Thákurova 9, Praha 6 Dejvice. Bude v anglickém jazyce, vstup je zdarma a bezbariérový.

Vystoupení Jeana-Marca Fritze je druhou ze čtyř „listopadových promluv“, které na FA ČVUT již pátým rokem přivádí zahraniční architekty, urbanisty a krajinářské architekty. V rámci přednáškového cyklu November Talks je od roku 2006 podporuje nadace Sto Foundation na školách architektury v Londýně, Paříži, Benátkách, Stuttgartu a Štýrském Hradci. V Praze mají letos podtitul „Transformace: proměny hranic profesí v proměňujícím se světě“.

Halles Prairie | © Archiv Seura

Za obsah této stránky zodpovídá: Ing. arch. Jan Jakub Tesař, Ph.D.