Zprávy

Zemřel významný italský architekt Vittorio Gregotti

V neděli 15. března 2020 zemřel v Miláně na následky zápalu plic způsobeného koronavirem významný italský architekt Vittorio Gregotti, nositel čestného doktorátu ČVUT. Je autorem velkého množství architektonických projektů, například olympijského stadionu v Barceloně, kulturního centra Belém v Lisabonu, Teatro degli Arcimboldi v Miláně, domů Cannaregio v Benátkách, adaptace pařížského koncertního sálu La Gaite de Paris, Guggenheimova muzea v Benátkách a projektů četných univerzitních komplexů, například univerzity Bicocca v Miláně nebo kalábrijské univerzity v Cosenze.
Vittorio Gregotti

Vittorio Gregotti byl nepochybně jedním z největších italských architektů dvacátého století, protagonistou italské neoracionalistické linie. Byl však také významným teoretikem architektury. V letech 1955 až 1963 působil jako šéfredaktor světově významného časopisu Casabella a v roce 1975 založil dodnes nejvýznamnější světovou výstavu architektury – La Biennale di Venezia. Gregotti se stal profesorem architektury na universitách v Benátkách, Miláně a Palermu a jako hostující profesor působil v Sofii, Tokiu, Buenos Aires, Sao Paulu, Lausanne, Harvardu, Filadelfii, Princetonu, Cambridge a na americkém MIT.

Na podnět profesora Miroslava Masáka jej Václav Havel na počátku 90. let pozval do Prahy na workshop, kde se významní evropští a čeští architekti zabývali otázkami rozvoje města. Z iniciativy děkana Fakulty architektury ČVUT prof. Vladimíra Šlapety udělilo ČVUT v roce 1996 Vittorio Gregottimu čestný doktorát.

stadion Luigi Ferraris v Janově
stadion Luigi Ferraris v Janově (Vittorio Gregotti Associati, 1986-1989) | © Romana Vylitová
Quartiere Bicocca v Miláně architekta Vittoria Gregottiho | © Václav Šedý

Za obsah této stránky zodpovídá: doc. Ing. arch. Jan Jakub Tesař, Ph.D.