Termín pro podání žádosti o mobilitu v letním semestru 2024/25 je 15. 10. 2024.
Vyjet můžete např. na studijní pobyt na některou z rakouských univerzit zapojených do programu v nabídce na webových stránkách Domu zahraničních služeb.
Od 10. září 2024 až do 8. října 2024 bude na náměstí T. G. Masaryka v Příbrami k vidění výstava ateliérových projektů na téma rozvoje města Příbrami, které v průběhu letního semestru 2022/23 a zimního semestru 2023/24 zpracovali studující magisterského programu Architektura a urbanismus na Fakultě architektury ČVUT v Praze.
Vystavené práce ukážou, jak si budoucí rozvoj města představuje nastupující mladá generace urbanistů a územních plánovačů. K vidění bude návrh vize a koncepce budoucího rozvoje celé Příbrami, velmi neotřelé urbanistické návrhy rozvoje historického jádra Příbrami, revitalizace prostoru mezi starou Příbramí a Březovými Horami či kompletní přestavby centra Zdaboře. Vystavený bude také studentský návrh Územního plánu Příbrami, který se v mnohém liší od toho skutečného.
Všechny projekty vznikly v ateliéru prostorového plánování pod vedením Veroniky Šindlerové, za přispění zástupců vedení města Příbrami, úředníků oddělení územního plánování městského úřadu či pana městského architekta. Ti všichni se v průběhu celého roku aktivně účastnili prezentací rozpracovaných i finálních projektů a poskytli studujícím velmi cennou zpětnou vazbu a spoustu konstruktivních rad.
Vernisáž výstavy se uskuteční v úterý 10. 9. 2024 od 17 hodin na náměstí T. G. Masaryka v Příbrami. Součástí vernisáže bude i komentovaná prohlídka všech vystavených prací, a to přímo za účasti autorů prací a jejich vyučujících.
Ústav prostorového plánování otevírá pro studenty magisterkých a doktorských programů FA a pro širší odbornou veřejnost šestidenní kurz urbánní ekonomie. Hlavním lektorem je Ing. arch. Lukáš Makovský, M.A., Ph.D., který v současné době působí na Institutu nemovitostí a plánování na Univerzitě v Readinu.
Kurz se koná na FA ČVUT 1.–3. a 8.–10. listopadu. Kurz je v angličtině. Další podrobnosti a registrace zde.
Srdečně zveme na výstavu projektů ateliéru Juha-Navrátil-Tuček z Ústavu nauky o budovách na téma dostavby proluky na místě dříve plánovaného sanatoria Arnika v kontrastu s historickými fotografiemi této části města od Fr. Fridricha (ve spolupráci s Městským muzeem ML).
Vernisáž výstavy se uskuteční 13. 9. od 16.00 v Domě Chopin v Mariánských Lázních za hudebního doprovodu Žesťového tria. Vstup na vernisáž je zdarma. Akce je realizována za finanční podpory města Mariánské Lázně.
Ústav urbanismu zve na konferenci Inventura urbanismu 17. 9. 2024.
Letošní konference je speciální. Je trochu ohlédnutím – inventurou inventur, neboli krátkou sumarizací podstatných témat a přístupů. Je ale i vyhlédnutím – ouverturou ouvertur, neboli úvodem do témat a přístupů nových.
9:00 zahájení
9:10 úvodní slovo (děkan Dalibor Hlaváček)
9:20 komentář „inventura inventur“ (Jan Jehlík)
9:30 výběr z minulých konferencí (Director's Cut)
10.30 reflexe publika
11:00 přestávka - káva
11:30 „stav ústavu“ (Jan Jehlík + kolegyně a kolegové) – o co opravdu (stále) jde? – tým ústavu a jeho témata – hold Jiřímu Klokočkovi
12:15 diskuze
13:00 oběd
14:00 předání žezla Jan Jehlík → Jana Moravcová
14:15 „představy o ústavu“ – Jana Moravcová
15:00 reflexe publika
15:30 konec oficiální části
16:00 debaty u kávy v atriu
Českomoravská komora pro pozemkové úpravy a Ústav krajinářské architektury FA ČVUT Vás společně se svými partnery SPÚ - Státní pozemkový úřad a Českou asociací pro krajinářskou architekturu (sekce SZKT) srdečně zvou na konferenci PŘÍRODĚ BLÍZKÁ OPATŘENÍ V KRAJINĚ, která proběhne 18. 9. 2024 na Fakultě architektury v Praze.
Cílem konference je ukázat současné problémy a možné scénáře budoucího vývoje naší krajiny.
Proč se nám nedaří revitalizace krajiny? Hledání důvodů. Změna myšlení a nastavení?
Cílem konference je posílit zájem všech klíčových aktérů a společné hledání možností, jak zajistit tvorbu zdravé a stabilní krajiny, ve které se dobře žije. Chceme ukázat možnosti a ideální způsob, jak by plánování a tvorba krajiny měla probíhat. Diskutováno bude propojení nástrojů územního plánování, pozemkových úprav a podpory klíčových státních institucí ve prospěch péče a tvorby krajiny.
Cílem konference je inspirovat širokou veřejnost přírodě blízkými opatřeními, možnostmi prosazení jejich realizace v krajině a zkušenostmi s péčí o takto revitalizovanou krajinu.
Konference je určena pro projektanty pozemkových úprav, územních plánů, krajinné inženýry, krajinářské architekty, urbanisty, zemědělce, pracovníky poboček SPÚ, dotčené orgány státní správy, místní samosprávu a další veřejnost se zájmem o krajinu.
Vložné:
Standard: vstup na konferenci, celodenní coffee break, oběd - 1200 Kč
Člen ČMKPÚ a pracovník SPÚ: vstup na konferenci, celodenní coffee break, oběd - 800 Kč
Akademik Ústavu krajinářské architektury FA ČVUT: vstup na konferenci, celodenní coffee break - 800 Kč
Student krajinářské architektury FA ČVUT: vstup na konferenci, celodenní coffee break – 0 Kč (do 10 lidí)
Pracovníci SPÚ se nepřihlašují pomocí formuláře. Jejich přihláška bude řešena jako společná.
Studenti krajinářské architektury FA ČVUT se nepřihlašují pomocí formuláře, ale u doc. Salzmann: klara.salzmann@cvut.cz.