Cena Břetislava Štorma pro centrum duševního zdraví v Máchově kraji
14/7/2025

Cílem soutěže je podporovat zájem studentů o obor památkové péče a zvyšovat úroveň jejich připravenosti pro praxi v oblasti péče o kulturní dědictví. Soutěž je zaměřena na oceňování nejkvalitnějších koncepčních studií a projektů studentů, kteří své semestrální, bakalářské a diplomní práce uskutečňují v ateliérech Ústavu památkové péče Fakulty architektury ČVUT v Praze.

Cenu Břetislava Štorma za rok 2025 získal za magisterskou diplomovou práci student Štěpán Macek. V Chráněné krajinné oblasti Kokořínsko – Máchův kraj navrhl na místě zaniklého barokního statku v osadě Kluk nové pobytové komunitní zařízení pro moderní způsob péče o duševní zdraví. „Výjimečně kvalitní návrh jsme ocenili za citlivé včlenění nové zástavby do místní krajiny. Užití místních tradičních stavebních principů spolu s krajinářskými zásahy vytváří harmonické přírodní prostředí – pro tento typ zařízení podstatný,“ uvedl předseda poroty profesor Václav Girsa. Autor využívá v areálu kámen z reziduí pískovcových zdí zaniklých staveb. Dále prvky tradičních sedlových střech a krytých pavlačí, které kombinuje s moderním a úsporně pojatým interiérem. Úprava krajiny v blízkém okolí bývalého statku počítá s vytvořením několika zajímavých terapeutických prvků – posezení v lese u jezírka, meditační hájek či obývák v lese.

Druhé místo získal soubor čtyř ateliérových prací, které navrhují obnovu zaniklých historických městských bran Českého Krumlova. Kateřina Veselá se zaměřila na gotickou vnitřní bránu v Radniční ulici, Vojtěch Cuhra na vnitřní Kájovskou bránu, Martin Kovařík Latránskou bránu a Radim Fiala na Horní bránu. „Projekty věrně zasazují původní brány do míst, kde se nacházely. Zajímavostí bylo, že ačkoliv studenti mohli vycházet z výkresů se zaměřením pořízených před zbouráním bran, ukázaly se jako nepřesné. Při přípravě projektů obnov museli detaily a rozměry korigovat i na základě hypotéz vyvozených z podobných staveb. Minimálně Horní bránu by bylo vhodné a poměrně realistické obnovit i ve skutečnosti, velmi by prospěla pohledovému charakteru Horní ulice,“ hodnotí návrh porota.

Na třetím místě se umístila ateliérová práce Štěpánky Beránkové a Lukáše Pokorného, kteří navrhli obnovu Oranžerie Státního zámku Zákupy až do fáze projektové dokumentace. Projekt vrací vytápěnou oranžerii do věrohodné původní podoby s šetrným provedením nejnutnějších nových přístaveb.

Čestné uznání získala Pavlína Hudcová za diplomovou práci Měděnec – Paměť hornické krajiny Krušných hor. Zabývá se v ní regenerací obce Měděnec a jejím propojením s okolní krajinou. Urbanistická koncepce vytváří v obci chybějící zázemí pro návštěvníky, podporuje bytovou výstavbu a chybějící občanskou vybavenost v reakci na očekávaný růst turismu spojený se zapsáním krušnohorské hornické krajiny na seznam světového kulturního dědictví UNESCO.

Cena veřejnosti putovala k Davidu Valentovi za ateliérovou práci renovace jihočeského statku ve vsi Kroclov u Českých Budějovic. Navrhuje úpravy statku pro současné využití, aniž by došlo k narušení jeho historického rázu. Výsledkem je návrh venkovského sídla, které se skládá ze samostatné bytové jednotky pro trvalé bydlení v původně obytné části stavení, původní stodola pak přejímá funkci velkého otevřeného prostoru pro krátkodobé ubytování. „Pojetí renovace zachovává jednoduchý ale malebný ráz venkovského statku, do jinak nevyužívaných prostor vkládá nové funkce s ekonomickým potenciálem, které mohou podpořit údržbu takto rozsáhlého stavení,“ hodnotí Václav Girsa.
Cenu Břetislava Štorma pořádá Ústav památkové péče FA ČVUT, Tomáš Bistřický a Český národní komitét ICOMOS. Fotografie ze slavnostního vyhlášení najdete v galerii Ze života FA.