Zprávy

Socha Kaleidoskop vytištěná 3D tiskem slavila úspěch na Mezinárodním strojírenském veletrhu

Socha vytištěná na 3D tiskárně z recyklovatelného filamentu s názvem Kaleidoskop od studentky Ekin Ünlü z Turecka byla v úterý 8. října slavnostně vydražena v Brně za přítomnosti ministra průmyslu a obchodu Karla Havlíčka. Jde o vítězný návrh, který vzešel ze studentské soutěže Digitální továrna. Výtěžek z aukce podpoří PETMAT.

Ekin Ünlü byla v loňském roce studentkou naší fakulty v rámci programu Erasmus+. Navrhla dvoumetrovou sochu, kterou následně metodou crowdprintingu vytisklo z recyklovatelného filamentu více než 40 vlastníků a provozovatelů 3D tiskáren z České republiky. Soutěž vyhlásilo MPO ČR ve spolupráci s FA ČVUT a spolkem PETMAT. Vítězné modely získaly nejen finanční odměnu, ale také možnost představit se ve společnému stánku České národní expozice The Country for the Future na Mezinárodním strojírenském veletrhu v Brně.

Maketu Kaleidoskopu pak v rámci doprovodného programu veletrhu vydražili. Získané finanční prostředky pomohou organizacím zabývajícím se 3D tiskem a použitím recyklovaného plastu v architektuře. Podpoří tak názorný příklad možnosti recyklace ve formě odpadního materiálu přetvořeného na umělecké dílo.

Při předávání výtěžku z aukce vyjádřil ministr Havlíček radost z toho, že se soutěží podařilo propojit studium a kreativitu s praxí, tedy reálným uplatněním. "Životní koloběh 3D sochy je hezkým příkladem cirkulární ekonomiky, tedy ukázkou společenské odpovědnosti vůči dalším generacím," řekl Havlíček.

Z přípravy a výroby 3D objektu byl také pořízen časosběrný dokument, který bylo možné na brněnském výstavišti zhlédnout.

Více informací na webu Mezinárodního strojírenského veletrhu v Brně nebo na stránkách fakulty v sekci Stalo se.

 

 

Za obsah této stránky zodpovídá: doc. Ing. arch. Jan Jakub Tesař, Ph.D.