S ohledem na nové vládní opatření bude veškerá KONTAKTNÍ výuka na FA ČVUT, včetně ateliérů, dílen atp., od 12. do 25. 10. 2020 přerušena.

Socha Kaleidoskop vytištěná 3D tiskem slavila úspěch na Mezinárodním strojírenském veletrhu

Socha vytištěná na 3D tiskárně z recyklovatelného filamentu s názvem Kaleidoskop od studentky Ekin Ünlü z Turecka byla v úterý 8. října slavnostně vydražena v Brně za přítomnosti ministra průmyslu a obchodu Karla Havlíčka. Jde o vítězný návrh, který vzešel ze studentské soutěže Digitální továrna. Výtěžek z aukce podpoří PETMAT.

Ekin Ünlü byla v loňském roce studentkou naší fakulty v rámci programu Erasmus+. Navrhla dvoumetrovou sochu, kterou následně metodou crowdprintingu vytisklo z recyklovatelného filamentu více než 40 vlastníků a provozovatelů 3D tiskáren z České republiky. Soutěž vyhlásilo MPO ČR ve spolupráci s FA ČVUT a spolkem PETMAT. Vítězné modely získaly nejen finanční odměnu, ale také možnost představit se ve společnému stánku České národní expozice The Country for the Future na Mezinárodním strojírenském veletrhu v Brně.

Maketu Kaleidoskopu pak v rámci doprovodného programu veletrhu vydražili. Získané finanční prostředky pomohou organizacím zabývajícím se 3D tiskem a použitím recyklovaného plastu v architektuře. Podpoří tak názorný příklad možnosti recyklace ve formě odpadního materiálu přetvořeného na umělecké dílo.

Při předávání výtěžku z aukce vyjádřil ministr Havlíček radost z toho, že se soutěží podařilo propojit studium a kreativitu s praxí, tedy reálným uplatněním. "Životní koloběh 3D sochy je hezkým příkladem cirkulární ekonomiky, tedy ukázkou společenské odpovědnosti vůči dalším generacím," řekl Havlíček.

Z přípravy a výroby 3D objektu byl také pořízen časosběrný dokument, který bylo možné na brněnském výstavišti zhlédnout.

Více informací na webu Mezinárodního strojírenského veletrhu v Brně nebo na stránkách fakulty v sekci Stalo se.