Zprávy

Ondřej Pokoj se stává stážistou ve studiu Heatherwick v Londýně

Architektonická soutěž Kaplicky Internship nadace Bakala Foundation vyhlásila vítěze. Stal se jím Ondřej Pokoj z Fakulty architektury ČVUT v Praze. Porotu zaujal Ondřejův návrh Transferia – přestupního uzlu pro Letiště Václava Havla Praha. Vítěz získal stáž v londýnském studiu Heatherwick.

Kaplicky Internship je program, který poskytuje nadcházejícím a čerstvým absolventům architektonických oborů z českých univerzit možnost strávit tři měsíce na placené stáži v jednom z prestižních londýnských studií. V minulých letech např. u Eva Jiricna Architects, Zaha Hadid Architects nebo Adjaye Associates. Mohou si tak vyzkoušet práci na významných projektech ve společnosti renomovaných architektů a získat cenné pracovní zkušenosti.

„Já i celý můj tým jsme nadšeni, že máme možnost přivítat v našem londýnském studiu letošního vítěze soutěže Kaplicky Internship a doufáme, že čas, který vítěz stráví v našem ateliéru, bude oboustranně obohacující a podnětný, řekl vedoucí studia Thomas Heatherwick.

 

Rozhovor s Ondřejem Pokojem:

Co očekáváte od stáže v studiu Heatherwick?

Věřím v oboustranné ovlivnění. Mým cílem je být pro studio přínosným, ne jen pasivním akceptorem dovedností.

Jak jsou projekty podobné Vašemu vnímány ve světě a jak u nás, potažmo na Fakultě architektury ČVUT, kde jste svůj projekt před rokem obhajoval?

Na jiných školách vidím větší ochotu k dialogu. Pokud již vedení školy nechápe současné světové vývojové tendence, mělo by alespoň respektovat odlišný názor a vytvářet akademický prostor pro dialog. V tomto směru je prostředí na fakultě velice nedemokratické. 

Víte, kdo Váš projekt do soutěže nominoval? Vy nebo Váš vedoucí ateliéru Miroslav Florián?

Celý proces od výběru tématu a zadání přes koncepční řešení diplomové práce až po účast v soutěži je čistě má osobní iniciativa. Je naprosto odlišný výsledek, když člověk dělá něco z vlastní vůle nebo když plní očekávání druhých.

Myslíte si, že je česká společnost připravená na podobné stavby, které výrazně převyšují současný směr architektury?

Pokud bychom čekali až bude společnost připravená, pročekali bychom život. Posuny ve společnosti nikdy nebyly v režii šedého davu, za zásadními pokrokovými změnami stál vždy jedinec.

Jaké jsou Vaše plány do budoucna?

Zamýšlím získávat zkušenosti v zahraničních ateliérech. Dlouhodobé plány do budoucna nedělám, přijímám výzvy přicházející v reálném čase.

Za obsah této stránky zodpovídá: doc. Ing. arch. Jan Jakub Tesař, Ph.D.