Zprávy

O Českou cenu za architekturu se uchází naši studenti i pedagogové

Útulna Jenga, kterou navrhli a postavili studenti ateliéru Seho–Světlík je nominována na Českou cenu za architekturu. Mezi 30 staveb v užším výběru ji vybrala mezinárodní porota, vítěze vyhlásí 11. listopadu ve Foru Karlín. O cenu soutěží také čtyři stavby pedagogů FA.

Útulna se nachází v Krkonošském národním parku poblíž frekventovaného rozcestí v Sedle pod Dvoračkami, kde je primárně určena k přečkání špatného počasí. V případě nouze v ní může přespat až sedm lidí. Stavba byla součástí projektu spolupráce Ústavu navrhování II FA ČVUT se Správou Krkonošského národního parku, jejímž výsledkem bylo celkem 6 útulen, všechny od podzimu 2020 slouží návštěvníkům Krkonoš.

Na projektu pracoval pod pedagogickým vedením Hany Seho a Jana Světlíka tým studentů: Jakub Daniel (autor konceptu), Jana Fišarová, Daniela Lukáčová, Zuzana Malá, Andrea Nováková, Hana Nováková a Kateřina Vrbová. Návrh a stavba probíhaly v zimním semestru 2018/2019, instalace do Krkonoš v roce 2020.

Záměrem bylo vytvořit útulnu, která bude jednoduše a sériově vyrobitelná, lehce sestavitelná a bude možné ji umístit na lokace s různou morfologií terénu. Je navržena jako skládačka, aby jednotlivé části mohly být sestaveny v chráněném prostředí truhlářské dílny a lehce přepraveny na místo výstavby. Hlavní část konstrukce je sestavena ze sedmi shodných modulů, boxů z CLT panelů, které zároveň formují interiér. Dimenze jsou voleny tak, aby se uvnitř dalo pohodlně sedět i ležet.

Česká cena za architekturu je soutěžní přehlídka, jejímž vyhlašovatelem je Česká komora architektů. Soutěžní přehlídky se mohou zúčastnit jednotlivci nebo kanceláře s realizacemi na území ČR dokončenými v posledních pěti letech. Registrace do soutěže je bezplatná.

O nominacích 6. ročníku České ceny za architekturu rozhodovala mezinárodní porota ve složení
Yasha Jacob Grobman – předseda poroty (Faculty of Architecture and Town Planning, Technion, Haifa, Izrael), Bart Brands (Karres en Brands, Nizozemsko), Eduardo Cadaval (Cadaval & Solà-Morales, Mexiko/Španělsko), Irakli Eristavi (zerozero, Slovensko), Antonio Longo (Ubi studio, Itálie), Balázs Marián (gereben marian architects, Maďarsko), Peter Veenstra (LOLA Landscape Architects, Nizozemí).

Mezi nominovanými jsou čtyři stavby, pod kterými jsou podepsaní pedagogové působící na FA, revitalizace Kostnického náměstí (Radmila Fingerová a Hana Špalková), PRVOK (Kateřina Nováková a Jiří Vele), krematorium pro zvířata Věčná loviště (Petr Hájek ARCHITEKTI), přestavba rodinného domu v Prokopském údolí (Hana Seho, R.U.A.) a městská hala Modřice (Vojtěch Sosna, atelier bod architekti).

Podrobné informace o všech nominacích na stránkách soutěže.

 

Za obsah této stránky zodpovídá: doc. Ing. arch. Dalibor Hlaváček, Ph.D.