Zprávy

Navrhli inzulinové pero pro rozvojové země a vyhráli hackathon v Curychu

Studentka designu Natália Bodnárová zvítězila společně se svými kolegy z Českého vysokého učení technického Vojtěchem Petráskem z Fakulty elektrotechnické, Ĺubošem Repkou z Fakulty informačních technologií a Vasilem Kostinem z 3. lékařské fakulty Univerzity Karlovy v soutěži Hack for Healthcare. Smyslem soutěže bylo podpořit spolupráci mladých talentů napříč obory a propojením techniky, medicíny a byznysu přinést nová řešení pro humanitární pomoc.

Hackathon, tedy 48hodinový maraton (odtud vzniklo pojmenování soutěže hackathon – hack + marathon) se konal od 26. do 28. listopadu v Curychu. Soutěžní týmy řešily možnost použití 3D tisku ve zdravotnictví v rozvojových zemích. Podle pořadatelů soutěže totiž probíhající pandemie ukázala na potřebu přicházet s inovacemi, které pomohou překonat přerušené globální dodavatelské řetězce a vyřeší nedostatek zdravotnického materiálu. Kromě 3D tisku neexistuje technologie, která by dokázala rychle prototypovat a vyrábět zařízení použitelná pro pomoc lidem a zdravotníkům v rozvojových zemích.

Vítězný tým studentů z České republiky navrhl inovativní inzulinové pero vyrobené 3D tiskem, do kterého lze vložit jakýkoliv inzulínový cartridge a jehlu. Díky použití 3D tisku je možné pero levně individualizovat. „3D tisk eliminuje velké části logistického řetězce a ulehčuje častější updaty designu než masově vyráběné produkty” říká Natália Bodnárová, studentka 3. ročníku designu na ČVUT. Navíc je pero snadno recyklovatelné.

Jako členka týmu pomáhala Natália s designem inzulinového pera a při finální prezentaci. „Byla to pro mě skvělá příležitost, jak si vyzkoušet kreativní práci v týmu a jsem ráda, že jsme společně mohli úspěšně reprezentovat ČVUT na zahraniční soutěži."  Momentálně vítězové komunikují s Lékaři bez hranic o možnostech dalšího vývoje a věří, že se jejich návrh podaří uvést do praxe.

Soutěž pořádala Univerzita v Curychu ve spolupráci s univerzitou ETH a organizacemi Červený kříž a Lékaři bez hranic.

Více o hackathonu Hack for Healthcare

Foto: Vasil Kostin a Natália Bodnárová

Za obsah této stránky zodpovídá: doc. Ing. arch. Jan Jakub Tesař, Ph.D.