Zprávy

Vídeňská Proměna. querkraft novým hostujícím ateliérem na FA

Jakob Dunkl, Gerd Erhartt a Peter Sapp z vídeňské architektonické kanceláře querkraft budou v akademickém roce 2024/2025 hostujícími profesory na Fakultě architektury ČVUT. Studující budou v zimním semestru pod jejich vedením navrhovat proměnu nedostavěného obchodního domu ve Vídni.

Rakouské architektonické studio querkraft má za sebou od založení v roce 1998 na 100 projektů a realizací v Rakousku i v zahraničí. Patří mezi ně například budova muzea Liaunig, rakouský pavilon na EXPO v Dubaji, inovativní obchodní dům IKEA ve Vídni, soubor městského sociálního bydlení HAK nebo dostavba univerzitního kampusu v Linci.

Studio získalo mnoho prestižních ocenění, nominaci na Evropskou cenu za architekturu Mies van der Rohe Award, rakouskou Staatspreis Architektur, Cenu města Vídně nebo ocenění za udržitelnost za první IKEA bez aut ve Vídni a rakouský pavilon pro světovou výstavu Expo v Dubaji. Ateliér také zastupoval Rakousko v roce 2004 na Bienále v Benátkách. Práce querkraft byly publikovány v odborných časopisech a prezentovány na mezinárodních výstavách v Benátkách, Tokiu, Šanghaji, Lublani, Bostonu, Bristolu a dalších městech. Krédem kanceláře je přátelství, respekt a radost z práce.

Hostující ateliér má za cíl přivést na fakultu inspirativní architekty, aktuální témata i nové metody výuky. Po Winy Maasovi se na naši fakultu podařilo získat další výrazné osobnosti současné evropské architektury. „querkraft je jeden z nejlepších vídeňských architektonických ateliérů a velmi si vážím toho, že Jakob Dunkl, Gerd Erhartt a Peter Sapp budou na naší fakultě působit jako hostující profesoři. querkraft znamená „příčná síla“. Mottem ateliéru je přiměřenost, využívání co nejméně zdrojů, vytváření chytré architektury s minimem technologií. Ateliér se vždy zaměřuje na člověka, na jednoduchá ale silná řešení, navrhuje stavby, které budou lidé milovat a budou tak udržitelné,“ říká Dalibor Hlaváček, děkan Fakulty architektury ČVUT.

V roli hostujících profesorů se querkraft v zimním semestru zaměří na nedokončený obchodní dům Lamarr ve Vídni, navržený kanceláří OMA / Rem Koolhaas. Ten po bankrotu investora čeká na dostavbu, nicméně bude nezbytné transformovat původní návrh. Úkolem pro studentky a studenty bude vdechnout budově nový život v podobě hybridního objektu pro bydlení, práci, volný čas i kulturní využití.

Společně s našimi studenty budeme v architektuře hledat poezii a krásu. Budeme se ptát, zda je stavba funkční a udržitelná, zda v ní lidé budou šťastní nebo jestli pouhý pohled na ni může přinést radost. Architektura, která je milována, bude opečovávaná a bude žít dlouho. Láska je nejlepší formou udržitelnosti,“ přibližují koncept školního ateliéru noví hostující profesoři.

Protože letos uplynulo 100 let od úmrtí Franze Kafky, pražského a vídeňského spisovatele, bude součástí návrhu rovněž umístění muzea přímo v budově. Proměna – Kafkovo nejznámější dílo – se tak stane tématem projektu českých studentek a studentů pod vedením vídeňských architektů.

Za obsah této stránky zodpovídá: Ing. arch. Kateřina Rottová, Ph.D.