Zprávy

Fakulta architektury znovu bodovala, tentokrát při Cenách Young Architect Award

Nejlepší práce jubilejního 10. ročníku soutěže studentů a architektů do 33 let byly 11. září oceněny v Centru architektury a městského plánování CAMP. Z celkem 49 přihlášených studií na téma Architektonické dílo, které iniciuje společenský život a rozvoj místa, poslala porota do finále 12 prací, pět z nich z Fakulty architektury. Na závěr večera vyhlásila porota Architekta roku 2018, jímž se stal "náš" Petr Hájek.

Soutěž mladých talentů Young Architect Award přispívá k výchově mladých architektů a snaží se je vést k přemýšlení o profesi architekta v širších souvislostech. Umožňuje studentům a začínajícím architektům do 33 let ukázat své nadání. Přiblížuje architekturu široké veřejnosti a v neposlední řadě podporuje veřejnou diskusi o architektuře.

Odborná porota hodnotila práce dle výběru tématu, kvality architektonického/urbanistického řešení, přínosu pro společenský život a rozvoj místa a originality práce. Celkovým vítězem se stal Dušan Štefanič, který bude mít možnost navrhnout vlastní objekt pro obec Prachovice. Tento objekt – lavička, lampa, socha nebo cokoli jiného – by měl být vyroben z betonu či betonových směsí a stát se užitečným a estetickým doplněním veřejného prostranství obce.

Následující ceny udělila porota studentům Fakulty architektury ČVUT:

Cenu architekta Josefa Hlávky Martinu Petříkovi za projekt Studentský dům Slovan. Odvážně a neotřele zvolené místo, náplň i architektonická forma. Dům jako iniciátor reálných změn v turisticky i dopravně zdevastované centrální části města. Zahušťování a oživování centra Prahy díky zrekonstruování parkovacího domu a náplň studentského domu je příkladná a inspirující a to včetně kultivace přilehlých ploch.

Cenu rektora ČVUT za školní práci Jiřímu Neuvirtovi a projekt Františkovy Lázně - lázeňské náměstí, jenž oživuje a kultivuje veřejné prostory a vybízí ke společenskému životu uprostřed stávajících i doplněných staveb, v kolonádách, mezi domy a mezi stromy, venku.

Cenu časopisu Moderní obec pro Karolínu Koubovou za projekt Cesty města - Tábor, který ukazuje promyšlenou kultivaci veřejných prostor a podporuje pěší dopravu a cyklistiku. 

Cenu veřejnosti získala Kristýna Blažíčková za Dům na konci cesty.

Za obsah této stránky zodpovídá: doc. Ing. arch. Jan Jakub Tesař, Ph.D.