Zprávy

Alternativní rozvoj Prahy a hledání (se) krajinářské architektury. Studující FA na přehlídce Pokoje

Na letošní výstavní přehlídce mladého umění se představily také dvě instalace studentských týmů z FA. Alterůst HMP od studujících z ateliérů Hlaváček, Redčenkov a Jaroš pracoval s možnostmi růstu hlavního města. Instalací Mezi vším se prezentoval tým studujících krajinářské architektury z ateliéru Sitta–Chmelová.

Přehlídka tvorby studentů a studentek vysokých uměleckých škol z České republiky i zahraničí od roku 2013 každoročně oživuje domy v centru Prahy, pro jejichž prostory vytvářejí účastníci vždy vlastní specifické umělecké projekty. Téma, které letos spojovalo více než 30 uměleckých intervencí, bylo růst. Kurátorský výběr zdůrazňoval různorodost přístupů, a participaci diváků.

Ekologická témata rezonovala napříč instalacemi, stejně jako otázky osobního vyhoření, které je často propojeno s tlakem na neustálý růst – ať už profesní, osobní či ekonomický. V tomto kontextu růst nabývá paradoxních významů, na jedné straně je cílem, na druhé straně zdrojem úzkosti a vyčerpání,“ dodávají organizátoři výstavní přehlídky.

Instalace Alterůst HMP od autorského týmu ve složení Natálie Henselová, Kateřina Chejnová, Matyáš Kočiš a Anna Izabella Lozsi představila 3D model Prahy. Návštěvníci a návštěvnice se mohli sami zapojit do jeho dotváření – pomocí keramické hlíny nebo fixů měli možnost přidávat vlastní vize budov, ulic či dalších prvků, které jim v současné podobě města chybí. Instalaci doplňovaly historické mapy Prahy, ilustrující proměny města v průběhu staletí. Cílem projektu bylo upozornit na význam urbanismu při utváření života i podoby měst a inspirovat k přemýšlení o jejich budoucím vývoji.

Sabina Peková, Zuzana Purmová a David Šmíd z ateliéru Sitta–Chmelová představili krajinářskou architekturu jako živoucí entitu. „Krajinná architektura leží v průsečíku osobního a kolektivního vnímání přírody, zabývá se hmotnými i historickými aspekty krajiny dokonce i tehdy, když uplatňuje poetické či mytologické asociace, spjaté s krajinou,“ vysvětluje autorský tým. Skulptura vytvořená z textilií spojených a tvarovaných pomocí nití, provázků, přízí a drátů symbolicky zvala návštěvníky k průzkumu spletitosti tohoto oboru. Návštěvníci sami navazovali, našívali a namotávali další materiály, strukturu postupně zahušťovali, čímž ji symbolicky nechávali rozvíjet a růst.

Přehlídka Pokoje proběhla od 8. do 17. listopadu 2024 v pražském Kampusu Hybernská. Fotografie z přehlídky si můžete prohlédnout v galerii Ze života FA.

Za obsah této stránky zodpovídá: Ing. arch. Kateřina Rottová, Ph.D.