Studentské projekty

Výčepní stojan a pivní tácky z porcelánu

Nikola Mikulecká

Vítězka soutěže Best in Design 2020 v kategorii Product & Industrial Design, ateliér Jaroš–Bednář

Anotace

Výčepní stojan Nikoly Mikulecké, která jej zpracovávala jako diplomní projekt, má tři důležité vlastnosti. Je z porcelánu. Je čistý. Je jednoduchý. Kombinací těchto tří znaků lze v interiéru dosáhnout pozoruhodné kombinace univerzálnosti. Jednoduchost a čistota, tyhle nerozlučné sestry funkcionalismu, neztratily za více než sto let svou moc. Porcelán je vzhledově ušlechtilý, svou barevností a leskem jej lze velmi snadno kombinovat s jiným vybavením a materiály. Dokáže spojit křivky do jedné, tak že působí uceleně a vznešeně. A to vše aniž by k sobě přitahoval přehnanou pozornost. Navíc je snadno omyvatelný.

Další částí setu je kolekce pivních tácků. Nezkouší být nějakou novinkou, ale spíše podporuje v rámci udržitelnosti tendence vybavit podniky nejednorázovým vybavením, přičemž esteticky samozřejmě doplňuje pivní stojan. Kolekci tvoří 8 různých, avšak propojených plastických dekorů, se „slunečním“ motivem. Na tácku nechybí prostor se setřenou glazurou, na který je možné tužkou zapisovat množství vypitých půllitrů, jak se to dřív dělalo.

Celý set je navržený tak, aby pasoval do svébytných a velkorysých interiérů i do klasických hospod. Autorka jej realizovala v porcelánce Dubí.

Za obsah této stránky zodpovídá: doc. Ing. arch. Jan Jakub Tesař, Ph.D.