Ateliéry

ZAN Balejová–Mrázová

Náš ateliér uvádí studenta do navrhování architektury pomocí práce na drobné stavbě, kterou během semestru vymyslí od konceptu po detaily technického provedení. Každý semestr i ročník se zadání mění. Klademe důraz na práci s modely a na modelech: výroba z autentických materiálů (beton, dřevo, kov, sádra apod) vede studenta k většímu pochopení návrhu, který vytvořil a v miniaturním měřítku simuluje skutečnou stavbu domu. Klademe důraz na práci s kontextem domu: jak zodpovědnost architekta za prostředí pro lidi přesahuje fasádu návrhu, se tak naši studenti učí od začátku studia. V prvním semestru preferujeme ruční práci na návrhu a studenti se učí prezentovat ji digitálními prostředky. V druhém semestru se učí kombinovat užitečnost ruční práce s možnostmi 3d programů.

Jezdíme na exkurze za architekturou, na kritiky zveme externí odborníky. Požadujeme od studentů vysoké nasazení a zároveň děláme vše pro to, aby je to bavilo a v zanu pracovali rádi. Usilujeme o to, aby každý ze studentů rozvíjel to, co mu jde. K naší pedagogické metodě patří přísnost, jasné instrukce, dobrá parta, legrace a respekt ke studentům.

Úl pro Vodárenskou věž v Michli – Prokop Sodomka
Úl pro Obchodní dům Máj – Marie Lacková