Výzkumné projekty

Zevní fixační aparát pro distrakci a permanentní biomechanickou stimulaci nové kostní tkáně

Autoři
Denk, F.; Jíra, A.; Denk, F.; Goldmann, T.; Čejka, Z.
Publikováno v
In: Biomateriály a jejich povrchy XII. Praha: Czech Technical University in Prague, 2019. p. 33-35. ISBN 978-80-01-06625-6.
Rok
2019
Anotace
Cílem této práce je návrh nové konstrukce elektronicky řízeného distraktoru typu Ilizarov včetně souvisejícího příslušenství a numerické ověření mechanické odolnosti jednotlivých nosných částí. Jedná se o externí fixační zařízení sloužící k prodloužení, korekce polohy kosti a k léčbě komplikovaných nebo otevřených zlomenin. Jde o klasickou konstrukci, skládající se z dvojice ocelových nebo titanových kruhů, které jsou navzájem spojeny závitovými tyčemi. Kruhy jsou upevněny do kostní diafýzy pomocí Kirschnerových drátů. Celé zařízení umožňuje rovnoběžný posuv obou distrakčních kruhů a současně náklon jednoho z nich.
Autoři
Jíra, A.; Denk, F.; Denk, F.
Publikováno v
[Functional Sample] 2019.
Rok
2019
Anotace
Funkční vzorek jednostranného zevního fixátoru s cyklickým systémem vysouvání je složen ze dvou válcových duralových těles, do sebe zapadajících a na obou koncích zakončených systémem unifikovaných ok (systém ProSpon). Tato oka slouží k uchycení nosičů fixačních hřebů a jejich prostorovou stabilizaci. Dutina válců je vybavena třecí vrstvou z materiálu peak a kotvící částí pro uchycení elektromotoru s šrobouvicovou tyčí, pro zajištění výsuvu.
Autoři
Jíra, A.; Denk, F.; Denk, F.; Čejka, Z.
Publikováno v
[Functional Sample] 2019.
Rok
2019
Anotace
Funkční vzorek stabilizačního modulu pro jednostrannou fixaci je tvořen dvěma souosými tubusy z modulárního systému ProSpon UNI-FIX. Je určen pro stabilizaci distrakce dlouhé kosti v mezidobí, kdy není aplikován elektronicky řízený distraktor. Stabilizační modul se skládá z vnitřního a vnějšího těla o standartních rozměrech. Tato těla jsou na obou koncích zakončených systémem unifikovaných ok. Tato oka slouží k uchycení nosičů fixačních hřebů a jejich prostorovou stabilizaci. Systém je opatřen antirotační drážkou.
Autoři
Denk, F.; Jíra, A.; Denk, F.; Čejka, Z.; Goldmann, T.
Publikováno v
Czechia. Utility Model CZ 33989. 2020-05-19.
Rok
2020
Anotace
Kruhové distrakční zařízení umožňující elektronicky řízenou oscilaci stabilizačních tyčí. Stabilizační tyče jsou doplněny o dvojici tenzometrů, které obalem, pro snímání mechanických vlastností nově tvořeného kostního spojení.
Autoři
Denk, F.; Jíra, A.; Denk, F.; Čejka, Z.
Publikováno v
Czechia. Utility Model CZ 33988. 2020-05-19.
Rok
2020
Anotace
Zařízení umožňuje prostřednictvím nosičů držáků jednotlivých fixačních kostních prvků, pohyblivě ve všech směrech upevněných v upínacích hlavách, na rozdíl od stávajících 40 řešení i dodatečnou a již neoperační úpravu polohových úchylek kostních fragmentů po chirurgickém přerušení kosti.
Autoři
Denk, F.; Jíra, A.; Denk, F.; Čejka, Z.
Publikováno v
Czechia. Patent CZ 308516. 2020-09-02.
Rok
2020
Anotace
Předmětem řešení je jednostranné zevní distrakčně-fixační zařízení, které je určeno pro prodlužování dlouhých kostí postupným řízeným prodlužováním vzdálenosti mezi dvěma vitálními kostními fragmenty a vyvoláváním mikrooscilací ve směru prolongace kosti v rozsahu 10^1 až 10^3 pm s frekvencí 10^-1 až 10^1 Hz prostřednictvím délkově přestavitelného distrakčního tělesa (1) s držáky (2) jednotlivých fixačních kostních prvků (3), tvořeného dvěma pohyblivě vůči sobě ve směru prodlužování kosti uspořádanými a pohonem (4) pro vyvození prolongačního a oscilačního pohybu opatřenými trubkovými tělesy (5), (6) a to vnitřním trubkovým tělesem (5) a na něm souose uloženým vnějším trubkovým tělesem (6). Dále pak toto zařízení sestává z tuhého spojovacího tělesa (7), tvořícího s délkově přestavitelným distrakčním tělesem (1) vzájemně zaměnitelné moduly po ukončení prolongační a zahájení konsolidační fáze kosti. Držáky (2) jednotlivých fixačních kostních prvků (3) jsou prostřednictvím nosičů (11), opatřených aretačními členy (12) jejich polohového nastavení, pohyblivě ve všech směrech upevněny v upínacích hlavách (8), z nichž každá je opatřena bočním průchozím otvorem (9) pro upevnění konců délkově přestavitelného distrakčního tělesa (1) nebo tuhého spojovacího tělesa (7) a je uzpůsobena pro boční připevnění stabilizačního spojovacího tělesa (10) upínacích hlav (8) během výměny obou těchto těles (1), (7).
Autoři
Jíra, A.; Denk, F.; Denk, F.; Goldmann, T.; Čejka, Z.
Publikováno v
[Functional Sample] 2020.
Rok
2020
Anotace
Funkční vzorek distrakčního modulu je určený pro jednostrannou fixaci. Distrakční modul je určen pro dočasné vnější upnutí a stabilizaci aparátu v průběhu výměny hlavních nosných dříků v rámci příslušných etap léčení nebo při poruše.
Autoři
Jíra, A.; Denk, F.; Denk, F.; Goldmann, T.; Čejka, Z.
Publikováno v
[Functional Sample] 2020.
Rok
2020
Anotace
Funkční vzorek stimulačního modulu tvoří hlavní nosnou komponentu jednostranného fixačního aparátu, která současné zabezpečuje elektronicky řízené cykly biomechanických stimulací, které mohou být kombinovány s fázemi pozvolné distrakce. Stimulační modul zpravidla sestává ze dvou soustředných válců, které jsou vůči sobě zajištěny proti pootočení.
Autoři
Denk, F.; Jíra, A.; Denk, F.; Goldmann, T.; Zdeněk, Č.
Publikováno v
In: Biomateriály a jejich povrchy XIII.. Praha: Czech Technical University in Prague, 2020. p. 23-26. ISBN 978-80-01-06754-3.
Rok
2020
Anotace
Cílem prezentovaného příspěvku je prezentace návrhu, vývoje a testování jednoho z posuvníků, které tvoří hlavní nosnou i kinematickou součást fixačního aparátu. Hnacím členem posuvníku je pohybový šroub s maticí, planetovou převodovkou a motorem Faulhaber, který je ovládán elektronickou řídící jednotkou.
Autoři
Tomášek, S.; Jíra, A.; Denk, F.
Publikováno v
[Software] 2020.
Rok
2020
Anotace
Jedná se o komplexní SW řídící jednotky umožňující elektronické řízení vysouvání na základě podnětů převzatých z interního měření nebo dle stanovené lékařské diagnózy a postupu léčení. SW je součástí řídící jednotky použité při elektronicky řízené prolongaci a určené k ovládání vnějších elektromotorů.

Za obsah této stránky zodpovídá: prof. Ing. arch. Petr Vorlík, Ph.D.