Výzkumné projekty

Vliv provozu na energetickou náročnost budovy

Autoři
Horák, O.; Kabele, K.
Publikováno v
In: VNÚTORNÁ KLÍMA BUDOV 2018 Úspory energie versus vnútorné prostredie. Bratislava: Slovenská spoločnosť pre techniku prostredia, 2018. p. 91-94. ISBN 978-80-89878-39-0.
Rok
2018
Anotace
Příspěvek se zabývá srovnáním průkazu energetické náročnosti rodinného domu s jeho reálným užíváním z hlediska spotřeby energie s přihlédnutím na kvalitu vnitřního prostředí.
Autoři
Horák, O.; Kabele, K.
Publikováno v
In: Simulace budov a techniky prostředí 2018. Praha: IBPSA-CZ, 2018. p. 45-49. ISBN 978-80-907423-0-7.
Rok
2018
Anotace
Příspěvek se zabývá analýzou nízkoenergetického rodinného domu, ve které jsou porovnány roční spotřeby energie vzešlé z průkazu energetické náročnosti budovy s reálným dlouhodobým měřením energetických toků v budově. Pro další srovnání je použit dynamický model domu v simulačním softwaru DesignBuilder. Na základě analýzy vypočtených a naměřených dat jsou definovány základní problémy užívání řešeného rodinného domu, které generují největší rozdíly mezi výpočty a realitou z hlediska vytápění, přípravy teplé vody a osvětlení objektu s přihlédnutím na mix energonositelů užitých v domě. Tyto problémy jsou zdůvodněny a vyhodnoceny formou koeficientů užívání domu. Pomocí dynamického modelu domu se vyhodnotí časové využití vytápění a osvětlení domu. Následně je provedena citlivostní analýza vstupních údajů, jejímž cílem je zjistit, jak se korektnost vstupních dat projeví ve výpočtu energetické náročnosti.
Autoři
Horák, O.; Kabele, K.
Publikováno v
In: Roomvent&Ventilation 2018: Excellent Indoor Climate and HighPperforming Ventilation. Helsinki: SIY Indoor Air Information Oy, 2018. ISBN 978-952-5236-48-4.
Rok
2018
Anotace
At present, there is a standard procedure whereby the energy performance of buildings can be calculated, even before their realisation. However, this process is based on certain simplifications of input data, parameters of operation of buildings and human factor. The result therefore often does not correspond to the real use of the building. Therefore, the paper deals with the evaluation of the actual operation of the building against the assumption set out in the energy performance certificate. First, an analysis of existing meteorological data (long-term averages) is calculated. Based on the analysis an hourly calculation model of meteorological data is made. Additionally, the energy performance certificate is calculated or taken for the buildings. Then, a set of parameters is compiled into the energy performance calculation. Subsequently, the impact of the use of buildings on their energy performance will be evaluated in the form of coefficients. These coefficients compare the calculated values in the energy performance certificate of the building with the actual values come from the use of the building. The aim of the project is, on the basis of calculated data and coefficients, to set out measures that would lead to a more realistic and accurate calculation of the energy performance of buildings. the output is a computational program for modeling meteorological data, coefficients taking into account the operation of the building and the possibility to generate design measures that would reduce the differences.
Autoři
Horák, O.; Kabele, K.
Publikováno v
In: Letní škola TZB 2018 - Energetický a environmentální koncept chytrého sídelního celku. Praha: Společnost pro techniku prostředí, 2018. ISBN 978-80-02-02808-6.
Rok
2018
Anotace
Příspěvek se zabývá problematikou energetické náročnosti rodinného domu. Pro zadaný objekt je vypočten průkaz energetické náročnosti a je provedena jeho dynamická simulace. Obojí je pak porovnáno s reálnými hodnotami spotřeb energie. Je sledováno plnění průkazu energetické náročnosti v čase z hlediska celkové dodané energie i neobnovitelné primární energie.
Autoři
Horák, O.; Kabele, K.
Publikováno v
In: Vykurovanie 2018: Nové trendy v zásobovaní budov teplom. Bratislava: Slovenská spoločnosť pre techniku prostredia, 2018. p. 51-54. ISBN 978-80-89878-19-2.
Rok
2018
Anotace
Práce se zabývá vlivem vstupních parametrů na energetické hodnocení budovy z hlediska vytápění. Vytápění je v rámci průkazu enegetické náročnosti jedním ze sedmi dílčích hodnocených parametrů. Pro řešenou budovu jsou stanoveny referenční parametry, které jsou následně měněny. Je sledován vliv těchto změn jednak na spotřebu energie na vytápění, jednak na celkové zatřídění budovy z hlediska celkové dodané energie a neobnovitelné primární energie

Za obsah této stránky zodpovídá: prof. Ing. arch. Petr Vorlík, Ph.D.