Zprávy

Myšlenka vyváženějšího rozvoje vystavěného prostředí spojila byznys, akademii a státní správu v rámci kurzů celoživotního vzdělávání Development nemovitostí

Nový program celoživotního vzdělávání Development nemovitostí, který pořádá Fakulta architektury ve spolupráci s Masarykovým ústavem vyšších studií ČVUT v Praze, si v končícím akademickém roce 2024/2025 získal pozornost a byl plně obsazen účastníky ze soukromého i veřejného sektoru.

Jak navrhnout výstavbu efektivně s ohledem na investiční náklady i provoz? Jak uspokojit zájmy všech zainteresovaných stran rozvoje nemovitostí? Tyto a další otázky si kladli účastníci dvou kurzů celoživotního vzdělávání Development nemovitostí. Kurz v zimním semestru byl zaměřen na návrh všech aspektů jedné multifunkční budovy na Davídkově ulici v Kobylisích, v letním semestru pak zkoumal možnosti rozvoje cca patnáctihektarové lokality kolem Sofijského náměstí v Modřanech.

 "Účastníci kurzů ocenili možnost pracovat na zadáních vycházejících z reálných potřeb městských částí Prahy a Pražské developerské společnosti, širokou škálu různých pohledů na řešené problémy a konzultace s experty z akademického prostředí i praxe," říká Lucia Dobrucká, garantka kurzů.

Kurzy reagují na společenskou potřebu prohloubení znalostí z oblasti developmentu nemovitostí, a to pro soukromé společnosti, státní správu i samosprávu. Svým obsahem přispívají k optimalizaci využití nemovitostních aktiv, a tím ke zvýšení ziskovosti investic i efektivity procesů plánování a výstavby. Svým zaměřením jsou vhodné pro lidi, kteří se podílejí na formování vystavěného prostředí, výstavbě či správě nemovitostních aktiv, a kteří hledají hlubší vzájemné porozumění a lepší vzájemnou spolupráci (např. architekti, koncepční pracovníci, developeři, investoři, pracovníci oddělení investic a správy majetku, experti pohybující se v oboru, vlastníci nemovitostí a další).

Ve své práci se věnuji přípravě metodických podkladů pro úvěrové a dotační programy, aktuálně zejména v oblasti bytové výstavby a revitalizace brownfieldů. V kurzu tak pro mě bylo přínosné přemýšlet nad procesem výstavby z pohledu developera a vidět, co vše je potřeba zajistit např. při výstavbě bytového domu nebo při rozvoji větší lokality. Právě to jsou znalosti, které lze využít při přípravě podmínek našich dotačně-úvěrových programů,“ říká metodička Natálie ze SFPI, absolventka kurzů .

Kurzy jsou součástí nového programu celoživotního vzdělávání na ČVUT v Praze a pořádá je Fakulta architektury ve spolupráci s Masarykovým ústavem vyšších studií. Semestrální kurzy jsou  zakončeny mezinárodně uznávaným certifikátem. Odbornými partnery kurzů jsou Pražská developerská společnost, Institut plánování a rozvoje hl. m. Prahy a Asociace developerů. Záštitu převzal doc. Ing. arch. Petr Hlaváček, náměstek primátora hl. města Prahy pro oblast územního a strategického. Aktuální ročník slavil velký úspěch, oba kurzy byly plně obsazeny a získaly velmi pozitivní zpětnou vazbu od účastníků, lektorů i spolupracujících subjektů z prostředí Prahy.

Po diskusi účastníků kurzu, která byla součástí půldenní exkurze do řešené lokality, řekl starosta Modřan Vojtěch Kos: “Já osobně to vidím velmi pozitivně. Líbila se mi připravenost studentů i jejich prezentace. Každý úhel pohledu na rozvoj dané lokality je prospěšný a otevírá příležitosti do budoucna."

Přihlášky na nový ročník kurzu Development nemovitostí – budova jsou otevřeny do konce září 2025. Přihlášky na kurz Development nemovitostí – lokalita budou otevřeny na podzim 2025. Organizaci kurzů zajišťuje Ústav nauky o budovách, který je pod vedením prof. Michala Kohouta garantem výuky developmentu na Fakultě architektury ČVUT. Podrobnější informace naleznete na developmentnemovitosti.cz

Za obsah této stránky zodpovídá: prof. Ing. arch. Michal Kohout