Zprávy

Studenti ateliéru Hlaváček – Čeněk postavili stožár s výhledem

V Libčicích nad Vltavou ožívá místo bývalé cihelny, studenti ateliéru Hlaváček – Čeněk Fakulty architektury ČVUT v Praze zde postavili stožár s výhledem. Ve čtvrtek 27. června na něm symbolicky společně se zástupci města a společnosti Skanska Reality a.s., která realizaci projektu podpořila, vztyčili vlajku města.

Zadáním pro studenty byl “iniciační bod”, první stavební počin v území, které se má z momentálně zanedbaného místa změnit v budoucnu na rezidenční park. Konkrétní podobu malé stavby měli studenti vymyslet, a vlastními silami ji zrealizovat.

Partnerství s FA ČVUT si Petr Michálek, generální ředitel Skanska Reality, pochvaluje: „Spolupráce se školami je pro nás vždy podnětná, protože studenti projevují velkou míru nápaditosti a trochu jinou formu kreativity než ostřílení profesionálové. Věřím, že oběma stranám taková forma spolupráce přináší nové poznání. Libčický Stožár v sobě kombinuje vtip, estetiku a funkčnost, a doufám, že díky tomu se z něj stane oblíbený cíl místních i turistů z širšího okolí.“

Koncepce vyhlídkového stožáru vychází z historie terasovitých svahů na břehu Vltavy, kde se od konce 19. století těžila hlína pro cihelnu rodiny Fischerů. Právě věhlas libčických cihlářů, kteří se kromě výroby cihel specializovali na výstavbu továrenských komínů, kterých v Čechách postavili více než 1000, inspiroval autorku návrhu Kristýnu Rejskovou.

„Chtěla jsem vytvořit něco, s čím se člověk bude moct v parku identifikovat. Stožár tak nese vlajku jako symbol, tvarem se vztahuje k ostatním libčickým komínům a svou konstrukcí odkazuje na cihlářskou historii,“ vysvětluje studentka 4. ročníku.

Stožár o výšce 7,9 metrů včetně vlajky je umístěn na vyvýšeném místě v srdci parku. Je novým orientačním bodem v krajině, místem k setkávání, zároveň sám nabízí výjimečný výhled na Větrušické rokle na protějším břehu Vltavy. Jeho konstrukce kombinuje vnitřní ocelové prvky a vnější dřevěný plášť. Vzorem byla Kristýně Rejskové cihelná vazba, její princip ale vtipně přenesla do dřevěné konstrukce.

Na projektu začali studenti pracovat v březnu, montáž dokončili na začátku června. Kromě samotné stavby, která byla pro většinou z nich jejich první v životě, byly stejně přínosné konzultace s externisty, dodavateli a kolegy z odborných škol. Studenti si vyzkoušeli propagaci projektu nebo během akce Ukliďme svět, ukliďme Česko společně s obyvateli Libčic zbavili prostor budoucího parku odpadků.

“Pro Libčice je to první zkušenost se zapojením studentů architektury do formování podoby města. Rádi bychom na ni navázali i v budoucnu. Město má několik lokalit, jako je například náplavka, kde by se kreativita mladých lidí mohla podílet na rozvoji veřejných prostor a dát jim nový rozměr," plánuje další spolupráci místostarosta města Vít Penížek.

Design-build projekty, resp. výuka formou “navrhni a postav”, má tradici na předních světových architektonických školách, v českém prostředí je spíše ojedinělá. Jako alternativa ke standardní výuce umožňuje studentům stavbu nejen vymyslet a nakreslit, ale také vlastníma rukama realizovat.

Na FA ČVUT se na ní specializují pedagogové Ústavu navrhování II, který stojí za lávkami nebo letos v zimě dokončenými útulnami pro Krkonošský národní park. Proč se studenty dojdou od první čáry až po realizaci, vysvětluje vedoucí ústavu Dalibor Hlaváček: „Prostřednictvím těchto projektů se snažíme předat studentům to nejdůležitější – vášeň pro architekturu, ale i smysl pro konstrukci, materiál a detail. Poprvé zažijí ten jedinečný pocit, zhmotnění návrhu do skutečné stavby“.

studentský tým – Kristýna Rejsková (autorka návrhu), Tereza Čechová, Adam Hofman, Filip Hutera, Lenka Lenčéšová, Jana Sedlická, Sylvie Tesková, Kryštof Vicherek, Anna Vopařilová

vedení projektu – Dalibor Hlaváček, Martin Čeněk

statický návrh – František Denk

konzultace – Jaroslav Jiruška

Projekt probíhal na Ústavu navrhování II Fakulty architektury ČVUT v Praze, za podpory Skanska Reality a. s., ve spolupráci s Robert Bosch odbytová, Rothoblaas, VOŠ a SPŠ Volyně, Scholastika a městem Libčice nad Vltavou.

Webová stránka projektu

Za obsah této stránky zodpovídá: doc. Ing. arch. Dalibor Hlaváček, Ph.D.