Zprávy

Nový dvakrát dobrý ateliér

FA otevírá nový ateliér, povede ho Lukáš Kordík z GutGut, slovenského architektonického studia s rozpoznatelným rukopisem minimalistického low-tech stylu. Ateliér Kordík nahradí v nadcházejícím akademickém roce na Ústavu navrhování II ateliér emeritního děkana Zdeňka Zavřela.

Ateliér Zavřel přinesl na FA zahraniční zkušenosti, nesmírně cennou část architektonické výuky, která studentům dovoluje rozšířit si obzory a poznat jiné přístupy k navrhování. “Rád bych v této tradici pokračoval a jsem pyšný na to, že na fakultě bude nově působit přední zástupce slovenské architektonické scény a především dvakrát dobrý architekt,” komentuje novou posilu vedoucí Ústavu navrhování II Dalibor Hlaváček.

Ateliér GutGut pod vedením Štefana Polakoviče a Lukáše Kordíka má široký záběr, od rekonstrukcí bytů, přes bytové domy až po urbanismus měst. Jejich konverze industriálního objektu Mlynica v Bratislavě byla vybrána do finálové čtyřicítky Mies van der Rohe Award 2019.

Kromě architektonické profese se oba architekti věnují pedagogické činnosti a aktivitám ve veřejné sféře, mimo jiné jsou spoluorganizátory festivalu DAAD (Dny architektury a designu) v Bratislavě. Ateliér byl vícekrát nominovaný a je také laurátem cen ARCH a CE-ZA-AR.

Architektura GutGut je o experimentech, zkušenosti i o vytrvalé komunikaci s klienty, aby to bylo dobré...dvakrát dobré. Zásady kanceláře trefně vystihuje odstavec v autorské zprávě k přestavbě bývalé elektroprodejny na vlastní ateliér: „Materiálové řešení rekonstrukce vyjadřuje naši úctu k základním materiálů a despekt k všeobecné oblibě “nahazování”. Prostor jsme očistili od nánosů 90tých let, zastavily nás až holé konstrukce, kterým vzdáváme hold ve většině našich prací.”

Lukáš Kordík absolvoval studium na Fakultě architekury STU v Bratislavě a École d'architecture de Lyon. Působil jako asistent na Katedře architektonické tvorby VŠVU a jako hostující pedagog na FA STU v Bratislavě. V architektonické tvorbě se věnuje tématu posouvání hranice soukromého a veřejného prostoru v různých meřítkách a typologiích. Přednáší na Slovensku a v zahraničí. V Praze se představil letos v lednu v CAMP v rámci cyklu Urban Talks a na FA ČVUT jako porotce Olověného Dušana 2019.

Na své první misi na FA ČVUT se ateliér Kordík bude pohybovat v prostředí, které dobře zná, totiž v Bratislavě. 

www.gutgut.sk

Za obsah této stránky zodpovídá: doc. Ing. arch. Dalibor Hlaváček, Ph.D.