S ohledem na nové vládní opatření bude veškerá KONTAKTNÍ výuka na FA ČVUT, včetně ateliérů, dílen atp., od 12. do 25. 10. 2020 přerušena.

XXVI. ročník Grand Prix Architektů ocenil architekty z Fakulty architektury

Vítězem Národní ceny za architekturu pro rok 2019 se stal projekt Corso Pod Lipami na náměstí Krále Jiřího z Poděbrad v Řevnicích od Lukáše Ehla, Tomáše Koumara a Aleny Šrámkové z EHL & KOUMAR ARCHITEKTI. Všichni jsou mimo jiné autory Nové budovy ČVUT v Praze, v níž naše fakulta sídlí.
© Zdroj: www.obecarchitektu.cz

Slavnostní vyhlášení vítězů proběhlo 3. října 2019 v Panteonu Národního muzea za přítomnosti významných představitelů odborné veřejnosti, státní správy a diplomatického sboru.

Vítězný návrh Corsa Pod Lipami v Řevnicích, který získal Národní cena za architekturu vybrala mezinárodní porota z celkem 321 přihlášených projektů. Ve svém hodnocení uvádí, že se jedná o mimořádný projekt, jenž může být architektonickým a urbanistickým vzorem pro rozvoj podobě nesourodých lokalit a měst. Díky němu vznikl v Řevnicích nový kvalitní urbanistický soubor, který velmi přirozeně navazuje na různorodou zástavbu své lokality a funkčně ji rozvíjí. Natočení jednotlivých domů rozbíjí měřítko souboru, navazující parter úspěšně propojuje jejich „městskost“ se zbytky „vesnickosti“ okolních stodol, drobných dílen a přírody. Řada nových veřejných prostranství, velmi chytře provázaných romanticky osvětlenou pěší cestou, propojuje nádraží s náměstím.

Mezi oceněnými byli také další architekti, kteří jsou spjati s FA ČVUT, např. Ondřej Císler, Petr Hájek, Ján Stempel nebo Jan Jakub Tesař.

Cenu v kategorii krajinářská architektura za Lávku přes Dřetovický potok ve Vrapicích u Kladna od Aoc architekti obdrželi Ondřej Císler a Petr Tej. Porota ocenila jasně definovanou geometrii lávky se zakřivením ve dvou směrech a její provedení v netradičním vysokopevnostním betonu. Zdůraznila poetičnost řešení, jež je umocněna umístěním barokní sochy na jednom z břehů, typickým motivem české krajiny.

© Zdroj: www.obecarchitektu.cz

Cenu za novostavbu získalo Centrum současného umění DOX+ v Praze od Petr Hájek ARCHITEKTI, konkrétně architekti Petr Hájek, Tereza Keilová, Cornelia Klien, Benedikt Markel a Martin Stoss. Porota zde ocenila akustické řešení nového multifunkčního kulturního prostoru přesně čtvercového půdorysu s možností propojení do I. etapy galerie a minimalistické řešení celé stavby založené na použití nízkorozpočtových materiálů jak v interiéru, tak v exteriéru stavby.

© Zdroj: www.obecarchitektu.cz

Cenu za výtvarné dílo v architektuře se porota rozhodla udělit Zvoničce v Bílovicích-Lutotíně od Stempel & Tesař Architekti - Ján Stempel, Jan Jakub Tesař. Porota ocenila moderní materiálové a technologické provedení jinak tradiční venkovské stavby a její začlenění do prostoru návsi.

© Zdroj: www.obecarchitektu.cz

Čestné uznání za rekonstrukci objektu Vodárenské věže s observatoří v Praze 7 obdržel ateliér Petr Hájek ARCHITEKTI - Petr Hájek, Martin Stoss, Tereza Keilová, Benedikt Markel. Porota ocenila způsob rekonstrukce vodárenské věže a objektu školky.

© Zdroj: www.obecarchitektu.cz

Mezinárodní porota letošního ročníku pracovala ve složení: Oliver Sádovský z atelieru Vallo – Sádovský, (Slovensko), Fabrizio Barozzi ze studia BarozziVeiga, (Itálie), Daniel Zarhy ze studia PEZ (Izrael), Irena Fialová, proděkanka Fakulty architektury ČVUT (Česká republika) a Bolle Tham ze studia ThamVidegard (Švédsko). V porotě mohou její členové zasednout pouze jednou za život.

Podrobné informace o vítězích najdete na webových stránkách Obce architektů.

Výstavu 50 vybraných projektů si můžete prohlédnout po celý měsíc říjen u Fakulty architektury ČVUT v Praze v Dejvicích.