S ohledem na nové vládní opatření bude veškerá KONTAKTNÍ výuka na FA ČVUT, včetně ateliérů, dílen atp., od 12. do 25. 10. 2020 přerušena.

Zprávy

XXVI. ročník Grand Prix Architektů ocenil architekty z Fakulty architektury

Vítězem Národní ceny za architekturu pro rok 2019 se stal projekt Corso Pod Lipami na náměstí Krále Jiřího z Poděbrad v Řevnicích od Lukáše Ehla, Tomáše Koumara a Aleny Šrámkové z EHL & KOUMAR ARCHITEKTI. Všichni jsou mimo jiné autory Nové budovy ČVUT v Praze, v níž naše fakulta sídlí.
© Zdroj: www.obecarchitektu.cz

Slavnostní vyhlášení vítězů proběhlo 3. října 2019 v Panteonu Národního muzea za přítomnosti významných představitelů odborné veřejnosti, státní správy a diplomatického sboru.

Vítězný návrh Corsa Pod Lipami v Řevnicích, který získal Národní cena za architekturu vybrala mezinárodní porota z celkem 321 přihlášených projektů. Ve svém hodnocení uvádí, že se jedná o mimořádný projekt, jenž může být architektonickým a urbanistickým vzorem pro rozvoj podobě nesourodých lokalit a měst. Díky němu vznikl v Řevnicích nový kvalitní urbanistický soubor, který velmi přirozeně navazuje na různorodou zástavbu své lokality a funkčně ji rozvíjí. Natočení jednotlivých domů rozbíjí měřítko souboru, navazující parter úspěšně propojuje jejich „městskost“ se zbytky „vesnickosti“ okolních stodol, drobných dílen a přírody. Řada nových veřejných prostranství, velmi chytře provázaných romanticky osvětlenou pěší cestou, propojuje nádraží s náměstím.

Mezi oceněnými byli také další architekti, kteří jsou spjati s FA ČVUT, např. Ondřej Císler, Petr Hájek, Ján Stempel nebo Jan Jakub Tesař.

Cenu v kategorii krajinářská architektura za Lávku přes Dřetovický potok ve Vrapicích u Kladna od Aoc architekti obdrželi Ondřej Císler a Petr Tej. Porota ocenila jasně definovanou geometrii lávky se zakřivením ve dvou směrech a její provedení v netradičním vysokopevnostním betonu. Zdůraznila poetičnost řešení, jež je umocněna umístěním barokní sochy na jednom z břehů, typickým motivem české krajiny.

© Zdroj: www.obecarchitektu.cz

Cenu za novostavbu získalo Centrum současného umění DOX+ v Praze od Petr Hájek ARCHITEKTI, konkrétně architekti Petr Hájek, Tereza Keilová, Cornelia Klien, Benedikt Markel a Martin Stoss. Porota zde ocenila akustické řešení nového multifunkčního kulturního prostoru přesně čtvercového půdorysu s možností propojení do I. etapy galerie a minimalistické řešení celé stavby založené na použití nízkorozpočtových materiálů jak v interiéru, tak v exteriéru stavby.

© Zdroj: www.obecarchitektu.cz

Cenu za výtvarné dílo v architektuře se porota rozhodla udělit Zvoničce v Bílovicích-Lutotíně od Stempel & Tesař Architekti - Ján Stempel, Jan Jakub Tesař. Porota ocenila moderní materiálové a technologické provedení jinak tradiční venkovské stavby a její začlenění do prostoru návsi.

© Zdroj: www.obecarchitektu.cz

Čestné uznání za rekonstrukci objektu Vodárenské věže s observatoří v Praze 7 obdržel ateliér Petr Hájek ARCHITEKTI - Petr Hájek, Martin Stoss, Tereza Keilová, Benedikt Markel. Porota ocenila způsob rekonstrukce vodárenské věže a objektu školky.

© Zdroj: www.obecarchitektu.cz

 

Mezinárodní porota letošního ročníku pracovala ve složení: Oliver Sádovský z atelieru Vallo – Sádovský, (Slovensko), Fabrizio Barozzi ze studia BarozziVeiga, (Itálie), Daniel Zarhy ze studia PEZ (Izrael), Irena Fialová, proděkanka Fakulty architektury ČVUT (Česká republika) a Bolle Tham ze studia ThamVidegard (Švédsko). V porotě mohou její členové zasednout pouze jednou za život.

Podrobné informace o vítězích najdete na webových stránkách Obce architektů.

Výstavu 50 vybraných projektů si můžete prohlédnout po celý měsíc říjen u Fakulty architektury ČVUT v Praze v Dejvicích.

 

© Zdroj: www.obecarchitektu.cz

Za obsah této stránky zodpovídá: Ing. arch. Jan Jakub Tesař, Ph.D.