Zprávy

Nejlepší světové diplomní projekty v oblasti architektury se představí na FA

Od 21. října do 29. listopadu bude možné na FA vidět nejlepší studentské diplomní projekty soutěže Young Talent Architecture Award 2018. Do soutěže bylo školami z 32 zemí a 118 škol nominováno 334 diplomových projektů od 451 autorů. Na výstavě, která letos poprvé zavítá do Prahy, se představuje čtyřicet finalistů a pět vítězů.

Mezi finalisty jsou i práce studentů Fakulty architektury ČVUT v Praze. Filip Galko  s projektem Lasvit Flagship Store Showroom Praha, vypracovaný v Ateliéru Stempel-Beneš a Veronika Indrová s ideovým řešením Masarykova stadionu na Strahově, jenž vznikl v Ateliéru Novotný–Koňata–Zmek.

Výstava Young Talent Architecture Award (YTAA) se na FA představuje poprvé, čímž ji zařazuje do sítě škol, kterým záleží na kvalitě diplomových prací v jejich mezinárodním srovnání. Prestiž soutěže vysvětluje proděkanka pro zahraniční vztahy doc. Irena Fialová: „Projekty jsou ukázkou toho nejlepšího, co na školách vzniká, protože narozdíl od jiných soutěží jsou do této soutěže nominovány školami, nikoliv studenty samotnými.“

Bienální přehlídku nejlepších diplomních prací architektonických škol organizuje nadace Mies van der Rohe v Barceloně s podporou Creative Europe. YTAA si klade za cíl podpořit talent čerstvě vystudovaných architektů, urbanistů a krajinných architektů, kteří se budou podílet na transformaci našeho životního prostředí. Soutěž se zrodila ze zájmu o podporu a rozvoj nejtalentovanějších studentů, ještě než vstoupí do profesionálního života.

Informace o vítězech najdete v tomto článku. Další ročník YTAA bude vyhlášen začátkem letního semestru 2019/20.

Za obsah této stránky zodpovídá: doc. Ing. arch. Jan Jakub Tesař, Ph.D.