Zprávy

Ateliér Valouch (o-va) nově na FA

Od letního semestru povede hostující ateliér na Ústavu navrhování II Štěpán Valouch. Nový ateliér nabídne jednoduchost, redukci a koncentraci na to nejzákladnější – vztahy a empatii k místu, měřítku a materiálu. Jeho prvním tématem na FA bude budoucnost holešovické tržnice.

"Je důležité našim studentům zprostředkovat různé přístupy k architektonické tvorbě. Velmi mě těší, že bude Štěpán Valouch na našem ústavu působit. Společně s Jiřím Opočenským dělají krásné domy a doufám, že nadšení pro architekturu předají i svým studentům,“ komentuje nový hostující ateliér vedoucí Ústavu navrhování II Dalibor Hlaváček.

Štěpán Valouch je absolventem FA ČVUT (2003), kde část studia strávil v ateliéru Aleny Šrámkové, pod jejím vedením také vypracoval diplomní projekt. V roce 2007 spolu s Jiřím Opočenským založili architektonickou kancelář ov-a. Studio vyhrálo řadu vyzvaných i veřejných soutěží. K deseti letům existence kanceláře vydali knihu "ov-a 2007-2017".

Realizace o-va jako je Spolkový dům ve Slavonicích (2015), nominovaný na cenu Piranessi Award a Mies van der Rohe Award 2015, nebo Aparthotel Svatý Vavřinec v Peci pod Sněžkou (2018) naplňují moto kanceláře, že každé zadání může přinést jedinečné řešení. Totéž platí i u originálního a na poměry o-va překvapivě provokujícího projektu sídla firmy Lasvit v Novém Boru dokončeného v loňském roce.

V roli pedagoga není Štěpán Valouch na FA nováčkem, v akademickém roce 2012/2013 vedli s Jiřím Opočenským ateliér prvního ročníku ZAN. Zadáním ateliéru Valouch bude v LS 2019/2020 holešovická tržnice. Řešit se bude její vztah s městem i to, jak může vypadat architektonický vstup do památkově chráněné lokality. Ze strategie rozvoje pak vzejdou konkrétní návrhy. Konzultantem bude producent a ředitel divadla Jatka 78 Štěpán Kubišta.

Sídlo firmy Lasvit Nový Bor, 2019, fotosoucek
Sídlo firmy Lasvit Nový Bor, 2019, fotosoucek
Aparthotel Svatý Vavřinec, 2018, foto boysplaynice
Aparthotel Svatý Vavřinec, 2018, foto boysplaynice
Spolkový dům ve Slavonicích, 2014
Spolkový dům ve Slavonicích, 2014

Za obsah této stránky zodpovídá: doc. Ing. arch. Dalibor Hlaváček, Ph.D.