Zprávy

Ateliér Hlaváček – Čeněk spolupracuje s Lichtenštejnskou univerzitou

Partnerem ateliéru Hlaváček – Čeněk z Ústavu navrhování II je v letním semestru 2019/20 studio Hugo Dworzaka z Universität Liechtenstein. Leitmotivem spolupráce obou ateliérů je motto „bridging the gaps“.
Z exkurze ateliéru Hlaváček-Čeněk po hasičských stanicích Rakouska a Lichtenštejnska. Společné foto ateliéru s architekty Hugo Dworzakem a Helmutem Dietrichem z Dietrich Untertrifaller Architekten. Foto Martin Čeněk.

Studenti ateliéru Hlaváček – Čeněk pracují na projektu hasičské stanice do Vaduzu. Lichtenštejnsko nemá profesionální hasiče, požární ochranu a technickou pomoc v případě katastrof zajišťuje od roku 1975 pouze dobrovolní hasiči. Hasičská stanice ale zde není pouze utilitární stavba, má významnou roli v propojování komunity v obci.

Projekty českých studentů budou sloužit jako podklad k diskuzi v rámci přípravy architektonické soutěže, ze které vzejde stavba nové hasičské stanice. Její výstavbu s investicí 25 miliónů franků odsouhlasili místní občané ve veřejném hlasování.

Tématem ateliéru, který na Lichtenštejnské univerzitě ve Vaduzu vede Hugo Dworzak a Bianca Böckle, je „Bridge +“, most nejen jako reálný objekt fyzicky překlenující překážku, ale i jako mentální spojení dvou míst. Studio řeší dvě místa s různým kontextem – Dorbnirner Ache a Karlův most. 

Hugo Dworzak působí na Lichtenštejnské univerzitě od roku 2000, v letech 2012–2016 zde vedl Fakultu architektury a územního rozvoje. Je podobně, jako Dalibor Hlaváček a Martin Čeněk, praktikujícím architektem, jeho profesním krédem je „stay virginal – as much as possible“.

Cílem spolupráce je propojit obě země, které sdílejí společnou historii, nabídnout studentům obou škol se vzájemně poznat, seznámit se z různými způsoby architektonické výuky, poznat jiná místa, podmínky a kultury. Na programu byly exkurze ve Vorarlbergu a Čechách, společné prezentace obou ateliérů a účast pedagogů jako externích kritiků v partnerské škole.

Vzhledem k současné situaci zatím proběhla exkurze českých studentů v Lichtenštejnsku. Školu pod Švýcarskými Alpami navštívilo více než 20 studentů ateliéru Hlaváček – Čeněk, na univerzitě ve Vaduzu strávili jeden týden. Setkali se s kolegy studenty i se zástupci univerzity, navštívili řešený pozemek i jiné hasičské stanice v Rakousku a Lichtenštejnsku. Jejich pobyt zakončil workshop v prostorách vadúzské univerzity.

Součástí exkurze byla i návštěva ikonické budovy od Petera Zumthora – Kunsthaus Bregenz. Stavbou studenty ateliéru provázel hlavní kurátor muzea Dr. Rudolf Sagmeister. Foto Martin Čeněk.
 Hasičskou stanicí v Hohenweileru provázel autor stavby Andreas Litschauer a diplomant ateliéru Lukáš Rehberger. Foto Martin Čeněk.
Hasičská stanice v Thalu, od Dietrich Untertrifaller Architekten. Foto Martin Čeněk.

Za obsah této stránky zodpovídá: doc. Ing. arch. Dalibor Hlaváček, Ph.D.