Velká cena pro malé stavby
12/10/2020

Do letošního 27. ročníku soutěže Grand Prix Architektů, jejímž organizátorem je spolek Obec architektů, bylo přihlášeno 180 staveb, realizovaných v loňském roce na území České republiky. Vítěze devíti kategorií z celkem 50 finalistů vybírala mezinárodní porota. Jejími členy kromě zmíněné Fokke Moerel, která porotě předsedala, a Christiana de Portzamparcka, byli finský profesor architektury Pekka Salminen, slovenská architektka Tanja Buijs Vitkova a ředitel galerie Jaroslava Fragnera Dan Merta.
Kømen– útulna u Balvanového vodopádu, lávka přes Hlubokou strouhu a stožár s výhledem vznikly pod vedením pedagogů FA ČVUT Dalibora Hlaváčka a Martina Čeňka. Design-build projekty, tedy výuka formou „navrhni a postav“, umožňují studentům stavbu vymyslet i vlastníma rukama realizovat. Tato alternativa ke standardnímu vyučování má tradici na předních světových architektonických školách, na ČVUT se jí věnuje Ústav navrhování II.
Hlaváček a Čeněk jsou za inovativní přístup k výuce architektury dlouhodobě oceňováni, naposledy za něj obdrželi zvláštní cenu v soutěži Stavba roku Středočeského kraje. Své zkušenosti z působení na FA ČVUT i z vlastní tvorby shrnuli v publikaci Učit (udržitelnou) architekturu, která vyšla v roce 2020.
Útulna a lávka jsou součástí několikaleté spolupráce se Správou Krkonošského národního parku, v rámci které studenti a pedagogové postavili do Krkonoš celkem pět lávek a šest nouzových přístřešků. Na stožáru do Libčic nad Vltavou pracoval ateliér Hlaváček – Čeněk se společností Skanska Reality a. s.
Porota Grand Prix Architektů ocenila, jak stavby studentů zasahují do krajiny a obohacují ji o současnou architekturu. Dan Merta vyzvihl, že se studenti dokáží zaměřit na detail a přinášejí kvalitu, kterou česká krajina potřebuje.
Kømen– útulna u Balvanového vodopádu
Pedagogické vedení: Dalibor Hlaváček, Martin Čeněk
Autorský tým: Julie Kopecká (autorka konceptu), Anna Blažková, Erik Ebringer, Michael Košař, Michaela Křižáková
Kømen je jednoduchý přístřešek, útočiště pro turisty před nepřízní počasí. Inspirací pro tvar bylo umístění nedaleko Balvanového vodopádu v Krkonoších, do kterého byl ještě nedávno vklíněn velký kámen. Kámen je v konceptu vnímán jako nedílná součást struktury hor, podklad, který zachytává život a v průběhu času se mění. Nepravidelná, ale kompaktní struktura útulny vytváří pocit bezpečí a úkrytu, světlé dřevo v interiéru kontrastuje s plechovým opláštěním a špatným počasím.
Odkaz na galerii projektů Grand Prix Architektů – Národní ceny za architekturu 2020
Lávka přes Hlubokou strouhu
Pedagogické vedení: Dalibor Hlaváček, Martin Čeněk
Autorský tým: Tomáš Minarovič (autor konceptu), Michal Bílek, Jan Binter, Tereza Chvojková, Ondřej Králík, Matěj Kulhavý, Petra Lávová, Eliška Müllerová, Pavel Struhař
Lávka se nachází v Krkonoších na úbočí Stohu, v místě, kde Hlubokou strouhu překonává modrá turistická stezka, vedoucí ze Špindlerova Mlýna na Klínové Boudy. Její tvar vychází z terénní konfigurace žlabu vytvořeného Hlubokou strouhou a z pohybu návštěvníků. Svou křivkou vytváří pokračování současné cesty a podporuje plynulost chůze. Podél stezky se nachází minimum míst k odpočinku. Lávka proto nabízí posezení s výhledem díky navržené lavičce, která se obrací směrem do údolí.
Odkaz na galerii projektů Grand Prix Architektů – Národní ceny za architekturu 2020
Stožár s výhledem
Pedagogické vedení: Dalibor Hlaváček, Martin Čeněk
Autorský tým: Kristýna Rejsková (autorka konceptu), Tereza Čechová, Adam Hofman, Filip Hutera, Lenka Lenčéšová, Jana Sedlická, Sylvie Tesková, Kryštof Vicherek, Anna Vopařilová
Stožár s výhledem je drobná intervence v krajině. Nachází se v Libčicích nad Vltavou, v místě budoucího parku Na Cihelce. Je iniciačním bodem, zásahem, který má pozvednout význam místa, prvním stavebním počinem v území, které se má v budoucnu ze zanedbaného místa změnit na park.
Odkaz na galerii projektů Grand Prix Architektů – Národní ceny za architekturu 2020