Zprávy

Úspěch našich studentů Krajinářské architektury. Jejich projekty se představí na největším evropském festivalu zahrad

Studenti programu Krajinářská architektura Háta Enochová, Petr Stojaník, Marek Kratochvíl, Jan Trpkoš a čerstvá absolventka stejného programu Dominika G. Tesárková představí své realizace na prestižním Mezinárodním festivalu zahrad v Chaumont-sur-Loire ve Francii. Festival je událostí roku v oblasti krajinářské a zahradní architektury nejen pro zahradní profesionály, krajináře a designery. V době od dubna do října, kdy se koná, jej navštíví téměř 300 000 lidí.
WWW - World Wide Web  | © Háta Enochová, Petr Stojaník, Marek Kratochvíl a Jan Trpkoš

"V roce 1995 jsem na tomto festivalu realizoval projekt a od té doby jej sleduji. Je to snad jediná experimentální platforma pro krajinářskou architekturu na světě. A je suverénně největší. Oproti jiným akcím zde nejde o pouhou instalaci objektů, ale vždy o propojení živého a neživého světa," říká o festivalu Vladimír Sitta, vedoucí Ústavu krajinářské architektury naší fakulty. Díky jeho upozornění na uzávěrku přihlášek zpracovali studenti a studentky studijního programu Krajinářská architektura projekty a zaslali je do soutěže na instalaci během Festivalu zahrad v Chaumont-sur-Loire. Dva z nich v soutěži uspěly a budou se na festivalu prezentovat. Zadáním soutěže byly Biomimikry.

První instalací bude Garden of Camouflage Dominiky G. Tesárkové, která jako čerstvá absolventka soutěžila v kategorii profesionálů. Inspirovala se živočichy splývajícími se svým okolím a vytvořila místo skryté za zrcadlovými zdmi. Okolní svět se odráží v jejich stěnách.

Druhým oceněným projektem, který se na festivalu bude realizovat jako výsledek týmové práce studentů Fakulty architektury ČVUT ve studentské kategorii, je společný návrh Háty Enochové, Petra Stojaníka, Marka Kratochvíla a Jana Trpkoše. Projekt s názvem WWW_world wide web zdůrazňuje propojenost v našem světě. Inspirovali se spletitými systémy, které můžeme potkat jak na mikro, tak na makro úrovni, např. u kořenů stromů. Jejich zahrada sdíleného vědomí odráží starověké principy planetárního propojení ve vztahu k rostlinám, které vnímá jako aktivní a komunikativní organismy, které hledají základní zdroje - vodu, půdu, světlo a vzduch. Hlavní myšlenkou projektu bylo iniciovat dialog, mluvit jazykem rostlin a přehodnotit svůj vztah se světem rostlin na základě opravdové zkušenosti s interaktivní komunikací. Přijít na to, co je podstatou funkční rovnováhy každého organismu na planetě a co se můžeme naučit ze složitých přirozených vzorců komunikace v aktuálním čase.

Pokud to situace dovolí, tak pojedou všichni vítězové do Chaumont-sur-Loire v lednu na schůzku a na přelomu února a března zde stráví přibližně 14 dní při realizaci.

Podívejte se na projekt přímo na stránkách festivalu.

 

Za obsah této stránky zodpovídá: doc. Ing. arch. Jan Jakub Tesař, Ph.D.