Zprávy

O vzduchu, světle a zeleni v době (post)covidové. Architekt Steven Holl bude přednášet online a s živou diskuzí

Ve středu 25. srpna zahájí konferenci o architektonickém vzdělávání vystoupení světoznámého architekta Stevena Holla. Konferenci Nové dimenze pořádá v Praze Evropská asociace pro architektonické vzdělávání (EAAE) a Fakulta architektury ČVUT. Přednáška Stevena Holla bude zdarma přístupná a vysílaná živě.

Architekta Stevena Holla vyhlásil v roce 2007 časopis Time Magazine za nejlepšího amerického architekta. Pro jeho tvorbu je typická práce se světlem, vzduchem a zelení. Během pandemie covidu-19 jsou tyto aspekty naléhavější než kdykoliv předtím. Ve své první přednášce pro pražské publikum představí Steven Holl nedávno dokončené projekty, ze kterých se může architektura v době (post)covidové poučit.

Steven Holl se narodil v roce 1947 v Bremertonu ve Washingtonu. Vystudoval na Washingtonské univerzitě a v roce 1977 založil v New Yorku firmu Steven Holl Architects. Dnes má jeho kancelář na svém kontě řadu mezinárodně uznávaných realizací, ať už se jedná o kulturní, občanské nebo rezidenční stavby. Vedle dalších cen získal Steven Holl v roce 2014 cenu Praemium Imperiale (Nobelova cena za umění), v roce 2012 zlatou medaili AIA a ocenění Daylight Award 2016 za práci s denním světlem v architektuře. Od roku 1981 působí na Kolumbijské univerzitě v New Yorku.

„Architektura pro mě začíná malováním a přemýšlením,“ říká Steven Holl. Akvarelové skici maluje ve všech fázích návrhu, od konceptu po konstrukční detaily. Ve skicácích v jednotné velikosti 5 × 7 palců jich má archivovaných desetitisíce. Inspiraci nachází ve filozofii a literatuře nebo v geometrických zákonitostech. Pracuje také s moderními technologiemi i principy udržitelnosti, jako je recyklace či využití geotermální energie.

Jednou z nejnovějších realizací Stevena Holla je rozšíření Muzea umění v Houstonu o budovu nadace Nancy a Rich Kinderových, která byla otevřena na podzim 2020. Holl stavbu komponuje do sousedství budov od Miese van der Rohe (1958/1974) a Rafaela Monea (2000) a doplňuje jejich průhlednost a masivnost o novou průsvitnou hmotu. Fasáda muzea jakoby zachycovala světlo, rozptylovala jej uvnitř a současně zářila navenek. Se světlem experimentuje Steven Holl již čtyři desetiletí a ne náhodou označil časopis Architectural Record novou budovu Muzea v Houstonu za vrcholné dílo architektovy tvorby.

V Čechách by se měla podle studie kanceláře Steven Holl Architects realizovat koncertní hala v Ostravě. Koncertní sál připomínající při pohledu z výšky pouzdro na housle nebo vesmírnou loď, se má stát novou ostravskou dominantou. Jeho dokončení se předpokládá okolo roku 2025.

Přednáška Stevena Holla se bude konat hybridní formou – bude vysílaná online a součástí bude živě vysílaná diskuze s architektem. Přednáška začíná ve středu 25. srpna v 18.30 hodin.

Odkaz na připojení

 

Za obsah této stránky zodpovídá: doc. Ing. arch. Jan Jakub Tesař, Ph.D.