Mezi vítězi soutěže Stavby s vůní dřeva 2021 jsou tři studenti FA
20/9/2021

Návrh Minipaneláku, za který získal Ondřej Buš Cenu odborné poroty v kategorii Dřevěné stavby – malé, je generován modulárním systémem v roli univerzální stavebnice, která nabízí funkční i typologickou nezávislost. Dům lze celý rozmontovat, přemístit a upravit. Může měnit tvář a podobu. Rozměry mění dle formy a platformy, na které je založen. Dům respektuje struktury a textury, materialitu a zanechává jejich otisk na svojí vnější obálce. Materiály vychází z místních struktur podmínek, tím je stavba usazena a propojena s prostředím.
Tomáš Strnadel se zabýval možností přístavby sportovní haly k původní budově sokolovny ve Valašském Meziříčí. Za svůj projekt získal Cenu Kronospan v kategorii Dřevěné stavby – velké. Světlíky, vytvořené konstrukcí těžkého dřevěného skeletu s příhradovými nosníky z lepených dřevěných prvků dávají hale jasný prostorový motiv odkazující se k měřítkové rozdrobenosti jak historické části sokolovny, tak přilehlé vilové zástavby. Přístavbu je možné realizovat nezávisle na rekonstrukci původní budovy, což vytváří prostor pro etapizaci rekonstrukce celého areálu.
Tereza Krákorová navrhla studentský kampus v Lanškrouně, za nějž si odnesla Cenu Stora Enso a Cenu Ministerstva průmyslu a obchodu v kategorii Dřevěné stavby – velké. Ve svém návrhu řešila strategické umístění a využití potenciálu lokality jako trasy stávající linky autobusu či odklon cyklostezky od automobilové dopravy skrze kampus. Masivní dřevostavby ze smrkových CLT panelů využívající nosnou konstrukci zároveň jako pohledovou v interiéru. Stropní konstrukce tvoří rovněž panely, z důvodu úspory materiálu žebrované. Interiérové prvky jsou tvořeny smrkovou biodeskou. Odřezky obou materiálů budou využity pro nábytek či doplňky. Společenské prostory jsou orientovány do dvora či k cyklostezce. Zelené střechy přispívají nejen příjemnému mikroklimatu.
Devátého ročníku soutěže Stavby s vůní dřeva zaměřené na na dřevěné stavění v České republice se zúčastnilo 65 česko-slovenských studentů z 9 českých a 7 zahraničních fakult (ze Slovenska, Dánska a Itálie). Zpracovali 57 soutěžních děl, což je nejvíce za celou dobu existence soutěže.
V letošním ročníku soutěže měli studenti za úkol zformulovat, proč ve svých dílech pracují právě se dřevem. Studenti tak u svých děl zdůrazňovali, že dřevo je velice unikátním materiálem s širokou škálou využití, které je svými vlastnostmi skvělé pro stavební průmysl. Dalšími důvody, proč studenti pracují právě se dřevem, byly také jeho obnovitelnost, recyklovatelnost a snížení emisí CO2.
Odborná porota, veřejnost a partneři soutěže vybrali 8 vítězů, kteří si rozdělili ceny v hodnotě 200 tisíc korun. I letos studenti soutěžili ve dvou kategoriích: Dřevěné stavby – malé a Dřevěné stavby – velké. Odměněni byli také dva hlasující.