Představujeme porotu Ceny děkana 2023
2/10/2023

Cenu udílí porota za mimořádné semestrální, diplomové a vědecko-výzkumné práce. Cílem je prezentovat excelentní studentské práce a reflektovat kvalitu a směřování výuky na FA. Ocenění se v rámci třetího ročníku Ceny děkana bude udělovat v soutěžních kategoriích: Ateliérový projekt prvního ročníku, Ateliérový projekt v kategorii Architektura, Urbanismus, Krajinářská architektura a Design a Diplomová práce. Kategorie Teoretická semestrální práce a Věda a výzkum letos z důvodu malého počtu nominovaných prací vyhlašovány nebudou, nominované práce se přesouvají do dalšího ročníku.
O vítězných pracích třetího ročníku rozhodovala porota složená z děkana FA ČVUT a šesti externích odborníků.
„V porotě jsme zachovali klíč kontinuity, roli porotce a porotkyně opět přijali Jiří Opočenský a Lucie Vogelová, kteří byli členy poroty v roce 2022 a nově architekti Peter Jurkovič a Tomáš Zdvihal, krajinářský architekt Michal Marcinov a designér Petr Stanický. Diskuse byla skvělou reflexí pohledů externích odborníků nad projekty, které vznikají na naší fakultě," říká děkan FA Dalibor Hlaváček.

doc. Ing. arch. Dalibor Hlaváček, Ph.D.
Absolvent Fakulty architektury ČVUT a od února 2022 její děkan. Na FA vede od roku 2008 vlastní architektonický ateliér, je garant a přednášející předmětu Ekologie I. Od roku 2018 je vedoucí Ústavu navrhování II. Vedl tým studentů ČVUT, který se solárním domem AIR House závodil v mezinárodní univerzitní soutěži Solar Decathlon v Kalifornii. V letech 2015 až 2022 byl členem councilu Evropské asociace pro architektonické vzdělávání (EAAE), která se věnuje zvyšování kvality architektonického vzdělávání v Evropě.

Ing. arch. Peter Jurkovič
Architekt, absolvent Fakulty architektury na Slovenské technické univerzitě v Bratislavě. V roku 2007 spoluzakládal ateliér GutGut. Od roku 2013 vede studio JRKVC. Ve své tvorbě se věnuje převážně rezidenční architektuře a designu. V roce 2016 vedl vertikální ateliér na Fakultě architektury VUT v Brně. Jako porotce se pravidelně účastní architektonických soutěží a o své práci přednáší. Za bytový dům na Dunajské ulici v Bratislavě získal spolu s kolegy Cenu Arch 2010. V roce 2013 získal cenu CE ZA AR za rodinný dům IST v Čunove a též za rekonstrukci bytového domu PANELÁK v Rimavské Sobotě. V roce 2017 získal Cenu CE ZA AR za rekonstrukci bytu v bývalém trnavském klášteře a roku 2022 za bytový dům NOVÁ DUNAJSKÁ v Bratislavě. U architektonické tvorby se také věnuje fotografování architektury. Od roku 2023 je členem představenstva Slovenské komory architektů.

Ing. arch. Michal Marcinov
Krajinný architekt, založil v roku 2012 ateliér Laboratórium architektúry krajiny, ve kterém s kolegy zkoumá možnosti ochrany, obnovy a tvorby krajiny ve městech a krajině všeobecně. Jejich Laboratórium je pravidelně součástí nominovaných a občas i vítězných spoluprací na projektech oceněných Cenou CE ZA AR. Na půdě Slovenské komory architektů se angažuje v oblasti legislativy a postavení krajinného architekta ve společnosti. Od roku 2022 s architektem Vítem Haladou vede seminář na VŠVU v Bratislavě.

Ing. arch. Jiří Opočenský
Architekt a absolvent FA ČVUT. Působil v ateliéru KAVA a DNA architekti a v roce 2007 společně se Štěpánem Valouchem založili vlastní ateliér OVA. V letech 2012 až 2013 byl vedoucím ateliéru ZAN na FA ČVUTPravidelně zasedá jako porotce v českých i mezinárodních architektonických soutěžích. Za rekonstrukci a dostavbu sídla pro firmu Lasvit získal ateliér OVA Českou cenu za architekturu 2020, Grand Prix Architektů 2020 v kategorii rekonstrukce a cenu Stavba roku 2020. Mezi nedávné projekty patří sportovní hala v Kolíně, návrh terminálu vysokorychlostní železnice Praha Nehvizdy nebo nové Základní škole Chýně – Hostivice. Návrh ateliéru Benthem Crouwel Architects, OVA a Rehwaldt Landscape Architects zvítězil v soutěži na dostavbu 4. kvadrantu Vítězného náměstí v Praze.

Prof. MgA. Petr Stanický, M.F.A.
Na pražské UMPRUM studoval Sochařství v ateliéru prof. Kurta Gebauera a Sklo v architektuře u prof. Mariana Karla. Do roku 2005 působil jako asistent prof. Jiřího Beránka v ateliéru Socha II. Během studií absolvoval zahraniční stáže na Rhode Island School of Design v Providence, USA a na Edinburgh College of Art ve Skotsku. Za svoji diplomovou práci obdržel Cenu Josefa Hlávky. V rámci Fulbrightova stipendia nastoupil do magisterského programu na New York Academy of Art. Zde sbíral zkušenosti s prací na sochařských projektech v ateliéru Jeffa Koonse (2007-2008) či Leonida Lermana. Po návratu se podílel na vzniku magisterského programu Design skla na Univerzitě Tomáše Bati ve Zlíně, který vede dosud pod názvem Sklo, prostor, objekt.

Ing. arch. Lucie Vogelová
Díky studiu na Fakultě architektury ČVUT se naučila navrhovat prostory v souvislostech a dát jim další kvalitu a studium na MENDELU Brno, obor zahradní a krajinářské architektura, ji vedlo k pochopení přírodních a přirozených procesů, které dávají prostorům přidanou hodnotu a dynamiku. Od roku 1996 spoluvlastní ateliér TERRA FLORIDA, který má za sebou stovky projektů krajinářské architektury různých měřítek; od drobného detailu po velké koncepty. Od roku 2019 se podílí na výuce krajinářské architektury na AVU ve Škole architektury v ateliéru M. Šika.

Ing. arch. Tomáš Zdvihal
Vystudoval Fakultu umění a architektury TU v Liberci. Spolupracoval na řadě projektů s architektem Martinem Rajnišem nebo Evou Jiřičnou. V rámci architektonického studia třiarchitekti se věnuje projektům na pomezí města a krajiny. V roce 2011 založil s Miroslavem Vodákem platformu CBArchitektura. Společně byli nominování na cenu Architekt roku 2018 a získali ocenění za Výjimečný počin v rámci České ceny za architekturu 2023. V roce 2017 vydal Průvodce architekturou po Jihočeském kraji a Horním Rakousku. Působí v redakční radě časopisu ERA21, je členem Pracovní skupiny Soutěže v rámci ČKA, poroty Ceny ministerstva kultury za přínos v oblasti architektura a zasedá ve Výboru pro územní rozvoj Prahy 5.