Vizionářské, komplexní, podnětné. Tři diplomky z FA uspěly na přehlídce diplomových prací
23/11/2023

Přehlídka diplomových prací každoročně srovnává úroveň kvality studia na vysokých školách architektury a příbuzných oborů. Letos se o ocenění ucházelo 90 diplomantek a diplomantů. Projekty hodnotila porota v čele s Janem Machem. Dalšími členy byli architekti Jiří Janďourek, Pavel Kvintus a architektka Barbora Weinzettlová a krajinářská architektka Klára Salzmann. Posuzovali především architektonickou kvalitu předložených prací řešících nejrůznější typy zadání. Porota zmínila, že ji těší, že „se na fakultách a v diplomových projektech více začínají řešit témata, která opravdu potřebujeme, tedy vytváření prostředí, které je proměnlivé v čase a závislé na rychle se proměňujících potřebách naší společnosti.“ Vítězem se stal Dominik Vácha z AVU s návrhem nového pražského plnohodnotného subcentra Promised 5. května.
Ruby Pavoučková získala 2. cenu ČKA za práci Koncepce krajinářského řešení revitalizace úseku horního povodí Lužické Nisy, na které pracovala pod vedením Kláry Salzmann. Porotu zaujal rozsah a hloubka celého záměru. Ocenila důkladné analýzy i stanovení vize proměny urbanizované krajiny. „Práce je skvěle graficky zpracována a představuje další silnou složku tohoto diplomního příběhu. Děkujeme a doufáme, že se alespoň část této práce propíše do realizační podoby, nebo alespoň vyvolá tak potřebnou diskusi na Povodí Labe a na území Libereckého kraje, kterým tato řeka protéká,“ dodávají porotci a porotkyně.
Zvláštní cenu společnosti Heluz a Čestné uznání poroty získala práce Komunitní centrum Tržnice od Laury Izabely Lukáčové, která vznikala pod vedením Ondřeje Císlera. Projekt řeší adaptaci a dostavbu prostor bývalé tržnice na pražském Žižkově, do které nově umísťuje komunitní kavárnu, multifunkční sál, zázemí pro spolky i střešní terasu. „Diplomová práce představuje komplexní návrh domu s důrazem na jeho kompozici a vztah k okolí. Autorčina volba čisté a jemné kompozice, založené na skeletové nosné konstrukci, propůjčuje domu elegantní vertikální charakter,“ hodnotí porota.
Práce Adama Zajačka Vodní dílo Fláje, na které pracoval pod vedením Petra Hájka, získala Zvláštní cenu Českých center. Práce zkoumá možnosti synergie kulturních a technologických potenciálů vodního díla Fláje. Hledá přístup, jak vstoupit s objektem datového centra do horské krajiny Krušných hor, který by umožnil rozvoj místa se zachováním současných hodnot včetně unikátní přehrady a zároveň byl schopný zajistit obnovu přírodní celistvosti lokality. Porota ocenila lehkost, se kterou autor sděluje a graficky ilustruje své myšlenky. „Zajímavá je i forma maskování této ryze technické nové formy jakousi digitalizovanou skálou. Projektu přejeme, aby i díky ocenění sklidil zasloužený mediální ohlas a byl, pokud možno, co nejvíce prezentován a viděn,“ doplňuje v hodnocení.