Zprávy

Pavla Melková novou profesorkou

V úterý 12. prosince předal prezident Petr Pavel jmenovací dekrety 73 novým vysokoškolským profesorkám a profesorům. Za FA ČVUT byla jmenována Pavla Melková.
© MŠMT

Ve Velké aule pražského Karolina předával dekrety prezident spolu s ministrem školství, mládeže a tělovýchovy Mikulášem Bekem. „Nezapomínejte na třetí roli univerzit, nezapomínejte vaše vědění sdílet s širokou veřejností. Čím blíže se výsledky excelentní vědy dostanou k lidem, tím více si budou uvědomovat její důležitost a společenský přínos,“ řekl v projevu Petr Pavel, který uvedl do funkce celkem pět nových profesorů a profesorek Českého vysokého učení technického v Praze.

Pavla Melková vystudovala Fakultu architektury ČVUT, diplomovala v oboru památkové péče. Doktorské studium absolvovala v oboru urbanismus a územní plánování a obhájila doktorskou práci na téma Humanistická role architektury v současné společnosti. Habilitovala rovněž na FA ČVUT v oboru architektura s prací na téma Koncepční přístup v tvorbě veřejného prostoru. Absolvovala Fulbrightovo stipendium na GSAPP Columbia University New York pod vedením Kennetha Framptona. Byla nominována na cenu Architekt roku 2014, oceněna například hlavní cenou Grand prix architektury 2012, Cenou primátora hl. m. Prahy 2012, nominací na Cenu Klubu za starou Prahu 2012, první cenou East Centric Arhitext Awards competition 2013 či nominací European Union Prize for Contemporary Architecture – Mies van der Rohe Award 2013.

Je společníkem v atelieru MCA, který založila spolu s architektem Miroslavem Cikánem. Věnuje se také výtvarné tvorbě, teoretické, přednáškové a publikační činnosti či pořádání výstav. Je autorkou řady knih, například Bastion XXXI u Božích muk, Prožívat architekturu, Stůl u okna, na stole kniha, Humanistická role architektury, Prostor pro člověka v tvorbě Michala Škody, Hrany dne, Manuál tvorby veřejných prostranství hl. m. Prahy, či Strategie tvorby veřejných prostranství hl. m. Prahy.

V roce 2012 založila Kancelář veřejného prostoru na Institutu plánování a rozvoje hlavního města Prahy (IPR), kterou do roku 2017 také vedla. V současné době je členkou Kolegia ředitele IPR, místopředsedkyní Gremiální rady IPR a vedoucí Odborně vzdělávacího programu IPR. V roce 2015 založila na FA ČVUT, kde působí jako vědecký a pedagogický pracovník, předmět Koncept a interpretace.

Fotografie z předávání si můžete prohlédnout v galerii Ze života FA.

Za obsah této stránky zodpovídá: Ing. arch. Kateřina Rottová, Ph.D.