Zprávy

Jakub Kender z FA vyhrál Cenu odborné poroty v soutěži Stavby s vůní dřeva

Cenu odborné poroty v kategorii Dřevěné stavby - velké získal student oboru Architektura a urbanismus Jakub Kender z Fakulty architektury ČVUT v Praze za návrh Kontemplativního centra. Byl jedním z šesti oceněných a šedesáti tří přihlášených studentů šestého ročníku soutěže zaměřené na dřevěné stavění v České republice.
Jakub Kender - Kontemplatívne centrum (zdroj: www.drevoprozivot.cz)

Tématem letošního ročníku bylo „Dřevo je naše budoucnost“. Soutěž vyhlašuje Nadace dřevo pro život, která podporuje dřevo jako obnovitelnou surovinu pro každodenní využití. Cílem soutěže je motivovat studenty vyšších a vysokých odborných škol, aby (nejen) ve svých školních pracích používali dřevo.

Jakub Kender ve svém projektu Kontemplativního centra, tedy centra pro rozjímání a modlitbu, umisťuje dřevěný skelet levitující na mikropilotech nad stěny původního kamenného kláštera, které tím chrání. Kender vytváří prostor pro spočinutí a meditaci v objetí přírody s dotekem historie. Dřevo, které pro stavbu používá, umocňuje atmosféru pro meditaci a podporuje návrat člověka k přírodě.

Vítězný projekt vznikl jako studie pro bakalářskou práci, kterou Jakub Kender zpracoval pod vedením hostujícího pedagoga Zsolta Gunthera a Jana Jakuba Tesaře. Bakalářskou práci dopracoval Jakub Kender v ateliéru Stempel-Beneš.

Za obsah této stránky zodpovídá: doc. Ing. arch. Jan Jakub Tesař, Ph.D.