Ústav urbanismu povede Jana Moravcová. Zimní semestr také se dvěma novými ateliéry
27/8/2024
Vedení Ústavu urbanismu přebírá Jana Moravcová po profesoru Janu Jehlíkovi. Jejími prioritami je výzkum a kreativní spolupráce mezi státem, městy a soukromou sférou. Ve vedení uplatní zkušenosti z 19 let odborné praxe i předchozí pedagogické činnosti na UMPRUM v Praze. „Jsem přesvědčená, že ústav urbanismu FA ČVUT stojí na kvalitních základech. Na principu kontinuity jej lze dále rozvíjet směrem k dnes nepostradatelné mezioborovosti tak, aby jeho absolventi a absolventky byli konkurenceschopní nejen v místním ale i v mezinárodním měřítku,“ říká. Svou koncepci představí na letošní konferenci Inventura urbanismu, která se koná v září na FA.
Nový vedoucí ateliéru na Ústav urbanismu Pavel Hnilička se chce zaměřit na vztah člověka a prostředí a vyhledávat úlohy podněcující diskuze o řešení problematických míst. „Po praktické stránce chci studující vést k poctivému řemeslu a učit je základní abecedě navrhování. Rád bych se ponořil do řešení architektonických a urbanistických úloh a namísto předávání hotového a daného úsudku a názoru, jak navrhovat, vedl studenty a studentky k jejich vlastnímu uvažování, podněcoval jejich mysl, osobní angažovanost a zaujetí,“ dodává.
Návrhový ateliér na Ústavu navrhování III nově povede doc. Marek Tichý, dosavadní asistent ateliéru Suske–Tichý. Jako vedoucí se chce soustředit na komplexní témata vyžadují studium místa, jeho historie a vazeb, převážně v prostředí chráněném nebo jinak cenném svým historickým nebo přírodním kontextem. „Chci využívat formu seminářů, nebo workshopů pro diskuzi o místu a jeho potenciálu. Diskutujícími budou kromě studentů přizvaní odborníci z velkých mezioborových týmů, s kterými jsem v průběhu své dosavadní praxe spolupracoval. Ti budou pro studenty komentovat zadání z jejich úhlu pohledu, poskytovat jim náhled jejich odbornosti v průběhu práce v semestru, nejprve v rozpracovanosti, později při dokončení práce,“ přibližuje Marek Tichý.
Ing. arch. Jana Moravcová
Vystudovala Fakultu architektury ČVUT, absolvovala stáž na ENSA Nantes. Pracovala v kancelářích v Praze, Rotterdamu a Londýně na projektech všech měřítek. V letech 2007–2022 působila v Ateliéru architektury 2 na pražské UMPRUM, kde od 2019 vyučovala Dynamický urbanismus a je odbornou garantkou výuky urbanismu. Vede vlastní architektonicko-urbanistické studio Norma architekti, které založila v roce 2011, a které se zaměřuje na bydlení a trávení volného času. Spolu s Ivanem Kroupou a Tomášem Zmekem navrhovala Technologické centrum Mikulandská pro UMPRUM. Jako lídr 30členného mezinárodního týmu získala první místo v největší tuzemské urbanisticko-krajinářskou soutěž na Metropolitní park Soutok. Na základě vyhrané soutěže pracuje na projektu Obytné čtvrti Dvorce v Táboře. Mezi roky 2015–2022 vedla galerii Norma space. Pravidelně zasedá v porotách architektonických a urbanistických soutěží. Věnuje se rovněž kurátorské, osvětové, publikační a produkční činnosti.
Ing. arch. Pavel Hnilička, Dipl. NDS ETHZ in Architektur
Studoval na Fakultě architektury ČVUT pod vedením Ladislava Lábuse a Aleny Šrámkové a postgraduální studium na ETH Zürich, u Dietmara Eberleho. V roce 2003 založil ateliér Pavel Hnilička Architects + Planners. Věnuje se návrhům a realizaci staveb i územním a regulačním plánům. Jedním z předmětů jeho zájmu je vztah teorie a praxe v navrhování Je autorem urbanistického bestselleru Sídelní kaše. V letech 2007–2010 vyučoval na FA ČVUT na Ústavu urbanismu. Během let 2012 až 2014 vedl přípravu nových pražských stavebních předpisů na Institutu plánování a rozvoje hlavního města Prahy, za které byl oceněn Českou cenou architektury za mimořádný přínos v oboru. Od roku 2014 do 2018 byl místopředsedou České komory architektů. Je spoluautorem publikace Hustota a ekonomika měst, srovnávající souvislost mezi hustotou osídlení a náklady na veřejnou infrastrukturu.
doc. Ing. arch. Marek TICHÝ
Vystudoval Fakultu architektury ČVUT. V letech 1993–1994 studoval na ENSA Nantes, po studiu pracoval v Nantes a v Paříži v ateliéru 3A. V letech 1995–2001 působil v ateliéru SEA (Skupina ekologické architektury), v roce 2002 spoluzaložil a vede vlastní kancelář TaK Architects, která se dlouhodobě věnuje kontextu současné a historické architektury. Hledání autentického architektonického výrazu, rovnováhy mezi památkovou ochranou, požadavkem na soudobou a funkční stavbu prezentuje nejen na vlastní tvorbě, ale i na profilových výstavách, přednáškách a v publikacích. Je autorem rekonstrukce budovy bývalých Elektrických podniků v Praze, za kterou získal finálovou nominaci na Českou cenu za architekturu 2022. Mezi další projekty patří Staroměstská brána, Pinkasův palác nebo rekonstrukce Volmanovy vily. Na FA ČVUT vyučuje od roku 2005.