Zprávy

Ústav urbanismu povede Jana Moravcová. Zimní semestr také se dvěma novými ateliéry

Ústav urbanismu vstupuje do nového akademického roku v čele s Janou Moravcovou. Vedoucím urbanistického ateliéru bude Pavel Hnilička, ateliér na Ústavu navrhování III povede Marek Tichý.

Vedení Ústavu urbanismu přebírá Jana Moravcová po profesoru Janu Jehlíkovi. Jejími prioritami je výzkum a kreativní spolupráce mezi státem, městy a soukromou sférou. Ve vedení uplatní zkušenosti z 19 let odborné praxe i předchozí pedagogické činnosti na UMPRUM v Praze. „Jsem přesvědčená, že ústav urbanismu FA ČVUT stojí na kvalitních základech. Na principu kontinuity jej lze dále rozvíjet směrem k dnes nepostradatelné mezioborovosti tak, aby jeho absolventi a absolventky byli konkurenceschopní nejen v místním ale i v mezinárodním měřítku,“ říká. Svou koncepci představí na letošní konferenci Inventura urbanismu, která se koná v září na FA.

Nový vedoucí ateliéru na Ústav urbanismu Pavel Hnilička se chce zaměřit na vztah člověka a prostředí a vyhledávat úlohy podněcující diskuze o řešení problematických míst. „Po praktické stránce chci studující vést k poctivému řemeslu a učit je základní abecedě navrhování. Rád bych se ponořil do řešení architektonických a urbanistických úloh a namísto předávání hotového a daného úsudku a názoru, jak navrhovat, vedl studenty a studentky k jejich vlastnímu uvažování, podněcoval jejich mysl, osobní angažovanost a zaujetí,“ dodává.

Návrhový ateliér na Ústavu navrhování III nově povede doc. Marek Tichý, dosavadní asistent ateliéru Suske–Tichý. Jako vedoucí se chce soustředit na komplexní témata vyžadují studium místa, jeho historie a vazeb, převážně v prostředí chráněném nebo jinak cenném svým historickým nebo přírodním kontextem. „Chci využívat formu seminářů, nebo workshopů pro diskuzi o místu a jeho potenciálu. Diskutujícími budou kromě studentů přizvaní odborníci z velkých mezioborových týmů, s kterými jsem v průběhu své dosavadní praxe spolupracoval. Ti budou pro studenty komentovat zadání z jejich úhlu pohledu, poskytovat jim náhled jejich odbornosti v průběhu práce v semestru, nejprve v rozpracovanosti, později při dokončení práce,“ přibližuje Marek Tichý.

Ing. arch. Jana Moravcová

Vystudovala Fakultu architektury ČVUT, absolvovala stáž na ENSA Nantes. Pracovala v kancelářích v Praze, Rotterdamu a Londýně na projektech všech měřítek. V letech 2007–2022 působila v Ateliéru architektury 2 na pražské UMPRUM, kde od 2019 vyučovala Dynamický urbanismus a je odbornou garantkou výuky urbanismu. Vede vlastní architektonicko-urbanistické studio Norma architekti, které založila v roce 2011, a které se zaměřuje na bydlení a trávení volného času. Spolu s Ivanem Kroupou a Tomášem Zmekem navrhovala Technologické centrum Mikulandská pro UMPRUM. Jako lídr 30členného mezinárodního týmu získala první místo v největší tuzemské urbanisticko-krajinářskou soutěž na Metropolitní park Soutok. Na základě vyhrané soutěže pracuje na projektu Obytné čtvrti Dvorce v Táboře. Mezi roky 2015–2022 vedla galerii Norma space. Pravidelně zasedá v porotách architektonických a urbanistických soutěží. Věnuje se rovněž kurátorské, osvětové, publikační a produkční činnosti.

Ing. arch. Pavel Hnilička, Dipl. NDS ETHZ in Architektur

Studoval na Fakultě architektury ČVUT pod vedením Ladislava Lábuse a Aleny Šrámkové a postgraduální studium na ETH Zürich, u Dietmara Eberleho. V roce 2003 založil ateliér Pavel Hnilička Architects + Planners. Věnuje se návrhům a realizaci staveb i územním a regulačním plánům. Jedním z předmětů jeho zájmu je vztah teorie a praxe v navrhování Je autorem urbanistického bestselleru Sídelní kaše. V letech 2007–2010 vyučoval na FA ČVUT na Ústavu urbanismu. Během let 2012 až 2014 vedl přípravu nových pražských stavebních předpisů na Institutu plánování a rozvoje hlavního města Prahy, za které byl oceněn Českou cenou architektury za mimořádný přínos v oboru. Od roku 2014 do 2018 byl místopředsedou České komory architektů. Je spoluautorem publikace Hustota a ekonomika měst, srovnávající souvislost mezi hustotou osídlení a náklady na veřejnou infrastrukturu.

doc. Ing. arch. Marek TICHÝ

Vystudoval Fakultu architektury ČVUT. V letech 1993–1994 studoval na ENSA Nantes, po studiu pracoval v Nantes a v Paříži v ateliéru 3A. V letech 1995–2001 působil v ateliéru SEA (Skupina ekologické architektury), v roce 2002 spoluzaložil a vede vlastní kancelář TaK Architects, která se dlouhodobě věnuje kontextu současné a historické architektury. Hledání autentického architektonického výrazu, rovnováhy mezi památkovou ochranou, požadavkem na soudobou a funkční stavbu prezentuje nejen na vlastní tvorbě, ale i na profilových výstavách, přednáškách a v publikacích. Je autorem rekonstrukce budovy bývalých Elektrických podniků v Praze, za kterou získal finálovou nominaci na Českou cenu za architekturu 2022. Mezi další projekty patří Staroměstská brána, Pinkasův palác nebo rekonstrukce Volmanovy vily. Na FA ČVUT vyučuje od roku 2005.

Za obsah této stránky zodpovídá: Ing. arch. Kateřina Rottová, Ph.D.