Zprávy

Tereza Vacková získala na Tchaj-wanu cenu v soutěži studentského designu

Studentka Ústavu průmyslového designu FA ČVUT - BcA. Tereza Vacková z Ateliéru Tvarůžek převzala v Tchaj-wanu ocenění v největší mezinárodní soutěži studentského designu na světě TISDC 2018. Získala ji za svou bakalářskou práci s názvem CleS - Clever Seek v kategorii International Design Association Special Prize.

CleS, Clever Seek je koncept fyzického rozhraní, které pomáhá nevidomým v problematických situacích. Má formu nákrčníku s haptickými tlačítky a je volně umístěný kolem krku. Nevidomý uživatel skrze něj může komunikovat s asistenčním centrem nebo přítelem, který má v telefonu nainstalovanou aplikaci. Jak asistent, tak přítel vidí v aplikaci GPS lokaci nevidomého a také mohou sledovat, co se děje přímo před nevidomým díky video přenosu z pohyblivé kamery v přední části nákrčníku. Komunikace probíhá přes mikrofon a reproduktory, které jsou nasměrované k uším. V případě potřeby soukromí může nevidomý ke CleS připojit i sluchátka. Infra LED zajišťují možnost přenosu videa z kamery i za tmy.
 

11. ročníku Mezinárodní soutěže studentského designu (Taiwan International Design Competition 2018, TSDC) s podtitulem "Průlom a inovace" se zúčastnilo 20 833 studentských projektů z 895 vzdělávacích institucí a 66 zemí/regionů celého světa. S tímto počtem projektů TISDC překonala iF, Red Dot a další mezinárodní soutěže, a stala se tak největší mezinárodní soutěží studentského designu na světě. Slavnostní předávání cen se konalo 30. listopadu 2018 v Eslite Performance Hall v kulturním a tvůrčím parku Songshan na Tchaj-wanu.

Za obsah této stránky zodpovídá: doc. Ing. arch. Jan Jakub Tesař, Ph.D.