Alfa

Vybíráme ze Studentského fóra v Alfě

Na téma DreamCatcher, Daniela Dangová, FA ČVUT

Do týdenní dílny DreamCatcher jsme vstupovali s jistou obavou z konečného výsledku. Celému týdnu intenzivní práce již předcházely měsíce ještě intenzivnějších příprav v rámci spolupráce s univerzitou TU Delft v Nizozemsku. Komunikace na dálku je vždy náročná a nebylo vůbec jednoduché skloubit dva odlišné rozvrhy, hlavně když jsme měli v rámci ateliéru Achten–Nováková výuku ve čtvrtek odpoledne, kdežto v Delftu měli tento předmět v pátek.
Foto z workshopu DreamCatcher Ústavu modelového projektování FA ČVUT | © archiv Alfy

Nicméně výstupem přípravné fáze byl velmi ambiciózní plán, který určoval průběh fáze realizační. Při této fázi přijeli studenti z univerzity v Delftu do Prahy a společně jsme se vrhli na realizaci pavilonu tkaného robotickou rukou. Začátek trošku vázl, nicméně po jistých úpravách, přizpůsobeních a změnách v přístupu k projektu se výrobní mašina rozjela naplno a jela opravdu nonstop až do konce. V ateliéru panovala přátelská atmosféra. Kolektiv sestával z činorodých studentů z různých zemí.

Přes obavy a zádrhely se na konci týdne zrodil skutečný solitér – pavilon Dreamcatcher – Lapač snů: pletenou konstrukcí připomíná opravdový lapač a symbolizuje i naše chycené sny… Spolupráce mezi oběma univerzitami nám umožnila vhled do fungování a výuky jedné z nejlepších evropských technických univerzit a ukázala nám, jak se dá v našem oboru uplatnit robotika. Na to, že se jednalo o volitelný ateliér za čtyři kredity, byl náročný jak časově, tak pracovně. Při vernisáži, když jsme viděli, že se výsledek našeho úsilí opravdu povedl úspěšně vyrobit a zkonstruovat, všem došlo, že práce stála za to.

Celé vydání Alfy 7 8/19 si můžete přečíst zde.

Foto z workshopu DreamCatcher Ústavu modelového projektování FA ČVUT | © archiv Alfy
Foto z workshopu DreamCatcher Ústavu modelového projektování FA ČVUT | © archiv Alfy

Za obsah této stránky zodpovídá: doc. Ing. arch. Jan Jakub Tesař, Ph.D.