Studentské projekty

Ramínko Kiton

Vít Bednář

Vítěz soutěže Olověný Dušan 2019 v kategorii Design, ateliér Jaroš–Bednář

Porota především ocenila, jak elegantně a jednoduše zároveň se autor chopil tak běžného až nezbytného designérského zadání.

Hodnocení poroty:

Překližkové ramínko jsme nejprve jako porota trochu přehlíželi. Často se totiž stává, že kvalitní design má v sobě určitou míru samozřejmosti, jež při prvním pohledu brání plnému docenění. Teprve debatou a porovnáváním s ostatními pracemi začalo dřevěné ramínko vystupovat nad všechny další práce.

Design a celkový koncept funguje na rozdíl od ostatních studentských pracích ve všech rovinách.

Základní rovina stylingu a funkčnosti je na vysoké úrovni. Velice elegantní silueta s efektním otvorem, který se vytvořil ve středu slepením segmentů dohromady funguje skvěle. Ramínko je také dostatečně ploché a široké aby nepoškodilo i dražší a náchylnější typy oblečení.

Dále je tu aspekt výroby. Technologie lisování a ohýbání dýhy je primitivní, typy ohybů tu nejsou nijak náročné a za použití cnc strojů by neměl být s opakovatelností a výrobními náklady problém.

Poslední rovinou je u každého výrobku otázka práva na jeho existenci. Dobrý designer by měl být schopný správně analyzovat jaký typ výrobku navrhuje, a proč a pro koho by měl být. U studentských prací na téma ramínko jsou časté exhibice s podtitulem: "Podívejte se jak chytře jsem ohnula drát do tvaru ramínka" či různá low-cost řešení z kartonu, nebo jiných recyklovaných materiálů. Jedná se ale o slepé cesty. Na trhu jsou miliony ultralevných více či méně funkčních plastových, nebo dřevěných ramínek. Další takové už nejsou potřeba. Co na trhu ale dnes zcela chybí je ramínko, které dokáže být plnohodnotnou součástí interieru jak soukromého, tak i veřejného. Ramínko Víta Bednáře je přesně takové. Ačkoliv vzniklo jako výrobek pro konkrétní firmu a její potřeby, jsem si jistý, že velké množství lidí by zaplesalo, pokud by si takové ramínko mohlo koupit i k sobě domů.

 

Za obsah této stránky zodpovídá: doc. Ing. arch. Jan Jakub Tesař, Ph.D.