Ateliéry

Ateliér Rehwaldt

A

Tábor - Koncepční témata velkého měřítka

LS 2024

Zadání

 

Obecné zadání, které se zabývá různými systémy a vrstvami města, které na sebe navzájem reagují a navazují. Je možné pracovat samostatně nebo v týmu, konkrétní tematika a upřesnění zadání může být velmi individuální, dle preferencí studenta.

Příklady:

 

Systém zeleně města Tábor

  • Systém zeleně a veřejných ploch ve městě s ohledem na různý charakter zástavby a různé potřeby i aspekty
  • Potenciál příměstské krajiny a její návaznost na systém modrozelené infrastruktury

 

Tábor na vodě – Tábor u vody

Celková koncepce (možnost zpracování např. i ve skupině) - břehy (nábřeží) Lužnice, nábřeží Jordánu, zapomenutá kaskáda Sovího rybníka, potoky a jejich údolí… Míst, ve kterých má město přímý kontakt s vodou, je jen několik: nábřeží Jordánu, pěší stezka podél Lužnice. Jak využít potenciál v územích, kde dosud využit není? Např.:

  • přístup k vodě na Sídlišti nad Lužnicí
  • Lužnická ulice jako městská promenáda (po zklidnění dopravy po vybudování obchvatu Tesco-Slapy)
  • Tismenické  údolí (nyní v realizace  projekt z participativního rozpočtu: Potoku blíž)
  • Předprostor Křižíkovy elektrárny (nyní studie od OK plan)
  • Revitalizace nábřeží Jordánu
  • Svahy nad Lužnicí – systém dožívajících opěrných zídek v prudkém svahu mezi starým městem a Lužnicí – jak ho pojmout jako netradiční veřejné prostranství?

 

Koncepce rozvoje hřbitovů

  • Tábor dlouhodobě bojuje s možnostmi pohřbívání – omezené kapacity a vysoká hladina spodní vody, nedostatečné zázemí některých hřbitovů
  • Konkrétní hřbitov, např. Čekanice jako příklad původně venkovského hřibitova, na němž je potřeba aktualizovat generel pohřbívání v souladu se současnými trendy včetně sadových úprav, a zároveň reagovat na měnící se okolí (přibližující se zástavba rodinných domů)
  • Konkrétní hřbitov, např. předprostor či rozšíření Nového hřbitova

 

Koncepce rozvoje dětských hřišť a rekreačních zón

  • Zavedení systému a hierarchie míst pro vnitroměstskou rekreaci – každá sebemenší čtvrť by si přála velkorysé dětské hřiště, místo pro grilování apod., ale zdroje jsou omezené – jak vůbec o rozšiřování rekreačních zón uvažovat?
  • rekreační zóna nábřeží Jordánu
  • rekreační zóna Čekanice – stávající návrh velkoryse pojaté rekreační zón v zázemí příměstské části, sestávající převážně z rodinných domů

 

Podoba návsi příměstské části ve 21. století

  • specifické zadání pro veřejná prostranství: nejde o malé vesnice, ale původní venkovské obce, přičleněné k Táboru a „poměstštěné“
  • např. náves Měšice – prostor mezi Jednotou a zámkem, dopravní zklidnění by otevřelo řadu možností budoucího využití; místo komunitních setkání je nicméně před měšickým špejcharem/hřištěm
  • např. centrum sv. Anny – část Měšic, porevoluční satelit, pro nějž územní studie navrhuje lokální centrum v podivné poloze; jakou vůbec má mít funkci a význam centrum obce tohoto typu?

 

mapové podklady - město Tábor

ÚS k veřejným prostranstvím města

 

B

Tábor - Husův park

LS 2024

Zadání

Komplexní zadání zahrnující předprostory táborského vlakového a autobusového nádraží a navazující parkově upravenou plochu s charakterem „Bahnhofstrasse“ v kombinaci s parkem, který ale historicky jako park založen nebyl. Úlohu je třeba řešit nejen z pohledu vegetace – je nutná optimalizace provozních vazeb včetně řešení dopravní situace a v neposlední řadě je nutné přihlédnout také k sociálnímu rozměru zásahu, například s ohledem na problematickou situaci s dětskými gangy. V okolí Husova parku je těžiště občanské vybavenosti celoměstského významu. S historickým centrem města jej spojuje táborská obchodní třída 9. Května.

 

Lokalizace - mapy.cz

 

C

Tábor - centrum Pražského sídliště

LS 2024

Zadání

Zadání je zaměřeno na veřejný prostor u obchodního domu Crystal a křižovatky ulic kpt. Jaroše, kpt. Nálepky, Václava Soumara a Partyzánská. Kolem rušného dopravního uzlu s kruhovým objezdem je koncentrována velká část občanské vybavenosti čtvrti se spádovostí mimo její hranice (zejména v případě nemocnice). Současná modernistická a pozdější zástavba se projevuje jako solitérní objekty v prostoru a mezilehlé plochy nemají definovaný charakter. Zároveň má v blízkosti vzniknout zcela nová obytná čtvrť Dvorce, čímž se z řešeného území stane potenciální centrum pro mnohem širší území. V rámci zadání je možné řešit i navazující plochy.

 

Lokalizace - mapy.cz

Studie čtvrti Dvorce

 

D

Tábor - Re-revitalizace náměstí TGM

LS 2024

Zadání

Masarykovo náměstí je velkorysá plocha v jádru Nového města – přiléhá k obchodní třídě 9. Května a tvoří parter střední zemědělské školy. Současná podoba náměstí je výsledkem architektonické soutěže z roku 2012. S touto podobou se však obyvatelé nesžili a je neustálým terčem kritiky. Problematická je kromě náročnosti na údržbu také kolize způsobů užívání – plocha je oblíbená mládeží, zároveň se jedná o univerzální místo pro pořádání různých akcí, zatímco starší generace, která byla zvyklá na více vegetace, jej zcela zatratila. V mezičase došlo k pokusům o ozvláštnění rozměrné volné plochy, od betonových květináčů po efemerní zahrady, nicméně je nutná úprava celé koncepce.

 

Lokalizace - mapy.cz

 

Za obsah této stránky zodpovídá: Dipl. Ing. Till Rehwaldt