Autoři
Kabele, K.; Šilerová Křížová, K.
Publikováno v
In: Sborník příspěvků 19. Letní školy TZB 2021 - TZB pro zdravé vnitřní prostředí v budovách s téměř nulovou spotřebou energie. Praha: Společnost pro techniku prostředí, 2021. p. 75-78. ISBN
Rok
2021
Anotace
Zajištění zdravého vnitřního prostředí a nízké energetické náročnosti je prioritou současné výstavby občanských a obytných budov. Nové technologie, založené na principech digitálního dvojčete budoucí stavby, vytvořené v prostředí BIM, je možné využít nejen k návrhu a předvídání chování budovy ale i k simulaci různých provozních stavů budovy. Kombinace virtuální reality s reálným tepelným prostředím klimatické kabiny působícím na exponovaný subjekt, je využita pro výzkum interakce jednotlivých složek prostředí. V příspěvku je seznámení se s využitím hybridní reality ve výzkumu vnitřního prostředí, prováděným v rámci projektu TRIO na katedře TZB FSV ČVUT v Praze.
Autoři
Šilerová Křížová, K.; Kabele, K.
Publikováno v
In: VNÚTORNÁ KLÍMA BUDOV 2020 Vnútorné prostredie budov. Bratislava: Slovenská spoločnosť pre techniku prostredia ZSVTS, 2020. p. 11-12. ISBN 978-80-89878-68-0.
Rok
2020
Anotace
Zajištění kvalitního vnitřního prostředí, které hraje důležitou roli ve všech objektech, a to
nejen v současné situaci s šírením nemoci COVID-19, začíná již v rámci návrhu.
Autoři
Šilerová Křížová, K.; Kabele, K.
Publikováno v
In: Sborník příspěvků 18. Letní školy TZB 2020 - TZB pro sportovní stavby s téměř nulovou spotřebou energie. Praha: Společnost pro techniku prostředí, 2020. p. 76-81. ISBN 978-80-02-02911-3.
Rok
2020
Anotace
Zajištění kvalitního vnitřního prostředí ve všech budovách začíná již v rámci návrhu. Pro budovy se sportovním využitím je kvalita vnitřního prostředí důležitá zejména v rozdílných požadavcích na prostory hlediště a samotné pracoviště. Důležitá je kvalita vnitřního prostředí, která co nejvíce odpovídá požadavkům na provozované sporty, s tím úzce souvisí vysoké prostorové nároky jednotlivých profesí. Z toho důvodů se v současné době stále častěji prosazuje zpracování projektové dokumentace ve 3D (BIM nástroje). Toto zpracování vede ke snazší koordinaci a přehlednosti jednotlivých profesí. V rámci vývoje je snaha o plnohodnotné využití virtuální nebo rozšířené reality v průběhu návrhu systému a dále pak při samotné výstavbě. Je jen otázkou času, kdy připravenost projektu umožní její uvedení do praxe.