Zprávy

Cestou k dostupnému bydlení je komunikace mnoha aktérů. Proběhla konference reVize Typologie 2025

Konference reVize Typologie 2025, která se konala 24. dubna 2025 v Centru Architektury a Městského Plánování v Praze, se zaměřila na aktuální témata bydlení. Účastníci diskutovali o výzvách, kterým čelí současné bydlení v České republice i v Evropě, včetně rostoucích cen nemovitostí a nedostatku dostupného bydlení. Konference přinesla pohledy předních odborníků z oblasti bydlení, ekonomie a architektury z České republiky i ze zahraničí.

Jedním z hlavních témat konference byla dostupnost bydlení. Přednášející se věnovali inovacím a efektivitě v návrhu dostupného bydlení, ekonomickým modelům dostupnosti bydlení a podpoře Evropské investiční banky v této oblasti. V úvodním bloku konference, zaměřeném na mezinárodní kontext, vystoupili Bob Jordan, bývalý CEO The Housing Agency Ireland, který hovořil o inovacích a efektivitě v návrhu dostupného bydlení, a Sorcha Edwards z Housing Europe, která se zaměřila na bydlení v EU. Paloma Taltavull de La Paz z University of Alicante a UNECE REM představila ekonomické modely dostupnosti bydlení, zatímco Kamil Dörfler z Evropské investiční banky hovořil o podpoře dostupnosti bydlení v EU. Raul Garcia Rodriguez z EY a UNECE REM se zaměřil na kvalitu bydlení a ESG reporting. 

Druhý blok konference se věnoval bydlení v České republice a vystoupili v něm David Ešner, který hovořil o dostupném nájemním bydlení ve Středočeském kraji, Filip Foglar, který se zaměřil na a důležitost kvalitního územního plánu pro soudobý rozvoj města, ve kterém se dobře bydlí, Vít Zeman, který diskutoval kvalitu života v obcích, Petr Lešek, který představil možnosti České komory architektů ve vztahu k problematice bydlení, a Filip Šípek, který se věnoval investičnímu potenciálu obcí do nájemního bydlení. 

Závěrečný blok představil vybraná témata týkající se kvality bydlení a jeho dostupnosti. V jeho úvodu Jaromír Hainc, ředitel Sekce rozvoje města IPR Praha, představil process aktualizace norem Obytné budovy a Zařiditelnost bytů. Markéta Káňová, architektka a doktorandka FA ČVUT, se věnovala hodnocení kvality obytného prostředí. Kateřina Novotná, konzultantka přístupnosti staveb a doktorandka FA ČVUT, představila nové standardy přístupnosti bydlení a jejich aplikaci v běžném bytovém fondu. Jan Malý Blažek, ekonom a sociální geograf, proděkan FA VUT, představil některé závěry projektu Participativní bydlení. Jana Nádravská, architektka a doktorandka FA ČVUT, prezentovala koncept měkkého zahušťování.

Konferenci reVize Typologie pořádá Ústav nauky o budovách Fakulta architektury ČVUT v Praze pravidelně od roku 2018 pod vedením prof. Michala Kohouta. Jednodenní konference se věnuje aktuálním tématům v oblasti navrhování, správy, provozu a výzkumu vystavěného prostředí. Odborným garantem letošního ročníku byl doc. David Tichý. Videozáznam konference bude zveřejněn na jejím webu www.revizetypologie.cz, kde je možné najít i témata a videozáznamy předchozích ročníků konference. 

Záštitu konferenci poskytl doc. Ing. arch. Petr Hlaváček, náměstek primátora hl. m. Prahy a Česká komora architektů, která ji zařadila do celoživotního vzdělávání ČKA. Konference byla finančně podpořena ČVUT z grantu SVK 48/25/F5 a FA ČVUT v Akademické soutěži 2025. Spolupořadatelem konference byla společnost EY a partnery Institut plánování a rozvoje hlavního města Prahy, Centrum Architektury a Městského Plánování a Státní fond podpory investic. 

Kontakt: Jan Tomandl, koordinátor konference, E: jan.tomandl@fa.cvut.cz, T: 733 109 488 

Za obsah této stránky zodpovídá: prof. Ing. arch. Michal Kohout