Mola, vyhlídka a veřejná WC – ateliéry FA ČVUT opět navrhují a staví
12/5/2025

Design-build výuka na FA ČVUT již 13 let propojuje akademické prostředí s reálnou praxí. „Spolupráce s veřejným sektorem je výhodná pro obě strany. Vznikají kvalitní architektonické objekty pro města a obce a studující si zároveň osvojují odpovědnost za návrh, technické řešení i týmovou spolupráci, klíčové dovednosti pro jejich budoucí profesní život,“ říká děkan fakulty Dalibor Hlaváček, jehož ateliér stojí za návrhem vyhlídky na vrchu Chlum u Bíliny.
Vyhlídka s názvem 97 díky otáčivé lávce umožní návštěvníkům aktivně měnit směr výhledu. Tým ateliéru Hlaváček–Čeněk–Tichá navrhl subtilní konstrukci z ocelových trubek s dřevěnou pochozí plochou. Autorem konceptu je Matěj Ponka: „Chtěl jsem vytvořit objekt, který není fixní – umožňuje divákovi stát se součástí krajiny a měnit perspektivu podle vlastní vůle.“
Téma toalet ve veřejném prostoru otevírají ateliéry Seho–Poláček–Suchá a Mádr. Jejich zadání čerpá inspiraci z mezinárodně oceňovaného projektu Tokyo Toilet, v jehož rámci navrhli přední japonští architekti nové hygienické objekty pro tokijskou čtvrť Šibuja. Výsledkem studentských prací budou tři originální toalety navržené přímo pro vybrané pražské lokality.

Dvojice veřejných toalet vzniká pod vedením ateliéru Seho–Poláček–Suchá. První z nich, Dokonalá rulička, navržená Petrou Horákovou, je určena pro park Parukářka na Žižkově. Válcová stavba kombinuje dřevo a průsvitný polykarbonát. „Nabízím důstojnou alternativu ke stávajícím mobilním toaletám – s použitím kvalitních materiálů a hravým designem. Dřevěné obložení se inspiruje charakteristickým tvarem ruličky od toaletního papíru,“ vysvětluje autorka.

Druhá toaleta s názvem HOLEŠOWC vznikne na holešovické náplavce a jejím autorem je Dominik Nosko. Objekt z vlnitého plechu se zelenou střechou nabídne bezbariérové řešení a naváže na okolní kontext včetně stávajícího bistra. „Chtěl jsem, aby toalety tvořily jeden celek s vedlejším objektem, ale zároveň měly vlastní barevný výraz, který upozorní na jejich přítomnost,“ říká Nosko. Na návrhu spolupracuje se studentkou UMPRUM Rozálií Halířovou, která vytváří inkluzivní grafický jazyk označení toalet.

V ateliéru Mádr vzniká toaleta na dětské hřiště v Tovární ulici v sedmé městské části. Jde o koncept „domu v domě”, kde vnitřní objem tvoří samotná toaleta a vnější plášť z dřevěných lamel tvoří druhou vrstvu. „Lamely nejsou jen estetickým prvkem, ale součástí funkčního řešení – v jedné části tvoří konstrukci stojanu na kola,” říká autorka konceptu Klára Klingová.

Obec Hlásná Třebaň oslovila ateliér Valouch–Stibral–Semerák s požadavkem na návrh mol, která zpříjemní pobyt u řeky Berounky. Výsledkem jsou tzv. Jednolůžka – modulární systém, jehož části lze libovolně kombinovat do různých tvarů a velikostí. Moduly tvoří lehká ocelová konstrukce s povrchy z recyklovaného textilu Retextil. Jsou snadno přemístitelné, skladné a nenáročné na údržbu. „Navrhli jsme i doplňkové nábytkové a funkční prvky, které se na moduly navlékají podobně jako korálky na nit,” popisují autoři a autorky návrhu.
V průběhu léta budou všechny projekty postaveny ve formě prototypů přímo na nádvoří Fakulty architektury v dejvickém kampusu. Po dokončení schvalovacích procesů poputují na svá finální umístění.
Průběh výstavby lze sledovat na Instagramových účtech: @vyhlidka.bilina, @dokonala.rulicka, @holesowc. Více informací o předchozích realizacích a metodě design-build je k dispozici na stránkách 1:1 lab.