Zprávy

Česká komora architektů vyhlásila výsledky 4. ročníku soutěžní přehlídky. Tři z šesti finalistů učí na Fakultě architektury ČVUT

Na slavnostním galavečeru České ceny za architekturu pořádané Českou komorou architektů převzali ocenění Petr Hájek, Ondřej Císler a Vojtěch Sosna z Fakulty architektury ČVUT. Hlavní cenu získal Petr Stolín a Alena Mičeková za realizaci Mateřské školy Nová Ruda. O vítězství v soutěži se ucházelo celkem 186 děl dokončených v posledních pěti letech, z toho 34 nominovaných prací ČK představila letos v červnu. Ve finále letošního 4. ročníku České ceny za architekturu porota vybírala mezi šesti stavbami.

Jedním z nich je prof. Petr Hájek, který se svými kolegy ze studia Petr Hájek ARCHITEKTI získal cenu za stavbu Centra současného umění DOX+. Porotu fascinovala odvaha autorů i klienta umístit v srdci živé městské čtvrti dva současné prvky. Geometrické objekty jakoby pocházely z jiné architektonické planety, budí svou přítomností pozornost a zvědavost obyvatel a oživují čtvrť. Celý areál DOX byl také vítězem v kategorii Výjimečný počin.

Dalším oceněným pedagogem z Fakulty architektury byl Ondřej Císler z Aoc architekti za Lávku přes Dřetovický potok. Lávka zapůsobila na porotu svou skromností a minimalistickým pojetím, které společně s použitou černou barvou kontrastuje s přítomností šedé sochy sv. Jana Nepomuckého od Jana Hendrycha. Horizontální poloha mostu a vertikální gesto lidské postavy vytváří komplexnost dvojího vztahu.

Vojtěch Sosna a jeho kolegové z Atelieru Bod architekti obdrželi za Rekonstrukci hospody se sálem v Máslovicích nejen ocenění Finalista, ale také Cenu Ministerstva pro místní rozvoj ČR za prosazování kvalitní výstavby prostřednictvím architektonických soutěží. Stavba podle poroty skvěle zapadá do okolního prostředí, má nápadité prostorové řešení a propracované detaily. Tato rekonstrukce je ukázkovým příkladem vhodného postupu obce, která se zajímá o kvalitu svého vystavěného prostředí a využívá k tomu nástroje architektonické soutěže.

Uděleny byly rovněž čtyři Ceny partnerů: Cena Ministerstva pro místní rozvoj ČR za prosazování kvalitní výstavby prostřednictvím architektonických soutěží, Cena Ministerstva průmyslu a obchodu ČR za velkorysý přístup k novostavbě průmyslového objektu, Cena Agentury ochrany přírody a krajiny ČR za citlivé a originální řešení ve venkovském prostoru a Cena společnosti VELUX za práci s denním světlem.

 

Za obsah této stránky zodpovídá: doc. Ing. arch. Jan Jakub Tesař, Ph.D.