Zprávy

Blíží se přijímačky. Jak se na ně co nejlépe připravit?

V druhé polovině ledna proběhne první kolo přijímacích zkoušek do bakalářských studijních programů. Co ještě mohou uchazeči a uchazečky udělat pro to, aby zvýšili pravděpodobnost svého přijetí?

Na Fakultě architektury ČVUT probíhá oproti většině jiných vysokých škol a fakult přijímací řízení už v lednu. Přihlášky ke studiu se podávají do 30. listopadu předchozího roku. Důvodem tak brzkého termínu je dvoukolové přijímací řízení a v něm především talentové přijímací zkoušky, u kterých musí uchazeči a uchazečky prokázat své předpoklady pro studium. Pokud v prvním kole získá uchazeč nebo uchazečka dostatek bodů, nepokračují do druhého kola a jsou rovnou navrženi k přijetí, v případě, že nezískají stanovené minimum bodů pro postup do 2. kola, nejsou přijati, ostatní postupují do druhého kola k ústnímu pohovoru, které se koná v březnu.

Co je na FA možné studovat?

V akademickém roce 2022/2023 bude možné studovat ve třech bakalářských studijních programech Architektura a urbanismus, Krajinářská architektura a Design. Tyto programy jsou tříleté a po jejich dokončení (a úspěšném složení přijímacích zkoušek) je možné pokračovat dál, a to nejen ve stejnojmenných dvouletých magisterských studijních programech, ale navíc také v novém tříletém magisterském studijním programu Architektura, urbanismus a krajinářská architektura.

Talentové přijímací zkoušky

Dopis s podrobnostmi o přijímacích zkouškách dostali všichni přihlášení uchazeči už před Vánoci. Najdou v nich nejen pozvánku na konkrétní termín, ale také informaci, jak má vypadat portfolio, které všichni musí do 10. 1. 2022 nahrát na virtuální úložiště.

Jak se na přijímací zkoušky co nejlépe připravit?

1. Projděte si vzorové testy a ukázková zadání talentových zkoušek:

2. Jak má vypadat portfolio? Inspirujte se dobrými příklady studentských prací.

3. Čtěte knihy o architektuře a designu.

Mezi mnoha knihami, časopisy a webovými portály zaměřenými na architekturu, urbanismus a design, doporučujeme zejména knihy napsané našimi vyučujícími a dále např.:

Knihy:

  • Genius loci – Christin Norberg Schulz
  • Od Formy k místu + o tektonice – Pierre von Meiss
  • Atmosféry – Peter Zumthor
  • Architektura štěstí – Alain De Botton
  • Zen a umění údržby motocyklu – Robert Maynard Pirsig
  • Krajiny vnitřní a vnější – Václav Cílek

Časopisy o architektuře:

 

4. Sledujte weby a sociální sítě institucí věnujících se architektuře a designu. Začněte těmi našimi:-)

 

 

5. Vzdělávejte se!

Pusťe si na YouTube přednášky, dokumenty a další pořady o architektuře a designu. Podívejte se na dokumenty o našich i světových architektech, videa na TV Architect, poslouchejte podcast Bourání, YouTube CAMP Praha, atp. Doporučujeme také tyto dokumenty o našich vyučujících:

 

6. Chcete se na něco zeptat?

Předtím, než se obrátíte na studijní oddělení, si prostudujte informace o přijímacím řízení na webu fakulty a v dopise, který vám koncem roku přišel. Na našem webu si pročtěte především sekci Uchazečinejčastěji kladené otázky, zprávy z fakulty a podívejte se na Ateliérové práce a dění Ze života FA.

Za obsah této stránky zodpovídá: doc. Ing. arch. Jan Jakub Tesař, Ph.D.