Šatna je do odvolání v provozu každý všední den 7–13 h.

Zprávy

Navrhly, obalily, zvítězily. Úspěchy našich studentek v Model Young Package

Je možné navrhnout obal, který promění jídlo v ještě větší zážitek? Výzvy 26. ročníku největší soutěže obalového designu se chopilo 284 účastníků z 18 zemí. Cenu předsedy poroty získala Tereza Cvrčková a do TOP 25 se probojovaly Lucie Hegerová a Eva Procházková.

Přicházíme s nimi do styku několikrát denně a jejich nefunkčnost nás dokáže pěkně potrápit. Designéři letos stáli před úkolem pozvednout běžný obal na jídlo na úroveň produktu, který dokáže působit na emoce. To vše při zachování jeho primární funkce, tedy ochrany obsahu a s důrazem na kvalitu zpracování, šetrnost k planetě a praktičnost. Práce hodnotila porota, ve které zasedli mimo jiné designéři Jan Činčera a Jiří Pelc nebo manažer obalů z LEGO Group Joen Svensson.

Papírový box na párátka od Terezy Cvrčkové z ateliéru Bébarová–Nezpěváková usnadňuje manipulaci, dbá na hygienu při používání a má variabilní využití. Díky odebírání párátek za jejich střední část nesahá uživatel na hroty, které nejsou vystaveny prachu ani jiným nečistotám. Dalším vylepšením je i způsob vyjmutí párátka z obalu skrze dírku v rohu. Snadno tak získáme i poslední kus ve zlomku času.

Lucie Hegerová ze stejného ateliéru navrhla obal na láhev vína vyrobený z přepravních krabic, které tak dostaly druhý život v nevšední podobě. Sestává z kartonových prstenců vyřezaných pomocí laseru, které vytvoří po slepení tubus, do něhož se zasouvá lahev vína. Díky vnitřní struktuře lepenky a poloze jednotlivých prstenců se po celé délce tubusu vytvoří vinoucí se spirála. Dvě poloviny tubusu jsou k sobě uchyceny pomocí perforovaného papírového štítku, na který může výrobce umístit své logo.

Eva Procházková z ateliéru Jaroš–Aslan do soutěže přihlásila návrh papírové misky na bramborové chipsy. Typický snack na oslavách, jehož obal ale nevybízí k tomu být spolu. Ke klasickému obalu je proto přidána jednoduchá misku, která se složí jediným pohybem, pojme obsah pytlíku a umožňuje si každému ve skupině nabrat.

Soutěž Model Young Package od roku 1996 oceňuje designéry a designérky i studenty a studentky za nápaditá, inovativní a udržitelná obalová řešení, která jsou uplatnitelná v praxi. Studující z FA uspěli i v předchozích ročnících – v roce 2020 se Bianka Hudáková a Kryštof Bouřil probojovali mezi padesát nejúspěšnějších a v roce 2018 získal Petr Matoušů Speciální cenu předsedy poroty.

Za obsah této stránky zodpovídá: Ing. arch. Kateřina Rottová, Ph.D.