České vize. Pět škol architektury bude pracovat na projektech pro Českou republiku
6/2/2023

Zalesnění, národní parky, průmyslová výroba, dopravní infrastruktura, bydlení, demografie, hustota obyvatel, ekologie, sociologie nebo ekonomika, na tato témata se studující zaměří a spolupráci využijí i pro mezinárodní srovnání. Pohybovat se budou v oblasti nejen architektury ale také krajiny a městského plánování.
Pedagogický přístup, který se opírá o relevantní data, přesto řešení směřuje k odvážným nápadům a vizím, je typický pro práci think tanku The Why Factory (t?f), který se na Technické univerzitě v Delftu pod vedením Winyho Maase, již několik let podobnými výzvami zabývá.
Příkladem může být téma a následně vydaná publikace We Want World Wonders (Chceme divy světa), ve které studující navrhují nové divy světa. Nebo projekt City Shocks (Šoky pro město), který představil zásadní události, zejména v důsledku změn klimatu, které mohou města očekávat a také, jak na ně mohou reagovat. Že podobné vizionářství není samoúčelné, ukazuje studentská práce, která v roce 2012 řeší zasažení planety Země virovou pandemií.
Spolupráci pěti škol architektury zakončí výstava v budově Fakulty architektury ČVUT v Praze. Vernisáž se uskuteční 31. května 2023. Součástí prezentace bude katalog, krátký film a představení zástupcům české politické reprezentace v říjnu tohoto roku.
Druhé kolo pohovorů do ateliéru Winyho Maase proběhne 16. 2. od 15 hodin v místnosti 649. Více informací zde.