Zprávy

České vize. Pět škol architektury bude pracovat na projektech pro Českou republiku

Studentky a studenti pěti škol architektury se propojí, aby prozkoumali Českou republiku a navrhli pro ni konkrétní řešení i vize. Společný projekt Technické univerzity v Delftu, vysoké školy ARCHIP, fakult architektury ČVUT v Praze, VUT v Brně a TU v Liberci inicioval nizozemský architekt, spoluzakladatel studia MVRDV a hostující profesor na FA ČVUT Winy Maas.
© 2018 The Why Factory

Zalesnění, národní parky, průmyslová výroba, dopravní infrastruktura, bydlení, demografie, hustota obyvatel, ekologie, sociologie nebo ekonomika, na tato témata se studující zaměří a spolupráci využijí i pro mezinárodní srovnání. Pohybovat se budou v oblasti nejen architektury ale také krajiny a městského plánování.

Pedagogický přístup, který se opírá o relevantní data, přesto řešení směřuje k odvážným nápadům a vizím, je typický pro práci think tanku The Why Factory (t?f), který se na Technické univerzitě v Delftu pod vedením Winyho Maase, již několik let podobnými výzvami zabývá.

Příkladem může být téma a následně vydaná publikace We Want World Wonders (Chceme divy světa), ve které studující navrhují nové divy světa. Nebo projekt City Shocks (Šoky pro město), který představil zásadní události, zejména v důsledku změn klimatu, které mohou města očekávat a také, jak na ně mohou reagovat. Že podobné vizionářství není samoúčelné, ukazuje studentská práce, která v roce 2012 řeší zasažení planety Země virovou pandemií.

Spolupráci pěti škol architektury zakončí výstava v budově Fakulty architektury ČVUT v Praze. Vernisáž se uskuteční 31. května 2023. Součástí prezentace bude katalog, krátký film a představení zástupcům české politické reprezentace v říjnu tohoto roku.

Druhé kolo pohovorů do ateliéru Winyho Maase proběhne 16. 2. od 15 hodin v místnosti 649. Více informací zde.

Za obsah této stránky zodpovídá: Ing. arch. Kateřina Rottová, Ph.D.